Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 maja 201514:14

Jak PWSZ świętował Tydzień Bibliotek?

Jak PWSZ świętował Tydzień Bibliotek? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Obchody Tygodnia Bibliotek 2015 w Bibliotece PWSZ w Raciborzu. Seminarium naukowe w ramach cyklu spotkań „Rozmowy o fotografii” oraz wystawa fotografii „Zatrzymane w kadrze 3”.

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu włączając się w obchody Tygodnia Bibliotek, pragnie zaprezentować te jej walory, które sprawiają, że ze swoją ofertą jest w nauce, kulturze i edukacji nie tylko instytucją nieodzowną, ale także atrakcyjną.

Już po raz dwunasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich inicjuje obchody Tygodnia Bibliotek – ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i bibliotek, który w tym roku odbywa się pod hasłem: „Wybieram bibliotekę”.

Zasadniczą rolą bibliotek jest gromadzenie i udostępnianie dorobku piśmienniczego, ale często są to również miejsca interesujących spotkań, imprez kulturalnych i naukowych, inspirujących przedsięwzięć. Nic więc dziwnego, że szukając ciekawego miejsca „wybieramy bibliotekę”.

Nowa rola bibliotek to również zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu - wiele do zaoferowania mają tu także biblioteki naukowe. I właśnie zaakcentowaniem tego zadania - obchody Tygodnia Bibliotek w Bibliotece PWSZ - rozpoczęły dyrektor biblioteki mgr Zenona Mrożek oraz Prorektor ds. dydaktyki i studentów PWSZ dr Teresa Jemczura. W programie pierwszego dnia obchodów znalazł się wyjątkowy jubileusz – dziesięciolecie istnienia Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON.

Dziesięć  lat minęło jak jeden dzień - chciałoby się powiedzieć. Dla FOTON-u była to niewątpliwie niezwykle udana i pracowita dekada. Okrągłe rocznice to zawsze okazja do zaprezentowania dorobku członków grupy i pokuszenia się o małe podsumowania.

Zaproszeni goście uczestniczyli w seminarium naukowym przeprowadzonym w ramach cyklu spotkań „Rozmowy o fotografii.” Rozpoczęła je założycielka i opiekun grupy dr Gabriela Habrom-Rokosz. Na przygotowanej przez nią prezentacji można było nie tylko cofnąć się w czasie, przeglądając zdjęcia archiwalne z początków działalności grupy, ale również zobaczyć wiele ciekawych projektów, liczne wystawy i plenery, które grupa pasjonatów fotografii ma już w swoim dorobku. Następnie dr Gabriela Habrom-Rokosz oddała głos swoim wychowankom. Iwona Karwot, Daniel Chyrchel, Marta Chojnacka i Łukasz Lorenc opowiadali swoim młodszym kolegom – uczniom Zespołu Szkół Ekonomicznych - o swoich inspiracjach. Przede wszystkim prezentowali swoje dokonania, prace i zdjęcia. Były to zdjęcia inspirowane „Odyseją kosmiczną” i fotografią uliczną czy problemem euro sieroctwa. Znalazł się tu również temat poświęcony pracy w ciemni i technicznym aspektom trudnej sztuki wywoływania zdjęć. Na koniec słuchacze seminarium mieli możliwość wysłuchania specjalnie przygotowanego nagrania wykładu pt. „Czas i miejsce”, który wygłosił Adam Rokosz, jeden z założycieli grupy FOTON, przebywający na stałe w Wiedniu.

Podsumowaniem całego projektu była wystawa, na której członkowie grupy zaprezentowali nową ekspozycję prac pt. „Zatrzymane w kadrze 3”. Zaznaczyć przy tym trzeba, że prace członków FOTON-u prezentowane są w bibliotece niemal od początku, a kolejne wystawy cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników i gości odwiedzających bibliotekę.  

To jeszcze nie koniec obchodów Tygodnia Bibliotek – uczelniana książnica przygotowała jeszcze wiele atrakcyjnych spotkań z gośćmi: wykład z dr Joanną Kapicą – Curzytek pt. „Kto czyta książki – żyje podwójnie”, prelekcję Pawła Newerli pt. „Obraz Raciborza po II wojnie światowej”, a także tradycyjną akcję dla studentów i czytelników „Wymień karę na karmę dla zwierząt.”

Fot. Sabina Wyskiel, Iwona Karwot

Autor: Biblioteka PWSZ w Raciborzu, a.harz@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 maja 202318:58

Na Ostrogu ruszyła budowa lodowiska, na które... nie ma pieniędzy w budżecie miasta

Na Ostrogu ruszyła budowa lodowiska, na które... nie ma pieniędzy w budżecie miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
53
Racibórz:

Jak dotąd w raciborskim samorządzie nie było takiego problemu. Radni wykreślili lodowisko z budżetu, ale zanim to zrobili, OSiR podpisał umowę. Prace ruszyły, ale nie wiadomo skąd wziąć blisko 12 mln zł, by zapłacić wykonawcy, choć blisko 2 mln zł już wydano, od razu na zakup rolby.

(waw)
Reklama
Aktualności30 maja 202314:34

Znamy zwycięski projekt na zagospodarowanie rynku w Raciborzu [WIZUALIZACJE]

Znamy zwycięski projekt na zagospodarowanie rynku w Raciborzu [WIZUALIZACJE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
29
Racibórz:

Zgłosiło się 60 architektów, do konkursu dopuszczono 55, przysłano 20 prac, do ścisłego finału dostały się cztery. Zwycięska została wybrana jednogłośnie. Można ją zobaczyć w galerii.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 maja 202311:14

Polsko-czeskie pielgrzymowanie na tworkowski Urbanek [FOTO i WIDEO]

Polsko-czeskie pielgrzymowanie na tworkowski Urbanek [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Tworków, Bolesław, Owsiszcze i czeska Hać – wierni tych czterech wspólnot pielgrzymowali dziś, w Zielone Świątki, na Urbanek.

red.
Aktualności30 maja 202309:06

Nocna akcja strażaków na Chorzowskiej

Nocna akcja strażaków na Chorzowskiej  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Aktualności29 maja 202308:40

Prezydent umorzył miejskim spółkom podatki. Trudna sytuacja Wodociągów Raciborskich

Prezydent umorzył miejskim spółkom podatki. Trudna sytuacja Wodociągów Raciborskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
23
Racibórz:

Miasto chwali się niskimi stawkami za wodę i ścieki, ale Wodociągi Raciborskie sygnalizują, że utrzymanie modernizacji i inwestycji w infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną "w ograniczonym niezbędnym zakresie może okazać się trudne do realizacji", a "aktualna taryfa odbiega od realnego poziomu generowanych kosztów". Na zdj. prezes Wodociągów Michał Ziółkowski.

red.
Sport28 maja 202319:15

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Piłkarski weekend zakończony. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności29 maja 202309:11

20 tys. złotych strat w pożarze w Zawadzie Książęcej

20 tys. złotych strat w pożarze w Zawadzie Książęcej  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Nędza, OSP Zawada Książęca
Aktualności29 maja 202309:00

Prezydent podzielił skórę na niedźwiedziu. Zysk PRD niższy niż się spodziewano

Prezydent podzielił skórę na niedźwiedziu. Zysk PRD niższy niż się spodziewano - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
Racibórz:

3,5 mln zł - tyle miał za 2022 r. wynieść zysk miejskiej spółki Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, kiedy Dariusz Polowy w błysku fleszy zapowiadał przekazanie go na budowę basenów. Zysk okazał się znacznie niższy.

red.
Reklama
Aktualności29 maja 202309:34

O krok od pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej

O krok od pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.