Nie obracajmy się tyłkiem, bo nas kopną

Miała być dziejowa szansa dla Raciborza. Mieliśmy być Hamburgiem Bramy Morawskiej, a może się okazać, że z brzegu zbiornika Racibórz pomachamy tylko chusteczką płynącym po Odrze statkom. Takie wnioski nasuwają się po dzisiejszej dyskusji na temat kanału Odra-Dunaj-Łaba.
Kanałowi poświęcono dziś posiedzenie Komisji Rozwoju Gospodarczego, Promocji i Współpracy z Zagranicą Rady Powiatu Raciborskiego. Aktualną wiedzę przedstawił radnym Stanisław Staniszewski, przewodniczący Rady Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Górnej Odry przy Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Mówił rzeczy krzepiące i bardzo smucące.
Dobre wiadomości są takie, że przedstawiony przez Czechów projekt budowy drogi wodnej łączącej Odrę, Dunaj i Łabę, a jednocześnie Morze Bałtyckie, Czarne i Północne, ma realne szanse, by zyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej i to już w latach 2014-2020, zaraz potem, jak skończy się budowa kanału Północna Sekwana. Przez powiat raciborski planowana droga wodna trzech wielkich rzek przebiegnie korytem Odry i częściowo nowym kanałem (patrz zdjęcie w galerii) za Miedonią. Stworzy bez wątpienia szanse na rozwój turystyki i przekształcenie zbiornika Racibórz z polderu w stały akwen. Projektowana obecnie infrastruktura obiektu, m.in. wały, jest na to przygotowana.
Złych wiadomości było jednak więcej. Polska, jak przyznał Staniszewski, rozwojem żeglugi śródlądowej nie była dotąd zainteresowana i dopiero teraz będzie opiniować czeskie plany. - Widać, że powoli dociera do Warszawy, że warto w to wchodzić - pocieszał przewodniczący. Jako że nasz kraj wagi do problemu nie przykładał, więc teraz stanie przed koniecznością nadgonienia opóźnień. Trzeba zrewidować choćby założenia Programu Odra 2006, które zakładają żeglowność Odry III klasy (szerokość żeglowna 45 m, głębokość 2,3 m), podczas gdy Czesi i Niemcy projektują korytarze V klasy (50 m szerokości żeglownej, 4,3 m głębokości). Czesi mają już wszystko dokładnie przemyślane i przygotowane. My musimy dopiero do tematu podejść, choć mamy szereg wspaniałych materiałów pokonferencyjnych od lat 70. począwszy. Czesi będą beneficjentami unijnej dotacji i to u nich będzie centralne biuro projektu, u nas tylko częściowa realizacja. Czesi wreszcie u siebie zaplanowali centrum logistyczne, czyli to, co pozwala na żegludze śródlądowej zarabiać. Jest to port, doki, magazyny, tereny do składowania kontenerów itd. Sąsiedzi spiją więc śmietanką, a nam przyjdzie się tylko obejść smakiem.
Co z kanału Odra-Dunaj-Łaba będzie miał powiat raciborski i Racibórz? - pytał radny Henryk Panek, który był na szkoleniu w Hamburgu i jest pod wrażeniem, jak wielki biznes można robić na portach. Na razie, niestety, nie będzie miał NIC, choć Staniszewski zapewniał, że kanał przebiegnie przez nasz teren. - Słyszałem co innego. Że ominie powiat raciborski, ale nie będę psuł nastroju - dodał po cichu starosta Hajduk i nie kontynuował tego wątku.
Zbiornik Racibórz, który dziesiątki lat temu był projektowany z myślą o kanale Odra-Dunaj i budowie w jego czaszy wielkiego portu, na razie będzie tylko i wyłącznie polderem. Jeśli nawet Polska doprowadzi do przekształcenia go w stały zbiornik wielofunkcyjny, to i tak statki zacumują dalej dalej na południe, w rejonie ujścia Olzy do Odry, gdzie zaczyna się bieg budowanej autostrady A1. Korzyść odniosą przede wszystkim Czesi i po części powiat wodzisławski. - No właśnie - konkludował radny Henryk Panek. - Obyśmy tylko nie machali chusteczką tym statkom na Odrze - gorzko komentował.
Co więc robić? Staniszewski apelował, by apelować, popierać, myśleć o turystyce, porcie w Raciborzu, a nawet rozmawiać z mniejszością niemiecką, bo ta ma siłę przebicia, a Niemcy, wiadomo, to najważniejsza siła w Europie. - Niemcy nam pomogą. Mówię wam. Nie obracajmy się do tego projektu tyłkiem, bo wtedy tylko nas kopną - spuentował.
Grzegorz Wawoczny




![Pałacyk w Łężczoku odzyskuje blask [FOTO] Pałacyk w Łężczoku odzyskuje blask [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768766460ae731f97-2bae-46ec-a3ed-82e3833cef9a-2-.jpg)

![Przerwy w dostawie prądu w powiecie raciborskim [KOMUNIKAT] Przerwy w dostawie prądu w powiecie raciborskim [KOMUNIKAT] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1737275325tauron-dystrybucja-2-.jpg)
![Power of Winds na koncercie noworocznym w RCK. Muzyczne otwarcie roku w Raciborzu z życzeniami od włodarzy [FOTO i WIDEO] Power of Winds na koncercie noworocznym w RCK. Muzyczne otwarcie roku w Raciborzu z życzeniami od włodarzy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768690933dsc-7813-.jpg)






































Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany