Jubileusz trzydziestolecia ROD Pod Widokiem

Historia ROD "Pod Widokiem" rozpoczyna się w 1983 roku, gdy zarząd Wojewódzkiej Usługowej Spółdzielni Inwalidów w Chorzowie na wniosek kierownictwa oddziału w Raciborzu postanowił utworzyć pracownicze ogródki działkowe. Początki nie były łatwe - w czasach "załatwiania" wszystkiego, bo nie było niczego, zdarzało się, że nagle główne elementy infrastruktury ogrodu znikały... Mimo wszystko tworzono ścieżki, wytyczano działki i inne tereny, doprowadzono prąd, wykopano studnię. W 1986 roku ogród został zarejestrowany w Polskim Związku Działkowców. Pionierskie czasy pamięta jeszcze czterech obecnych działkowców, którzy od początków ogrodu zajmują się swoimi działkami.
Przybyły na uroczystość prezydent Raciborza Mirosław Lenk pogratulował działkowcom jubileuszu oraz wręczył list gratulacyjny. Wspomniał także czasy, gdy sam zajmował się działką. Prezes ROD "Pod Widokiem" wręczył natomiast odznaki "Zasłużony Działkowiec", przyznane przez Prezydium Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Katowicach. Srebrną odznakę otrzymali: Krystyna Wysokińska, Jan Kalabiński i Jan Urbaś. Odznaką brązową będą się mogli szczycić: Adam Kryk, Alfreda Staniek, Józef Wilusz, Grażyna Klimczyk, Ewa Denys, Piotr Tytko, Piotr Sepioło, Kazimiera Konecka, Sylwia Szarowska, Stanisław Tkacz, Ryszard Wojtkowiak, Wojciech Romanowski, Wojciech Kulaszewski i Tadeusz Hajnas.
Spotkanie przy wspólnym stole było okazją do pochwalenia się tym, co najlepsze. Na stołach prócz ciast i kawy pojawiły się owocowe przetwory, nierzadko z lekkim procentem, wyśmienity bigos i bogracz. Wyróżniona została najładniejsza działka państwa Gabrieli i Czesława Chrapków, wraz z przecudnej urody obrazkiem rzepki wyciąganej przez cała familię, umieszczonym na ścianie domku.
Prezes Józef Wilusz przedstawił prezydentowi najważniejsze problemy ogrodu, zwłaszcza związane z brakiem porządnej drogi dojazdowej. Jest już projekt zarządu, by niezbędne prace wykonać ze środków budżetu obywatelskiego. Są też plany, by stworzyć teren ogólnodostępny dla wszystkich chętnych, nie tylko działkowców. Będzie tam można spędzić czas na świeżym powietrzu, urządzić grilla, a dzieci poszaleją na placu zabaw.
ROD "Pod Widokiem" to ogród stosunkowo niewielki, składa się z 35 działek. Ciągnące się wzdłuż ulicy Brzeskiej działki należą do kilku różnych ogrodów, świętujący jubileusz ROD to ostatni z rzędu (lub pierwszy jadąc od Lubomi).
- W Raciborzu jest 15 Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które zajmują prawie 200 ha podzielonych na mniej więcej 2 tys. działek. Z działek tych korzysta bezpośrednio 10 tys. ludzi, a pośrednio nawet i 20 tys. - poinformował Józef Wilusz. Nie sposób przecenić roli, jaką ogródki działkowe pełnią w krajobrazie miasta, stanowiąc często prawdziwe oazy zieleni, pełne kolorów, radości życia i śpiewu ptaków.
Th









































![I LO im. Jana Kasprowicza świętuje 80-lecie – gala jubileuszowa i spotkania w szkole [FOTO i WIDEO] I LO im. Jana Kasprowicza świętuje 80-lecie – gala jubileuszowa i spotkania w szkole [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765557622jubileusz80lo1-570-kopia-.jpg)


![Wielka kumulacja. Weekend pełen jarmarków w powiecie raciborskim [ZAPOWIEDZI] Wielka kumulacja. Weekend pełen jarmarków w powiecie raciborskim [ZAPOWIEDZI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17656121671764980271bez-nazwy-107-.jpg)

![Jesteśmy z Kasprowicza. Jubileusz 80-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu na bis! [FOTO i WIDEO] Jesteśmy z Kasprowicza. Jubileusz 80-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu na bis! [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765615007bez-nazwy-346-.jpg)





![Bajkowy Zamek Piastowski gościł Pociąg Świątecznych Marzeń [FOTO i WIDEO] Bajkowy Zamek Piastowski gościł Pociąg Świątecznych Marzeń [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765620050dsc-7094-duz-y-.jpeg)






![Kosmiczna opowieść o solidarności. 22. Gwiazdka Serc przy niemal pełnej sali RCK [FOTO i WIDEO 1] Kosmiczna opowieść o solidarności. 22. Gwiazdka Serc przy niemal pełnej sali RCK [FOTO i WIDEO 1] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765700211dsc-4149-.jpg)

![Pełna widownia i wspólna energia. Gwiazdka Serc po raz 22. w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO 2] Pełna widownia i wspólna energia. Gwiazdka Serc po raz 22. w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO 2] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765700078bez-nazwy-197-.jpg)



![Bajkowy zamek w świątecznej odsłonie. Sobota pełna magii, w niedzielę kolejne atrakcje [FOTO] Bajkowy zamek w świątecznej odsłonie. Sobota pełna magii, w niedzielę kolejne atrakcje [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765702366dsc-1437-.jpg)

![W Brzeziu upamiętniono polskich policjantów – ofiary zbrodni katyńskiej [FOTO i WIDEO] W Brzeziu upamiętniono polskich policjantów – ofiary zbrodni katyńskiej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765715254img-2139-.jpg)
























Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.