Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 sierpnia 201610:48

Poważne błędy przy modernizacji budynków przy ul. Czekoladowej? List Czytelnika i odpowiedź MZB

Poważne błędy przy modernizacji budynków przy ul. Czekoladowej? List Czytelnika i odpowiedź MZB - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz: List do redakcji. Zatroskany kondycją raciborskich kamienic oraz Państwa działaniami związanymi z ich masową termomodernizacją postanowiłem podzielić się swoimi obawami dotyczącymi tej kwestii - czytamy w korespondencji do naszej redakcji. Mamy też odpowiedź Miejskiego Zarządu Budynków. Zobacz w galerii i oceń, kto ma rację!

List do redakcji

Od urodzenia jestem raciborzaninem, a od kilku lat mieszkańcem kamienicy przy ulicy Czekoladowej łączącej się z aktualnie ocieplanym budynkiem - siedzibą MZB oraz siedzibą Sanepidu, której termomodernizacja także jest planowana. Abstrahując od faktu, że budynek pomimo że jest całością, modernizowany jest "na raty" - fotografia nr 1, (a co za tym idzie dłużej, drożej i gorzej), chciałem zwrócić szczególną uwagę na wątpliwą celowość tych działań i sposób ich przeprowadzania.

W kamienicy, którą zamieszkuję szerokość murów wynosi średni 50 cm (fotografia nr 2), co w opinii ekspertów budowlanych nie wymaga dodatkowej termoizolacji styropianem. Zyski w postaci zaoszczędzonej energii na ogrzewania po wykonaniu izolacji na takich ceglanych murach są niewspółmierne do kosztów wynikających z tej inwestycji.

Ponadto budynek, o którym piszę ucierpiał w powodzi w 1997 roku, czego skutki widoczne są po dziś dzień. Na poziomie piwnic, oraz na wysokości 2 - 3 metrów od powierzchni gruntu budynek jest mocno zawilgocony (fotografia nr 3,4,5), przez co na zewnątrz a także wewnątrz budynku odpada tynk (fotografia nr 6,7,8), a nawet głębsze warstwy ścian (fotografia nr 9). Jedna z takich ścian - ściana budynku MZB i Sanepidu przynależna do ul. Czekoladowej jest aktualnie ocieplana. Przed przystąpieniem do prac nie została ona w żaden sposób osuszona (fotografia nr 10) czy naprawiona, co z pewnością doprowadzi do powstania pleśni i niekorzystnych warunków wewnątrz budynku - nadmierna wilgoć, szkodliwe dla zdrowia zarodniki grzybów itp.

Oprócz tego przedwojenne kamienice, jak powszechnie wiadomo, odznaczają się atrakcyjną architekturą, często posiadają zdobienia takie jak gzymsy, wykusze, wnęki, które w procesie termoizolacji są są odtwarzane, a jedynie zakrywane styropianem (fotografia nr 11) lub wręcz usuwane (fotografia nr 12), przez co oszpecane. Przykładem takim jest wspomniana ściana przy ulicy Czekoladowej i budynek przy ul. Różyckiego.

W związku z powyższym proszę o zaniechanie dalszych prac ociepleniowych kompleksu budynków przy ul. Czekoladowej, który owszem wymaga remontu elewacji, ale nie poprzez obłożenie go styropianem jak zwykłego bloku mieszkalnego, a poprzez osuszenie murów, odrestaurowanie i wyeksponowanie jego unikatowej architektury. Jednocześnie proszę o udostępnienie wyników badań termowizyjnych budynku przy ul. Batorego 8, oraz o Państwa odpowiedź w tej sprawie.

Imię i nazwisko znane redakcji oraz MZB

Dotyczy: Pisma w/s termomodernizacji budynku przy ulicy St. Batorego 8

W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 21.07.2016 r. w sprawie jw. informuję:
budynki przy ul. Czekoladowej co prawda przylegają do budynków przy ul. Stefana Batorego, ale każdy z nich charakteryzuje się innymi parametrami technicznymi. W swoim piśmie opisuje Pan stan budynku przy ul. Czekoladowej 7 stanowiący własność Wspólnoty Mieszkaniowej i na tej podstawie podważana jest zasadność przeprowadzanych robót remontowych w budynku przy ul. St. Batorego. Jest to pogląd niczym nie uzasadniony, ponieważ budynek aktualnie docieplany przy ul. St Batorego 8 jest budynkiem nie podpiwniczonym, składającym się z części starej przedwojennej i nowej dobudowanej w latach siedemdziesiątych. Ściany zewnętrzne są zróżnicowane co do grubości; od 50 cm na parterze części starej do 38 cm w przypadku wszystkich pozostałych ścian, co stanowi, że przegrody te nie odpowiadają normom dotyczącym ochrony cieplnej budynku. Do tego dochodzi bardzo duży ubytek ciepła przez stropodach, co było powodem dużych ubytków ciepła, a przez to nadmiernych kosztów ogrzewania w okresie zimowym. W budynku nie występuje problem zawilgocenia ścian, o którym mowa w piśmie, a w związku z tym nie ma podstaw do stwierdzenia występowania w przyszłości nalotów pleśniowych i zarodników grzyba. Budynek posiada właściwą wentylację, a dodatkowo stolarka okienna wyposażona jest w nawiewniki powietrza.

Pojawienie się możliwości sfinansowania zadania z dotacji pochodzącej ze środków unijnych dla budynków użyteczności publicznej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego pozwoliło podjąć decyzję o termomodernizacji budynku.

Dla zadania opracowana wymaganą przez prawo dokumentację techniczną poprzedzoną audytem energetycznym, wraz z niezbędnymi opiniami, w tym; opinię ornitologiczną, środowiskową, studium wykonalności jak również opinię konserwatora zabytków. Nie było potrzeby zlecania dla budynku badań termowizyjnych. Na zadanie uzyskano pozwolenie na budowę.

Na zakończenie pragnę poinformować, że całe zamierzenie inwestycyjne przygotowane zostało przez zespół specjalistów począwszy od audytora poprzez uprawnionych projektantów i służby opiniujące.

Pana Wniosek o zaniechanie dalszych prac ociepleniowych uważamy za bezzasadny.

Zastępca dyrektora MZB, Wioletta Śliwińska.

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport19 lipca 202523:06

Wyrównany sparing przy Łąkowej. Pawłów minimalnie lepszy [FOTO]

Wyrównany sparing przy Łąkowej. Pawłów minimalnie lepszy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Lokalne drużyny piłkarskie rozpoczęły przygotowania do zbliżającego się sezonu 2025/2026. Ważnym elementem tego okresu są mecze sparingowe, które służą nie tylko poprawie formy fizycznej, ale przede wszystkim zgraniu zespołu, wdrożeniu nowych rozwiązań taktycznych oraz ocenie potencjalnych wzmocnień kadrowych.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.07.2025
18 lipca 202510:12

Nasz Racibórz 13.07.2025

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.