Mieszkania komunalne nie tylko dla raciborzan - zmiany w warunkach przyznawania lokali

Zmiany w uchwale przewidują m.in. nowe podejście do gospodarstw domowych i ich dochodów. Wprowadza się gospodarstwa jednoosobowe, dwuosobowe i trzyosobowe. Szczególnie istotne jest to w przypadku gospodarstw dwuosobowych - to najczęściej młode małżeństwa, jeszcze bez dzieci, które wcześniej nie miały szans na mieszkanie komunalne z powodu zbyt wysokiego dochodu na osobę jeżeli oboje zainteresowani pracowali.
W ramach walki z wyludnianiem miasto chce także przyznawać mieszkania według osobnych kryteriów osobom posiadającym wysokie kwalifikacje zawodowe na czas trwania stosunku pracy w firmie, która ma siedzibę, oddział czy filię na terenie Raciborza lub wykonuje pracę na terenie miasta. Mieszkanie mają otrzymywać także osoby, które są zatrudnione w mieście na czas trwania stosunku pracy oraz absolwenci szkół wyższych do 35 roku życia na czas trwania pracy. Zmiana ma na celu przyciągnięcie do miasta osób z wyższym wykształceniem oraz fachowców w swoich dziedzinach, którzy być może pracują w Raciborzu, ale tu nie mieszkają.
Radnych zastanawiało, czy obejmie to także osoby pracujące np. w Eko-Oknach w Kornicach czy Rafamecie w Kuźni Raciborskiej. Jak tłumaczył prezydent, to są inne gminy i uchwała nie może ich objąć.
W uchwale m.in.:
1) podniesiono progi dochodowe uprawniające do wynajęcia lokalu mieszkalnego oraz
wprowadzono dodatkowy próg dochodowy uprawniający do wynajęcia lokalu mieszkalnego i socjalnego - dotyczy gospodarstwa dwuosobowego;
2) wprowadzono możliwość wynajęcia lokali na czas trwania stosunku pracy:
a) osobom posiadającym wysokie kwalifikacje zawodowe - na wniosek podmiotu,
b) podmiotom, celem zakwaterowania osób posiadających wysokie kwalifikacje,
c) absolwentom szkół wyższych do 35 roku życia.
th
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany