Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 listopada 201509:48

Idę wolno, ale nie cofam się nigdy

Idę wolno, ale nie cofam się nigdy  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

„Idę wolno, ale nie cofam się nigdy” – to twierdzenie Abrahama Lincolna, z którym się zgadzam, ponieważ wpisuje się w moje działania na szczeblu polityki lokalnej. Przeć do przodu konsekwentnie i dążyć do celu, bo nic innego nie jest ważniejsze niż dobro naszego miasta i regionu. Mimo trudności i wielu przysłowiowych kłód rzucanych mi pod nogi wynik minionych wyborów można podsumować jako sukces i zebranie doświadczenia. Pragnę jednak na wstępie gorąco podziękować za oddane na mnie głosy oraz dopingowanie do działań.

Co mówią wyniki wyborów do Sejmu? Analiza głosowania w powiecie raciborskim

Racibórz i powiat raciborski należą do okręgu 30, z którego wybieraliśmy 9 posłów. Wyborcy zdecydowali, że PiS będzie miał 5 posłów, PO 3 posłów, a Kukiz'15 1 posła. Tabela poniżej z lewej strony zawiera kolejność i ilość głosów posłów tylko w okręgu raciborskim.

tab1

W powiecie raciborskim liczba uprawnionych do głosowania wynosi 86 789. Do wyborów poszło 36 099 osób (frekwencja: 41,59 %). Ważnych głosów oddano 34 916, nieważnych głosów oddano 1 183. W tabeli poniżej podano liczbę głosów nieważnych z podziałem na wszystkie gminy powiatu raciborskiego. Zauważyć można, że tym razem nie było już tak dużej ilości głosów nieważnych, jak w przypadku wyborów samorządowych. W obecnych wyborach głosów nieważnych najwięcej było w Nędzy - ponad 4%, najmniej w Raciborzu - 2,84%. W 2014 r. w powiecie raciborskim w wyborach samorządowych głosów nieważnych było aż 16,54%.

tab2
Bardzo ciekawie wygląda tabela przedstawiająca, ile poszczególni kandydaci związani z ziemią raciborską otrzymali głosów w swoim powiecie raciborskim, a ile poza powiatem.

tab3

Nie jest zaskoczeniem, że pierwsze miejsce na ziemi raciborskiej zajęła Gabriela Lenartowicz, tym bardziej że była jedynką na liście PO. Drugi Henryk Siedlaczek otrzymał jeszcze 3 999 głosów. W porównaniu do 14 147 głosów, które uzyskał w wyborach w 2011 roku, stracił aż 10 148 głosów. W ciągu 4 lat ustępujący poseł H. Siedlaczek stracił prawie 72% poparcia w powiecie raciborskim. Trzeci bardzo dobry wynik uzyskała Katarzyna Dutkiewicz, której zabrakło raptem 233 głosy, aby zostać posłem i wyprzedzić Czesława Sobierajskiego - piątego ostatniego posła z listy PiS. Czwarte miejsce zajęła Anna Ronin z komitetu Zjednoczeni dla Śląska, co jest dobrym wynikiem, gdyż Anna Ronin uzyskała o około 50% lepszy wynik od piątego na liście Franciszka Marcola z PiS, byłego wójta Nędzy. Dopiero szósty na liście jest Andrzej Bartela z Nowoczesnej, były wiceprezydent Raciborza, który uzyskał 705 głosów - to jest o 1 048 mniej głosów od Anny Ronin. Ciekawa jest też tabela, która przedstawia oprócz procentu zdobytych głosów ich liczbę oddaną na poszczególne komitety tylko w powiecie raciborskim.

tab4
Równie ciekawie wygląda tabela z kolejnością i procentowym poparciem komitetów wyborczych w rozbiciu na poszczególne gminy powiatu raciborskiego.

tab5.[1]
W całym okręgu 30 wygrał PiS uzyskując prawie 40%, a drugie miejsce zajęła PO z dużo niższym wynikiem około 24%. Jednak na ziemi raciborskiej mamy prawie remis około 32% PO, a około 31% PiS. Bardzo ciekawie wyglądają wyniki między PO i PiS w poszczególnych gminach. Wynik PiS-u w Kornowacu 46% jest sensacyjnie wysoki, nawet powyżej wyniku w całym okręgu, który wyniósł prawie 40%. PiS wygrał jeszcze w gminie Nędza i Rudnik. W pozostałych gminach wygrała Platforma Obywatelska. Bardzo ciekawie wygląda wynik Kukiz'15. Ugrupowanie to zajęło 3. miejsce w całym okręgu 30 oraz w powiecie raciborskim i gminach Racibórz, Kuźnia, Kornowac, Nędza. Sensacyjne 3. miejsce zajęło ugrupowanie Zjednoczeni dla Śląska w 4 gminach - Krzanowice, Rudnik, Krzanowice, Pietrowice Wielkie, wyprzedzając ugrupowanie Kukiz'15. Czwarte miejsce w okręgu 30 zajęła Nowoczesna, ale w powiecie raciborskim i gminie Nędza została wyprzedzona przez listę Zjednoczeni dla Śląska. W gminie Kuźnia Raciborska i Kornowac Nowoczesna została wyprzedzona przez partię KORWIN. Piąte miejsce w całym okręgu 30 zajmuje Lewica, tak samo w Raciborzu i Kuźni Raciborskiej. Dużo słabiej Lewica wypada w gminach, gdzie zajmuje siódme miejsce, w Krzyżanowicach, a dopiero dziewiąte miejsce w Rudniku i Kornowacu. Lewica została również wyprzedzona w Kornowacu przez listę Zjednoczeni dla Śląska. Szóste miejsce w całym okręgu zajęła partia KORWIN. Siódme miejsce w całym okręgu 30 zajmuje partia Razem, jednak w powiecie raciborskim jest niżej - zajmuje ósme miejsce, poza Krzyżanowicami i Pietrowicami, gdzie zajmuje dziewiąte miejsce. %u00D3sme miejsce w całym okręgu 30 zajmuje lista Zjednoczeni dla Śląska, co jednak zupełnie inaczej wygląda w powiecie raciborskim, gdzie lista ta w kilku gminach stanęła nawet na trzecim miejscu podium. A rekordowe poparcie ponad 10% uzyskała w gminie Krzyżanowice i Pietrowice, a prawie 10% w gminie Krzanowice i Rudnik. Dziewiąte miejsce w całym okręgu 30 zajmuje PSL, tradycyjnie partia ta nie cieszy się dużym poparciem w całym powiecie raciborskim. Dziesiąte miejsce w całym okręgu 30 zajmuje lista "Szczęść Boże" nigdzie nie przekraczając jednego procenta. 

Przed wyborami bardzo dużo mówiło się o partiach antysestemowych i o zwolennikach JOW-ów. Do tej grupy można zaliczyć Kukiz'15, Nowoczesna, KORWIN i Zjednoczeni dla Śląska. Ugrupowania te razem w całym okręgu 30 otrzymały prawie 25% głosów. Podobnie było i na ziemi raciborskiej. Przed wyborami trwały w mediach spory, czy ma sens zmian ordynacji wyborczej na jednomandatowe okręgi wyborcze. Zwolennicy twierdzili, że każdy region miałby jednego swojego przedstawiciela, który odpowiadałby przed swoimi wyborcami w regionie i nie musiałby zabiegać o względy partii. Przeciwnicy twierdzili, że w innych krajach, gdzie są JOW-y, i tak wygrywają partie. W powiecie raciborskim okazało się, że większość wyborców, prawie 64%, była bardzo przywiązana do emocjonalnego pojedynku dwóch głównych partii PiS i PO. Na dziewięciu posłów ośmiu jest z partii, a tylko jeden z ruchu Kukiz'15. Jeżeli chodzi o ilość posłów z danego powiatu, to najwięcej ma Rybnik - 3 posłów, Żory nie mają ani jednego, Wodzisław Śląski i Jastrzębie mają po 2 posłów, a Mikołów i Racibórz po 1 pośle.

Materiał płatny, zlecony przez Annę Ronin, radną miejską

Autor: Materiał płatny, zlecony przez Annę Ronin, radną miejską,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.07.2025
18 lipca 202510:12

Nasz Racibórz 13.07.2025

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.