Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 lutego 201615:38

Ostróg ma zatrute powietrze. Normy przekroczone o ponad 340 proc.

Ostróg ma zatrute powietrze. Normy przekroczone o ponad 340 proc.  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Pomiary jakości powietrza dokonane 18-19 lutego w dzielnicy Ostróg wykazały przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężenia pyłu PM10 w szczytowym momencie o 346% (173 µg/m3). Badania przeprowadził Raciborski Alarm Smogowy.

W dniach 18-19 lutego Raciborski Alarm Smogowy przeprowadził pomiary powietrza w dzielnicy Ostróg przy ul. Wyglendy. Pomiarów dokonywano w godzinach od 20.17 (18 lutego) do 18.42 (19 lutego). Średnia wartość stężenia pyłu PM10 w czasie trwania pomiaru wynosiła około 34 g/m3. Znaczący skok nastąpił 19 lutego o godzinie 16.32 - jego poziom wzrósł wówczas do 75 g/m3, przekraczając dopuszczalny poziom o 150% (dopuszczalna poziom wartości średniodobowej wynosi 50 g/m3). W godzinach 16.32-18.42 średnie stężenie tego zanieczyszczenia wynosiło 88 g/m3, przekraczając w tym czasie dopuszczalny poziom średnio o 176%. Szczytowe stężenie pyłu PM10 zostało odnotowane o godzinie 18.02, osiągając poziom 173 g/m3, co oznacza przekroczenie dopuszczalnej normy o 346%.

Istotą opisywanego pomiaru są panujące w czasie jego trwania warunki atmosferyczne. Sprzyjały one wówczas lepszej jakości powietrza: lekki wiatr, deszcz oraz deszcz ze śniegiem oraz wysokie - jak na sezon grzewczy - temperatury w przedziale od 5 do 8 st. C (w dzień i w nocy). Fakt, że pomimo warunków pogodowych sprzyjających lepszej jakości powietrza stężenia zanieczyszczeń i tak osiągały bardzo wysokie poziomy, powinien budzić nasz głęboki niepokój.

Ostatnie dni, tj. 20-23 lutego, szczęśliwie przyniosły nam takie warunki atmosferyczne, które nie sprzyjały wysokim stężeniom zanieczyszczeń. Jak poinformował nas Meteo Project - Biuro Prognoz Meteorologicznych w Raciborzu, w dniach tych miały miejsce opady deszczu ze śniegiem, śniegu, a także samego deszczu. Temperatura powietrza wahała się od około -1 st. C w nocy do około 11 st. C w dzień. Nastąpił wzrost prędkości wiatru, w porywach okresami do około 50km/h. "W takich warunkach należy spodziewać się na ogół dobrej jakości powietrza (utrzymującej się w granicach dopuszczalnej normy)."

Dzięki warunkom pogodowym przez ostatnie dni cieszyliśmy się czystym - jak na sezon grzewczy - powietrzem. W najbliższych dniach przekażemy dane dotyczące kolejnych pomiarów - obiecuje Raciborski Alarm Smogowy.

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 lipca 202513:47

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Presja ze strony mieszkańców raciborskiego rynku w sprawie rosnącej populacji gołębi narasta. Z każdym miesiącem przybywa ptaków, a wraz z nimi – problemów związanych z zanieczyszczeniem przestrzeni publicznej. Prezydent Jacek Wojciechowicz zapowiada interwencję, jednak w pierwszej kolejności stawia na działania informacyjne.

red., fot. arch. Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.