Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 marca 201714:50

Kolejne śniadanie prasowe w biurze posłanki Gabrieli Lenartowicz

Kolejne śniadanie prasowe w biurze posłanki Gabrieli Lenartowicz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz: Poseł ziemi raciborskiej Gabriela Lenartowicz zorganizowała dziś w swym biurze poselskim kolejne spotkanie z przedstawicielami lokalnych mediów, zwane potocznie śniadaniem prasowym. W czasie spotkania poruszono tematy aktualnie trapiące polską rzeczywistość.

Pierwszym z tematów poruszonych przez panią poseł było ratyfikowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę Konwencji AGN. Jest to konwencja mająca na celu powołanie europejskich dróg wodnych, mówiąca o tym, jakie warunki musi spełniać rzeka, by możliwe było przeniesienie na nią transportu towarowego. - Ta ratyfikacja to tak naprawdę zwykłe przyjęcie do wiadomości, gdyż w naszym stanie prawnym i tak nie wniesie ona niczego nowego. Nie mamy po prostu odpowiednich rzek, by można na nie przenieść transport towarowy - relacjonowała pani poseł. Dodała także, że by wpisać polskie rzeki i ewentualnie korzystać ze środków finansowych, muszą one spełniać założenia ratyfikowanej konwencji. Najniższa wymagana klasa żeglowności to klasa IV. W Polsce brak jednak wód tej klasy żeglowności. Gabriela Lenartowicz poinformowała, że w planach jest co prawda podniesienie żeglowności Odry do III klasy. - Są na to środki z między innymi Banku Światowego. Są one jednak obwarowane tym, że przeznaczone mogłyby zostać jedynie do polepszenia funkcji przeciwpowodziowych. Mowa o 70-90 miliardach złotych - informowała posłanka ziemi raciborskiej. - Przy braku wody trudno jednak mówić o jakimkolwiek pozyskiwaniu środków. Owszem, możliwa jest budowa spiętrzeń, lecz od tego wody nie przybędzie, a dodatkowo powodują one wzrost zagrożenia powodziowego - kontynuowała Gabriela Lenartowicz. Zdaniem posłanki Platformy Obywatelskiej jedynym zastosowaniem dla Odry przy obecnym stanie wód jest skupienie się na wykorzystaniu turystycznym z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym.

Poruszony został także problem przetargu na wyłonienie nowego wykonawcy budowy zbiornika Racibórz Dolny. Poseł sprostowała słowa ministra, który stwierdził w jednym z wywiadów, że przetarg zostanie rozstrzygnięty do końca marca. - Do końca tego miesiąca przetarg ma być ogłoszony, a nie rozstrzygnięty, a zakładany początek rozpoczęcia prac to III kwartał roku 2017 - poinformowała Gabriela Lenartowicz. - Minister Gajda podał także planowany termin zakończenia prac jako rok 2019, lecz sceptycy twierdzą, że będzie to dopiero rok 2020. Dobrą informacją jest to, że środki pozostają zabezpieczone, konieczny jest tylko wybór nowego wykonawcy - dodała.

Czwartkowe spotkanie było także okazją do dyskusji na temat wycinki drzew. Pani poseł nie pozostawiła suchej nitki na tzw. "Lex Szyszko". Dodała, że klub PO złożył projekt, który proponował uszczelnienie ustawy, lecz po poprawkach Prawa i Sprawiedliwości, mówiących między innymi o tym, że na działce, na której wycięto drzewo lub krzew, nie można będzie prowadzić działalności, został odrzucony. W związku z tym prace nad poprawą ustawy ruszą od początku. - Nie należy pocieszać się tym, że coś się prędko zmieni, ale ja jestem za tym, by w tej kwestii dać więcej kompetencji samorządom - podsumowała ten temat poseł Lenartowicz.

Wspomniano także o ograniczeniu smogu. Platforma Obywatelska optuje za podniesieniem tego problemu do rangi ustawowej, by zapewnić finansowanie z budżetu państwa w wysokości 0,5 PKB. Środki te miałyby zostać przeznaczone na wymianę pieców, podłączanie do instalacji centralnego ogrzewania, aż do czasu spełnienia norm UE i WHO. Propozycja PO zakłada także wsparcie finansowe dla rodzin z przeznaczeniem na odpowiednie paliwo. - Co z tego, że emerytka w Krzanowicach wymieni piec na spełniający normy, kiedy nie będzie miała czym palić, bo nie będzie jej stać na ekogroszek? - dodała Gabriela Lenartowicz.

Uwadze pani poseł nie umknął także temat związany z raciborską edukacją, a dokładnie SP 8 i propozycją prezydenta, polegającą na tym, że przejmie tę placówkę od Marszałka. - Nic tak źle nie robi edukacji jak częste zmiany. Nie jest to dobre, by organ założycielski zmieniał się jak rękawiczki. Jeśli chcemy przywrócić jej odpowiednią rangę, to lepiej, by organem pozostał wojewoda. Jeśli mamy ambicję na mistrzostwo, to się tego trzymajmy - wyraziła swą opinię pani poseł.

Na zakończenie czwartkowego śniadania prasowego trafił temat dwukadencyjności w samorządach. - Uważam, że dyskusje o dwukadencyjności są uzasadnione. Nie wykluczam, że byłoby to dobrym rozwiązaniem w przypadku wyborów prezydenta lub burmistrza. Trzeba się będzie wtedy zastanowić nad wydłużeniem kadencji. Nie może być to jednak działanie czysto polityczne, tak jak ma to miejsce obecnie, które miałoby jedynie polegać na przejmowaniu władzy w samorządach. Uważam także, że działania polegające na wprowadzaniu tego z działaniem wstecz jest co najmniej nieodpowiedzialne - powiedziała na podsumowanie spotkania z przedstawicielami lokalnych mediów pani poseł Lenartowicz.

Autor: Grzegorz Piszczan, gpiszczan@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności13 lipca 202417:39

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

32-letni sztygar oddziału elektrycznego znalazł się w przestrzeni 1150 m pod ziemią, w której mógł oddychać. Ma urazy ręki i klatki piersiowej.

źródło PGG, fot. ŚlUW
Aktualności14 lipca 202416:07

Ruszyła budowa nowego mostu pod Raciborzem [FOTO]

Ruszyła budowa nowego mostu pod Raciborzem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
Powiat:

Budowa nowego mostu w rejonie Łubowic-Grzegorzowic do Ciechowic w gminie Nędza to kluczowy projekt infrastrukturalny, mający na celu zastąpienie obecnej przeprawy promowej. Most, który łączył Grzegorzowice i Ciechowice, istniał do 1945 roku, kiedy to został zniszczony podczas działań wojennych i nigdy nie został odbudowany.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202418:14

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO]

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę OSP Bolesław obchodziła swój 90. jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 Mszą świętą w miejscowym kościele, odprawioną w intencji zmarłych i żyjących druhów.

red.
Aktualności14 lipca 202415:47

V Zlot Pojazdów Zabytkowych w Sławikowie [FOTO i WIDEO]

V Zlot Pojazdów Zabytkowych w Sławikowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Dziś, 14 lipca, Fundacja Gniazdo, opiekująca się ruinami pałacu von Eickstedt, zorganizowała już piąty zlot pojazdów zabytkowych. Wydarzenie przyciągnęło miłośników motoryzacji z całego regionu, oferując niezapomnianą podróż w przeszłość. Stare samochody, motocykle oraz maszyny rolnicze można było podziwiać wzdłuż ogrodzenia i na dziedzińcu pałacu, gdzie zaprezentowano około 150 maszyn.

(waw)
Reklama
Aktualności14 lipca 202410:32

Co to za cyrki? Spektakl na raciborskim Rynku

Co to za cyrki? Spektakl na raciborskim Rynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Humorystyczny spektakl uliczny w nurcie Nowego Cyrku o tytule "Co to za cyrki?" w wykonaniu Stowarzyszenia Teatr Ludyczny można było obejrzeć wczoraj, 13.07., na raciborskim Rynku.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności15 lipca 202409:44

Węzeł Gliwice Ostropa zamknięty. Wprowadzono objazdy

Węzeł Gliwice Ostropa zamknięty. Wprowadzono objazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. A. Witwicki / arch. UM w Gliwicach
Aktualności13 lipca 202420:55

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO i WIDEO]

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

LKS Bojanów zaprosił 13 i 14 lipca na dwudniowy festyn sportowy, w ramach którego w sobotę zorganizowano mecz „szóstek” oldbojów oraz turniej drużyn młodzieżowych. Na niedzielę zaplanowany jest międzynarodowy mecz pomiędzy LKS Bojanów a TJ Spartak Chuchelna.

TH, fot. TH, Nina Perek
Reklama
Aktualności14 lipca 202417:46

Przetrwać w Arboretum. Raciborski Bieg Zwiadowcy [FOTO i WIDEO]

Przetrwać w Arboretum. Raciborski Bieg Zwiadowcy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu po raz trzeci stało się areną niezapomnianych wyzwań i przygód podczas kolejnej edycji Biegu Zwiadowcy - Przetrwać w Arboretum. 14 lipca 2024 roku entuzjaści ekstremalnych biegów mieli okazję sprawdzić swoje siły i wytrzymałość na trasach pełnych przeszkód i błota, gdzie dodatkowym elementem była konieczność noszenia karabinu AK47. Na starcie stanęło 84 zawodników.

Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.