Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 lutego 201814:23

3 miesiące z toksycznym powietrzem w 2017 r.

3 miesiące z toksycznym powietrzem w 2017 r. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Całe 3 miesiące - przez tyle czasu oddychaliśmy w 2017 r. toksycznym powietrzem w Raciborzu. Z kolei w 2011 r. mieliśmy gorsze powietrze niż Kraków. Przynajmniej tak wynika z danych badawczych IMGW, do których udało się dotrzeć Raciborskiemu Alarmowi Smogowemu. Co ważne, dane pochodzą ze stacji zlokalizowanej przy polach na Studziennej.

Z uzyskanych danych dowiadujemy się, że nieprzerwanie od 2009 do 2017 r. (okres prowadzonych badań) w Raciborzu przekraczana jest dopuszczalna ilość dni ze średniodobowymi stężeniami pyłu PM10 powyżej 50 µg/m3. Zgodnie z prawem ilość dni z przekroczeniami nie może wynieść więcej niż 35. Tymczasem najwięcej takich dni odnotowano u nas w 2011 r. – 158, to więcej niż w tym samym roku w Krakowie, gdzie dni z przekroczeniami było 151.

W całym badanym okresie najlepsza sytuacja w Raciborzu miała miejsce w 2016 r. – wówczas dni z przekroczeniami było „tylko” 80, czyli i tak ponad dwa razy więcej, niż dopuszcza norma. Rok później – w 2017 r. – sytuacja uległa znów pogorszeniu, zanieczyszczonym powietrzem oddychaliśmy przez 91 dni.

Druga ważna informacja, która wyłania się z uzyskanych danych, dotyczy średniorocznych stężeń pyłu PM10 w powietrzu, które nie powinny przekroczyć 40 µg/m3. W Raciborzu również i ten wskaźnik był przekraczany systematycznie w okresie od 2009 do 2017 r. z wyjątkiem lat 2015 i 2016. Jak się jednak okazuje dwa lata bez przekroczeń stężeń średniorocznych były bardzo bliskie dopuszczalnego poziomu – odnotowano wówczas kolejno wartości 38 i 39 µg/m3. To co prawda poniżej dopuszczalnego progu, ale małe to pocieszenie, zważywszy, że w tych latach zanieczyszczonym powietrzem oddychaliśmy kolejno przez 87 i 80 dni. Analogicznie niższe od przeciętnych stężenia zanieczyszczeń powietrza odnotowano w całym kraju – co upatruje się przede wszystkim w bardzo łagodnych zimach mających miejsce w tych latach.

W roku 2016 (gdy u nas było 39 µg/m3) miasto uznawane za jedno z najbardziej zanieczyszczonych w Europie – Rybnik – miało ten wskaźnik na poziomie 47,5 µg/m3. W 2017 r. mieliśmy w Raciborzu średnioroczne stężenie na poziomie 44 µg/m3. W wypadku tej normy najgorszy był rok 2010, gdzie średnioroczny poziom stężeń pyłu wynosił u nas 64 µg/m3 (wobec normy 40 µg/m3). Aby uzyskać punkt odniesienia warto sobie uświadomić, że w 2016 r. w Krakowie poziom ten nie przekroczył 56,7 µg/m3. (Porównaj na grafikach).

Przedstawiciele Państwowego Instytutu Badawczego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaznaczają, że "pomiary wykonywane zainstalowaną aparaturą są nakierowane na niestandardowe badania zanieczyszczeń pyłowych, służą celom badawczo-eksperymentalny i nie podlegają walidacji według procedur Państwowego Monitoringu Środowiska".

Warto także zaznaczyć, że urządzenia pomiarowe IMGW są zlokalizowane w Studziennej tuż przy polach, gdzie często wieje wiatr. Gdyby ustawić je w centrum Raciborza, omawiane tu wartości prawdopodobnie byłyby wyższe.

Autor: Raciborski Alarm Smogowy,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności25 kwietnia 202507:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Nadchodzący weekend obfitował będzie w wiele ciekawych wydarzeń. Sprawdź, co będzie się działo w Raciborzu i okolicach.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności25 kwietnia 202518:02

II LO żegna swoich maturzystów. Są gotowi do podboju świata

II LO żegna swoich maturzystów. Są gotowi do podboju świata - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

150 uczniów z pięciu klas czwartych Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza opuściło dziś mury swojego liceum. W styczniu bawili się na studniówce, a dziś zakończył się dla nich ostatni semestr. "Stajecie u progu nowego życia, jesteście gotowi do podboju świata" - żegnał ich dzisiaj, 25 kwietnia, dyrektor Maciej Malinowski.

fot. Mirosław Basista, FotoPerla.eu
Aktualności25 kwietnia 202518:10

Pożegnanie rocznika 2020/2025 w Zespole Szkół Ekonomicznych

Pożegnanie rocznika 2020/2025 w Zespole Szkół Ekonomicznych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. ZSE, fot. Iwona Kwapisz, Maciej Mazur
Reklama
Aktualności25 kwietnia 202518:57

Pożegnanie absolwentów Kasprowicza w RCK

Pożegnanie absolwentów Kasprowicza w RCK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Alicja Witek, Nina Banach-Gębska, Nadia Juroszek.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 kwietnia 202514:29

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Nadchodzący weekend po raz kolejny wypełniony będzie piłkarskimi emocjami. Rozegrane zostaną mecze na szczeblu od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Z kolei hali OSiR Racibórz czeka nas sportowa rywalizacja oldbojów z charytatywnym akcentem.

(greh)
Reklama
Sport26 kwietnia 202521:22

Piłkarskie zmagania oldbojów z charytatywnym akcentem [FOTO]

Piłkarskie zmagania oldbojów z charytatywnym akcentem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 26 kwietnia w hali sportowej przy ulicy Łąkowej rozegrano turniej charytatywny na rzecz Patryka Lesia. Wydarzenie było dedykowane zawodnikom kategorii oldbojów. Na parkiecie było wiele sportowych emocji i dynamicznych zmagań.

red., fot. Jan Ptak
Aktualności26 kwietnia 202510:22

Pomoc przedświąteczna? Zawsze!

Pomoc przedświąteczna? Zawsze! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. nadesłany
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Kultura i edukacja26 kwietnia 202512:56

Wernisaż absolwentów liceum sztuk plastycznych w Raciborskim Centrum Kultury

Wernisaż absolwentów liceum sztuk plastycznych w Raciborskim Centrum Kultury - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ZSO nr 1, fot. Alicja Witek, Nina Banach-Gębska, Nadia Juroszek
Reklama
Sport27 kwietnia 202500:01

Osiem do zera! Unia Racibórz żegna z Czernicy outsidera [FOTO]

Osiem do zera! Unia Racibórz żegna z Czernicy outsidera [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

26 kwietnia na boisku przy ulicy Srebrnej w Raciborzu rozegrano jednostronne spotkanie pomiędzy miejscową Unią Racibórz a Zameczkiem Czernica, drużyną zamykającą tabelę III grupy klasy okręgowej. Mecz obserwowali licznie zgromadzeni kibice obu zespołów.

(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.