Mimo interpelacji radnych po paszport nadal do Rybnika lub Wodzisławia

W swojej interpelacji Michał Woś zauważa, że jeżeli starostwa nie stać na prowadzenie terenowego punktu paszportowego, to może się za to zabrać miasto. Wydaje się - pisze radny - że to nie będą koszty wysokie. Wystarczy zatrudnić jednego pracownika, który będzie przyjmował wnioski i wydawał paszporty, choćby w wydziale spraw obywatelskich UM. Ważne przy tym jest, że podobne działanie przyjęto z powodzeniem w Wodzisławiu Śląskim - dodaje Woś.
Prezydent przypomniał, że w sprawie utworzenia punktu paszportowego w Raciborzu w 2014 roku interweniował u starosty Adama Hajduka. Działania związane z utrzymaniem Terenowego Punktu Paszportowego podejmowane były przez Starostę Raciborskiego w 2012 roku na etapie ustalania przez wojewodę sieci organizacyjnej obsługi paszportowej w skali całego województwa. Działania te nie przyniosły rezultatów. Jednym z powodów był fakt, że ilość wniosków przyjmowanych w TPP w Raciborzu obsługującym cały powiat utrzymywała się na niskim poziomie (w 2010 r. - 2056 wniosków, w 2011 - 2733, w 2012 - 3807, w I kwartale 2013 - 1360), gdy w Wodzisławiu Śląskim liczba ta kształtowała się na poziomie 6 tys. wniosków.
Z odpowiedzi starosty wynika także, że zadania związane z wydawaniem paszportów mogą być wykonywane wyłącznie przez pracowników wojewody, a w starostwie zatrudniony był pracownik starostwa. Dodatkowo struktura organizacyjna obsługi paszportowej w województwie śląskim, a szczególnie subregionie zachodnim wydaje się optymalna. W swoim piśmie wojewoda zaznaczył także, że sieć punktów paszportowych w województwie śląskim jest największa w całym kraju (na ok. 4,7 mln mieszkańców). Wymogi lokalowe stawiane przez wojewodę są rygorystyczne i wymagałyby zaangażowania ok. 150-200 tys. zł, na przystosowanie pomieszczeń starostwa do jednolitych wojewódzkich standardów, bez uwzględnienia kosztów mediów, materiałów czy sprzętu biurowego.
O paszport można się ubiegać we wszystkich punktach paszportowych niezależnie od miejsca zamieszkania. Odległość mieszkańców powiatu raciborskiego od najbliższych punktów paszportowych (Wodzisław Śl., Rybnik) wynosi średnio 15-40 km, co nie wydaje się nadmierną uciążliwością przy założeniu, że paszport wydaje się raz na 10 lat, a do poruszania się i przebywania w strefie Schengen nie potrzeba specjalnych dokumentów, wystarcza dowód osobisty - pisze starosta.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany