Rynek szuka specjalistów a młodzież garnie się do ogólniaków

Pracodawcy chcą rozwoju szkolnictwa branżowego i techników, uczelnie wyższe ograniczają liczbę miejsc na studiach, a hitem tegorocznego naboru do szkół ponadgimnazjalnych są ogólniaki. Władze powiatu są zaskoczone i chcą dociec dlaczego tak się dzieje. Na zdjęciu Dni Otwarte w II LO, które miało najwięcej chętnych z pierwszego wyboru.
Dobre dane z gospodarki, rosnące wciąż zapotrzebowanie na pracowników i reforma szkolnictwa branżowego miały sprawić, że młodzież, zamiast uczyć się w ogólniakach, zechce pójść po klasie gimnazjalnej drogą rozwoju zawodowego, co nie przeszkadza zdobyć matury ani skończyć studiów. Ponadto uczelnie ograniczają liczbę miejsc, a te najlepsze, jak na przykład Uniwersytet Jagielloński, już zapowiadają, że przy rekrutacji wezmą pod uwagę tylko wyniki matury rozszerzonej. Studia mają być zatem elitarne i dla najlepszych.
Tyle w kwestii planów i zamierzeń, naprzeciwko którym wychodzą też działania władz powiatu. W dwóch centrach kształcenia zawodowego i ustawicznego (od 1 września z CKZiU nr 1 wyodrębni się Ekonomik) trwają modernizacje zaplecza dydaktycznego. Powstają nowoczesne pracownie. Rozwija się współpraca zagraniczna związana z zagranicznymi praktykami. O pracowników krzyczą pracodawcy.
Tymczasem, co pokazuje tegoroczny nabór w powiecie raciborskim, młodzież garnie się do ogólniaków, których ukończenie daje tylko maturę. Przygotowano miejsc na 10 oddziałów. Chętnych było na trzynaście. Resztę młodzieży przesunięto do innych szkół. W I i II LO zostaną co prawda najlepsi, ale władze powiatu nie kryją, że trzeba ustalić dlaczego tak się dzieje? Dlaczego szkolnictwo zawodowe, wbrew przewidywaniom, nie ma takiego wzięcia, jakiego się spodziewano. W 2017 r. liczba chętnych do LO spadła o około 5 proc. Teraz nagle wzrosła.
- To jest dla nas ważny temat do rozmów z dyrektorami szkół. Czeka nas poważna, dogłębna analiza - mówi odpowiedzialny za oświatę wicestarosta Marek Kurpis. Z naboru jest zadowolony. Szkoły w Raciborzu mają wyznaczone 15 proc. nadwyżki. To uczniowie spoza naszego powiatu, którzy wolą naszego szkoły od wodzisławskich, rybnickich czy głubczyckich. - Tracimy co prawda młodzież z Chałupek czy Rud, bo tam naturalnie wybiera się Wodzisław Śląski oraz Rybnik, ale więcej zyskujemy, głównie z Lubomi, Lysek, Kietrza - dodaje.
Nabór do szkół ponadgimnazjalnych dla których organem jest powiat raciborski na rok szkolny 2018/2019
1. Przydzielonych do szkół podległych Powiatowi Raciborskiemu: 921 uczniów (Liceum Plastyczne nie brało udziału w elektronicznym naborze)
2. Liczba uczniów nieprzydzielonych w systemie: 24
Łączna liczba uczniów w klasach pierwszych wraz z Liceum Plastycznym (bez uczniów
drugorocznych, nieprzydzielonych w systemie) - 936
Łączna liczba oddziałów uruchomionych 30+ 1 oddział Liceum Plastycznego w tym:
Licea Ogólnokształcące 10 oddziałów
Liceum Plastyczne 1 oddział
Technika 14 oddziałów
Branżowe Szkoły I Stopnia 6 oddziałów
LO 320 uczniów (34,2 % )
Liceum Plastyczne 15 uczniów (1,6 %)
Technika 430 uczniów (45,9 %)
BSIS 171 uczniów (18,3 %)
- Przypominamy, iż w terminie od 6 lipca do 12 lipca kandydaci potwierdzają
wolę podjęcia nauki w szkole przez dostarczenie do niej oryginału świadectwa ukończenia
gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego. Od 6 lipca szkoły prowadzące kształcenie zawodowe będą wydawały skierowania do lekarza
medycyny pracy celem uzyskania zaświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do
podjęcia praktycznej nauki zawodu. Kandydat, który nie dostarczy oryginału tych dokumentów zostanie skreślony z listy zakwalifikowanych do danej szkoły - informuje Starostwo Powiatowe.
opr. w
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany