Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 sierpnia 201612:36

Jubileusz trzydziestolecia ROD Pod Widokiem

Reklama
Racibórz: Gdzie spędziłeś wakacje? Na Rodos! O, to świetnie! No, Rodzinny Ogródek Działkowy Otoczony Siatką%u2026 Relaks na działce to preferowany sposób wypoczynku wielu raciborzan. Działkowcy Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Pod Widokiem" świętowali w sobotę trzydziestolecie istnienia swojego ogrodu. Gościem honorowym na uroczystości był prezydent Raciborza Mirosław Lenk. Spotkanie było okazją do wspomnień, dało także możliwość zaznaczenia problemów, z jakimi borykają się działkowcy. Prezes ROD Józef Wilusz wręczył srebrne i brązowe odznaki "Zasłużony Działkowiec".

Historia ROD "Pod Widokiem" rozpoczyna się w 1983 roku, gdy zarząd Wojewódzkiej Usługowej Spółdzielni Inwalidów w Chorzowie na wniosek kierownictwa oddziału w Raciborzu postanowił utworzyć pracownicze ogródki działkowe. Początki nie były łatwe - w czasach "załatwiania" wszystkiego, bo nie było niczego, zdarzało się, że nagle główne elementy infrastruktury ogrodu znikały... Mimo wszystko tworzono ścieżki, wytyczano działki i inne tereny, doprowadzono prąd, wykopano studnię. W 1986 roku ogród został zarejestrowany w Polskim Związku Działkowców. Pionierskie czasy pamięta jeszcze czterech obecnych działkowców, którzy od początków ogrodu zajmują się swoimi działkami.

Przybyły na uroczystość prezydent Raciborza Mirosław Lenk pogratulował działkowcom jubileuszu oraz wręczył list gratulacyjny. Wspomniał także czasy, gdy sam zajmował się działką. Prezes ROD "Pod Widokiem" wręczył natomiast odznaki "Zasłużony Działkowiec", przyznane przez Prezydium Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Katowicach. Srebrną odznakę otrzymali: Krystyna Wysokińska, Jan Kalabiński i Jan Urbaś. Odznaką brązową będą się mogli szczycić: Adam Kryk, Alfreda Staniek, Józef Wilusz, Grażyna Klimczyk, Ewa Denys, Piotr Tytko, Piotr Sepioło, Kazimiera Konecka, Sylwia Szarowska, Stanisław Tkacz, Ryszard Wojtkowiak, Wojciech Romanowski, Wojciech Kulaszewski i Tadeusz Hajnas.

Spotkanie przy wspólnym stole było okazją do pochwalenia się tym, co najlepsze. Na stołach prócz ciast i kawy pojawiły się owocowe przetwory, nierzadko z lekkim procentem, wyśmienity bigos i bogracz. Wyróżniona została najładniejsza działka państwa Gabrieli i Czesława Chrapków, wraz z przecudnej urody obrazkiem rzepki wyciąganej przez cała familię, umieszczonym na ścianie domku.

Prezes Józef Wilusz przedstawił prezydentowi najważniejsze problemy ogrodu, zwłaszcza związane z brakiem porządnej drogi dojazdowej. Jest już projekt zarządu, by niezbędne prace wykonać ze środków budżetu obywatelskiego. Są też plany, by stworzyć teren ogólnodostępny dla wszystkich chętnych, nie tylko działkowców. Będzie tam można spędzić czas na świeżym powietrzu, urządzić grilla, a dzieci poszaleją na placu zabaw.

ROD "Pod Widokiem" to ogród stosunkowo niewielki, składa się z 35 działek. Ciągnące się wzdłuż ulicy Brzeskiej działki należą do kilku różnych ogrodów, świętujący jubileusz ROD to ostatni z rzędu (lub pierwszy jadąc od Lubomi).

- W Raciborzu jest 15 Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które zajmują prawie 200 ha podzielonych na mniej więcej 2 tys. działek. Z działek tych korzysta bezpośrednio 10 tys. ludzi, a pośrednio nawet i 20 tys. - poinformował Józef Wilusz. Nie sposób przecenić roli, jaką ogródki działkowe pełnią w krajobrazie miasta, stanowiąc często prawdziwe oazy zieleni, pełne kolorów, radości życia i śpiewu ptaków.

Th

Autor: Th, t.hetman@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 czerwca 202310:05

Raport 998. Próba podpalenia domu przy Mariańskiej. Zgon w Pietrowicach Wielkich

Raport 998. Próba podpalenia domu przy Mariańskiej. Zgon w Pietrowicach Wielkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W okresie od piątku do poniedziałkowego poranka strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali dwanaście interwencji. Działania prowadzono w Budziskach, Pietrowicach Wielkich, Łubowicach i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Aktualności4 czerwca 202308:39

Muzyczny FUN NAD ODRĄ do samego rana [FOTO i WIDEO]

Muzyczny FUN NAD ODRĄ do samego rana [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. mw, M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Aktualności6 czerwca 202311:16

40 tys. złotych strat w pożarze w Kuźni Raciborskiej [FOTO]

40 tys. złotych strat w pożarze w Kuźni Raciborskiej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Informację o zdarzeniu Powiatowe Stanowisko Kierowania odebrało dziś, 6 czerwca, krótko po godzinie 9. Ze zgłoszenia wynikało, że doszło do pożaru w kuźniańskiej fabryce obrabiarek.

red., fot. FB/OSP Siedliska
Reklama
Reklama
Reklama
Sport4 czerwca 202319:34

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Weekend pełen piłkarskich emocji za nami. Jedni już teraz mogą cieszyć się z tytułów mistrzowskich, inni jeszcze walczą. Znani są już także spadkowicze do niższych lig. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Aktualności4 czerwca 202322:03

Nadodrzański finał Dni Raciborza [FOTO]

Nadodrzański finał Dni Raciborza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 czerwca 202316:30

Tłumy na Dniu Dziecka w klubie jeździeckim Aquabrax [FOTO i WIDEO]

Tłumy na Dniu Dziecka w klubie jeździeckim Aquabrax [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Jazda konna i zawody hobby horse cieszą się coraz większą popularnością wśród najmłodszych. Nic więc dziwnego, że Klub Jeździecki Aqua Brax w Szymocicach przeżywał dziś oblężenie.

red.
Reklama
Aktualności5 czerwca 202311:54

Dziesiątka i przyjaciele na raciborskim zamku [FOTO i WIDEO]

Dziesiątka i przyjaciele na raciborskim zamku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

"Przyszłość jest w naszych rękach. Chwyćmy ster!" - pod tym hasłem Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu zorganizował już po raz drugi ciekawe wydarzenie.

red.
Aktualności6 czerwca 202311:21

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zderzenia w Syryni [FOTO]

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zderzenia w Syryni [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w powiecie wodzisławskim znów dało o sobie znać. Mowa o skrzyżowaniu ulicy Raciborskiej z Bukowską (DW 936) w Syryni niedaleko Raciborza. Wczoraj, 05.06., po godzinie 21 doszło tam do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych.

red., fot. FB/OSP Syrynia, Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Aktualności4 czerwca 202311:41

Racibórz TROPHY - mocno obsadzony turniej przy Zamkowej [FOTO]

Racibórz TROPHY - mocno obsadzony turniej przy Zamkowej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 04.06., drugi dzień międzynarodowych piłkarskich zmagań przy Zamkowej.

red.
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.