Ostrzeżenia o nawałnicach, powodzi i innych zagrożeniach w telewizji i na ekranie telefonu

Dzięki Regionalnemu Systemowi Ostrzegania od 1 stycznia br. każdy, kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy (smartfon), może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych.
Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej: w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych. Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora. Wszystkie komunikaty dostępne są na stronach telegazety w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia od str. 190, natomiast w TVP Regionalnej od str. 430. Ostrzeżenia dostępne są także na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (odpowiednio: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Jak to działa?
Komunikat generuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, a następnie ostrzeżenie pojawia się:
- na stronach internetowych urzędów wojewódzkich;
- w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB), a także w telegazecie w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia (od str. 190);
- w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).
Na ekranie telewizora
Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.
W smartfonie
Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.
Regionalny System Ostrzegania od początku 2015 roku wygenerował ponad 1200 powiadomień i ponad 260 ostrzeżeń. Do końca kwietnia aplikacja mobilna RSO miała ponad 100 tys. pobrań. Komunikaty przekazywane przez system dotyczyły przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. silny wiatr, burze, oblodzenie), hydrologicznych (np. stany wodowskazów), informacji drogowych (np. korki, remonty, objazdy) czy protestów społecznych. W drugiej połowie roku wprowadzona zostanie również opcja informowania o regionalnych zagrożeniach poprzez sms-y.






![Fałszywa narracja wokół pożaru w Raciborzu. Sprawa sprzed lat wykorzystywana do dezinformacji przeciw Ukraińcom [WIDEO] Fałszywa narracja wokół pożaru w Raciborzu. Sprawa sprzed lat wykorzystywana do dezinformacji przeciw Ukraińcom [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1616583239164144911_494717065038568_791481134941203724_n-.jpg)













![Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Pływaniu 2026 w Raciborzu [ZAPOWIEDŹ] Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Pływaniu 2026 w Raciborzu [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_16340358861426883343mistrzostwa_h2o_040--.jpg)





![Środa pod znakiem alarmów fałszywych [RAPORT 998] Środa pod znakiem alarmów fałszywych [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766830840573922591-1143586664626326-270048820812468835-n-.jpg)
























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany