Historyczny triumf OSP Budziska, czyli co się wydarzyło na gminnych zawodach w Rudzie

OSP Budziska najlepsze w gminie w grupie A. Turze bez konkurencji w drużynie kobiecej i młodzieżowej. Zawody sportowo-pożarnicze ochotniczych straży pożarnych w Rudzie
Drużyna OSP Budziska zajęła pierwsze miejsce w zorganizowanych w Rudzie, gm. Kuźnia Raciborska, zawodach sportowo-pożarniczych ochotniczych straży pożarnych. W grupie C najlepsze okazały się strażaczki z Turza, drugie miejsce zajęły dziewczyny z Siedlisk. Młodzież rywalizowała w grupie CTiF, także tutaj Turze okazało się bezkonkurencyjne.
Zawody strażacko-pożarnicze organizuje się w celu mobilizowania do intensywnego szkolenia pożarniczego zmierzającego do skutecznego prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych, oceny stanu wyszkolenia pożarniczego i popularyzacji wśród społeczeństwa zagadnień ochrony przeciwpożarowej. Zwycięzcy zyskują także prawo do reprezentowania gminy na zawodach wyższego szczebla.
Drużyna grupy A składa się z 9 osób – 8 zawodników z dowódcą i jednego zawodnika rezerwowego. W skład wchodzą: dowódca drużyny, przodownik roty I, pomocnik przodownika roty I, przodownik roty II, pomocnik przodownika roty II, rozdzielaczowy, łącznik, mechanik. Grupa C – kobiet – ma dziesięcioosobowy skład – 8 zawodniczek z dowódcą, jedna rezerwowa i mężczyzna z danego OSP do obsługi motopompy.
Strażacy rywalizują w dwóch konkurencjach – sztafecie oraz ćwiczeniu bojowym. W sztafecie rolę pałeczki pełni prądownica, którą przekazują sobie kolejni zawodnicy, przy czym każdy ma do wykonania w czasie biegu jakieś zadanie. Jest to m.in. połączenie węża z nasadą wlotową rozdzielacza, przeskok nad płotkiem, przeskoczenie „rowu”, bieg slalomem oraz po równobieżni. Szczególnie efektowne jest pokonanie ściany ponad jej górną krawędzią. Ostatni zawodnik łączy wąż z rozdzielaczem i prądownicą.
Ćwiczenie bojowe polega na jak najszybszym uruchomieniu dwóch linii gaśniczych. Zawodnicy muszą dobiec do miejsca ułożenia sprzętu, zbudować linię ssawną (od zbiornika wody do motopompy), zbudować dwie linie gaśnicze, uruchomić motopompę, zassać wodę, podać ją na linię, przewrócić prądem wody pachołki i obrócić tarczę.
Wyniki zawodów w Rudzie:
Grupa A:
I miejsce – OSP Budziska sztafeta 66 bojówka 51 - 117
II miejsce – OSP Siedliska 70 - 49 - 119
III miejsce – OSP Ruda Kozielska 74 - 51 125
IV miejsce – OSP Jankowice 71 - 55 - 126
V miejsce – OSP Ruda 73 - 57 - 130
VI miejsce – OSP Kuźnia Raciborska 73 - 58 - 131
VII miejsce – OSP Rudy 74 - 58 - 132
VIII miejsce – OSP Turze 64 - dyskw.
Grupa C:
I miejsce – OSP Turze 73 - 62 - 135
II miejsce – OSP Siedliska 77 - 82 - 159
Grupa CTiF
I miejsce – OSP Turze
II miejsce – OSP Jankowice
III miejsce – OSP Rudy
th












































































































































































































![Pietrowice Wielkie: 101 koni, policjanci w siodle i husaria - wielkanocna tradycja procesji błagalnej [FOTO i WIDEO] Pietrowice Wielkie: 101 koni, policjanci w siodle i husaria - wielkanocna tradycja procesji błagalnej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775484860dsc-1567-.jpg)



![Bieńkowice: średniowieczna tradycja wciąż żywa - ponad sto koni w procesji [FOTO i WIDEO] Bieńkowice: średniowieczna tradycja wciąż żywa - ponad sto koni w procesji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775484986dsc-1660-.jpg)


![Wielkanocna procesja konna w Zawadzie Książęcej przeszła polami trójwsi [FOTO i WIDEO] Wielkanocna procesja konna w Zawadzie Książęcej przeszła polami trójwsi [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775477982-dsc0874-.jpg)

![Interwencje straży pożarnej w powiecie raciborskim. Pożary, wypadki i działania pomocowe [RAPORT] Interwencje straży pożarnej w powiecie raciborskim. Pożary, wypadki i działania pomocowe [RAPORT] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775377393659797022-122128211637079676-1335921159859743119-n-.jpg)





![Wielkanocny objazd pól w powiecie raciborskim [BIEŃKOWICE, PIETROWICE WLK., SUDÓŁ] Wielkanocny objazd pól w powiecie raciborskim [BIEŃKOWICE, PIETROWICE WLK., SUDÓŁ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775497782zrzut-ekranu-2026-04-6-o-19-43-44-.png)
























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany