Nowe porządki za murami raciborskiego więzienia

- Minęło zaledwie kilka tygodni od powołania nowego dyrektora, a co niektórzy złapali już zadyszkę. A to dopiero początek - przekonują w Zakładzie Karnym. Więźniowie mogą korzystać z agroterapii, czyli pracy w ogródku.
Wprowadzono cotygodniowe odprawy kierownictwa poszczególnych pionów służb, co pozwoliło na konstruktywne i holistyczne rozwiązywanie problemów, a wspólnie wypracowane rozwiązania są automatycznie realizowane. Jednym z niecierpiących zwłoki problemów był brak pomieszczeń w administracji, co powodowało znaczne utrudnienia w realizacji zadań służbowych Działu Ewidencji. W tym celu wygospodarowano dodatkowe pomieszczenie dla statystyka, który jednocześnie pełni funkcję społecznego inspektora pracy – pomieszczenie zostało wyremontowane i oddane do działalności służbowej. Pozyskano także nową przestrzeń archiwalną.
Terenowemu Zarządowi Związków Zawodowych, dyrektor, w miejsce dotychczas zajmowanego niewielkiego pokoju, przekazał do użytkowania salę odpraw wraz z pomieszczeniem socjalnym. Nowa siedziba została wyposażona w komputer z dostępem do internetu. Zmiana z pewnością wpłynie na poprawę warunków pracy Terenowego Zarządu Związków Zawodowych a w konsekwencji usprawni prowadzenie jej statutowej działalności.
Dyrektor, po zasięgnięciu opinii Kierownika Działu Terapeutycznego, wyznaczył miejsce do prowadzenia agroterapii. Reaktywacja tej formy terapii wzbogaci wachlarz oddziaływań resocjalizacyjnych i pierwsze prace zostały już zapoczątkowane.
W związku z nowelizacją Kodeksu Karnego Wykonawczego dotyczącą kwestii realizacji paczek żywnościowych we współpracy z Przedsiębiorstwem Przemysłu Odzieżowego „ Rakon” przygotowywane jest pomieszczenie, które niebawem zostanie oddane do użytku.
Kierujący jednostką penitencjarną zapowiedział także powołanie zespołu ds. rewitalizacji terenów przyzakładowych, do którego już zaprosił TZZZ i zapowiedział szeroką współpracę w tym zakresie, pierwsze prace w tej materii zostały już rozpoczęte.
Mając na względzie Europejskie Reguły Więzienne odwiedziny osób pozbawionych wolności powinny być zorganizowane w sposób, który pozwala więźniom na podtrzymanie i rozwijanie więzi rodzinnych, tak dalece jak to jest możliwe. Dlatego też dyrektor wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób przebywających w izolacji penitencjarnej udostępnił miejsce do realizacji widzeń w oddzielnym pomieszczeniu bez osoby dozorującej.
W ostatnich dniach dyrektor i kierownik Działu Penitencjarnego odwiedzili raciborski Zamek Piastowski, w którym funkcjonuje pierwsza w Polsce ogólnodostępna izba tradycji więziennictwa, którą patronatem objął Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach. W trakcie wizyty ustalano szczegóły odnośnie przekazania kolejnych eksponatów na rzecz izby a także wyrażono dalszą gotowość do współpracy.
Koncepcja zmian dotyczyć ma również Działu Penitencjarnego, który jest filarem pracy resocjalizacyjnej. Będzie ona polegać na poprawie warunków pracy funkcjonariuszy i pracowników tutejszej jednostki, jednak jak przekonuje dyrektor, to plan na najbliższą przyszłość. Na tą chwilę podczas odprawy Działu Penitencjarnego Dyrektor wyznaczył cele i kierunki działania, podkreślił znaczenie profesjonalizmu w wykonywaniu obowiązków służbowych oraz wagę nieformalnego autorytetu w pracy wychowawczej, a co najważniejsze natchnął zebranych funkcjonariuszy dużą porcją optymizmu i wiary, tym samym motywując do owocnej pracy.
Nowym dyrektorem ZK Racibórz jest ppłk mgr Jarosław Piątek
zk
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany