Przywrócić Odrze znaczenie. We Wrocławiu zainaugurowano Samorządowy Rok Rzeki Odry

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele województw leżących nad Odrą – śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego oraz zachodniopomorskiego.
- Zależy nam na realizacji wszelkich projektów związanych z przywróceniem Odrze funkcji transportowych, współgrających z inwestycjami przeciwpowodziowymi, prowadzonymi na rzece i jej dopływach. Wciąż kładziemy na nie wielki nacisk, w związku z przykrym wspomnieniem wielkiej powodzi z 1997 roku - powiedział Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Podczas wydarzenia poruszono znaczenie rzeki w systemie transportowych korytarzy w Europie oraz w wykorzystaniu Odry do rozwoju gospodarczego i turystycznego województw. „Dostrzegamy ogromny potencjał, jaki drzemie w Odrze. Aby go wyzwolić, potrzeba zaangażowania przede wszystkim społeczności nadodrzańskich i samorządów gminnych. Przygotowujemy się do kilku działań w ramach Roku Odry. Przykładowo, planujemy przeprowadzenie trzech konferencji, których podstawowym celem i założeniem jest rozwijanie i wzmacnianie współpracy między środowiskiem samorządów gminnych a nauki” – powiedział podczas spotkania Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego. Według jego zapowiedzi czerwcowa konferencja ma pokazać najlepsze praktyki i wypracowane rozwiązania w „otwieraniu się miast na rzeki”, tak duże, jak i małe. Październikowa konferencja odrzańska ma przybliżyć wszechstronność rozwojowego potencjału Odry, a również październikowe Forum Przestrzeni ma w sposób warsztatowy przybliżyć problematykę zagospodarowania i rewitalizacji obszarów nadrzecznych.
Zarząd Województwa Śląskiego planuje także konkurs na plakat przybliżający różne rozumienia Odry z punktu widzenia przyrodnika, historyka czy artysty. W listopadzie 2017 roku Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił rok 2018 Rokiem Odry – Rzeki Pozytywnej Energii. Jako pierwszy Rok Odry ustanowił samorząd województwa dolnośląskiego.
Polska jest już sygnatariuszem Porozumienia AGN, które ma na celu rozwój międzynarodowego transportu na śródlądowych drogach wodnych w Europie. Sieć ujęta w Porozumieniu AGN podzielona jest na dziewięć głównych wodnych ciągów transportowych o długości ponad 27 tys. km, które łączą porty ponad 37 krajów europejskich. Dodatkowo do współpracy w temacie renesansu polskich dróg śródlądowych Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprosiło samorządy.
W uroczystościach Sejmik Województwa Śląskiego reprezentowała Martyna Starc- Jażdżyk, która weszła w skład Komitetu Honorowego Samorządowego Roku Rzeki Odry 2018.




![160 lat temu z Raciborza odjechał pierwszy pociąg do Wiednia. Miasto znalazło się na trasie europejskich podróży [ANIMACJA WIDEO] 160 lat temu z Raciborza odjechał pierwszy pociąg do Wiednia. Miasto znalazło się na trasie europejskich podróży [ANIMACJA WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17873863561142-0001-.jpg)


![Dożynki Gminy Rudnik. Barwny korowód wyruszył z Łubowic do Grzegorzowic [FOTO i WIDEO] Dożynki Gminy Rudnik. Barwny korowód wyruszył z Łubowic do Grzegorzowic [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787413559dsc-6991-.jpg)

![Gmina Rudnik świętuje. Dożynki w Grzegorzowicach na bis! [FOTO i WIDEO] Gmina Rudnik świętuje. Dożynki w Grzegorzowicach na bis! [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787418905dsc-6444-duzy-.jpeg)


![Tu nie było miejsca na słabość. Strażacy stoczyli morderczą walkę na Placu Dominikańskim [FOTO i WIDEO] Tu nie było miejsca na słabość. Strażacy stoczyli morderczą walkę na Placu Dominikańskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787401694zazwody-.jpg)




![Młodzi strażacy opanowali Bojanów [FOTO i WIDEO] Młodzi strażacy opanowali Bojanów [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787410834dsc-6791-.jpg)



![Rodzinny rajd połączył mieszkańców regionu. Tak wyglądała rowerowa część strażackiego Memoriału [FOTO i WIDEO] Rodzinny rajd połączył mieszkańców regionu. Tak wyglądała rowerowa część strażackiego Memoriału [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787404258gre07983-.jpg)







![Barwny korowód w Krzyżanowicach przeszedł ulicami! Trwa święto plonów na placu festynowym [FOTO i WIDEO] Barwny korowód w Krzyżanowicach przeszedł ulicami! Trwa święto plonów na placu festynowym [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787495249dsc-7030-.jpg)













![Szymocice zdominowały ligę podwórkową sołectw. Dwie drużyny na czele [FOTO] Szymocice zdominowały ligę podwórkową sołectw. Dwie drużyny na czele [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787466196photo-84-z-85-.jpg)
![Barwny korowód przeszedł ulicami Zabełkowa! Trwa wielkie świętowanie na boisku LKS [FOTO i WIDEO] Barwny korowód przeszedł ulicami Zabełkowa! Trwa wielkie świętowanie na boisku LKS [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787498142dsc-7087-.jpg)





Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany