Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 maja 201514:14

Jak PWSZ świętował Tydzień Bibliotek?

Jak PWSZ świętował Tydzień Bibliotek? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Obchody Tygodnia Bibliotek 2015 w Bibliotece PWSZ w Raciborzu. Seminarium naukowe w ramach cyklu spotkań „Rozmowy o fotografii” oraz wystawa fotografii „Zatrzymane w kadrze 3”.

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu włączając się w obchody Tygodnia Bibliotek, pragnie zaprezentować te jej walory, które sprawiają, że ze swoją ofertą jest w nauce, kulturze i edukacji nie tylko instytucją nieodzowną, ale także atrakcyjną.

Już po raz dwunasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich inicjuje obchody Tygodnia Bibliotek – ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i bibliotek, który w tym roku odbywa się pod hasłem: „Wybieram bibliotekę”.

Zasadniczą rolą bibliotek jest gromadzenie i udostępnianie dorobku piśmienniczego, ale często są to również miejsca interesujących spotkań, imprez kulturalnych i naukowych, inspirujących przedsięwzięć. Nic więc dziwnego, że szukając ciekawego miejsca „wybieramy bibliotekę”.

Nowa rola bibliotek to również zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu - wiele do zaoferowania mają tu także biblioteki naukowe. I właśnie zaakcentowaniem tego zadania - obchody Tygodnia Bibliotek w Bibliotece PWSZ - rozpoczęły dyrektor biblioteki mgr Zenona Mrożek oraz Prorektor ds. dydaktyki i studentów PWSZ dr Teresa Jemczura. W programie pierwszego dnia obchodów znalazł się wyjątkowy jubileusz – dziesięciolecie istnienia Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON.

Dziesięć  lat minęło jak jeden dzień - chciałoby się powiedzieć. Dla FOTON-u była to niewątpliwie niezwykle udana i pracowita dekada. Okrągłe rocznice to zawsze okazja do zaprezentowania dorobku członków grupy i pokuszenia się o małe podsumowania.

Zaproszeni goście uczestniczyli w seminarium naukowym przeprowadzonym w ramach cyklu spotkań „Rozmowy o fotografii.” Rozpoczęła je założycielka i opiekun grupy dr Gabriela Habrom-Rokosz. Na przygotowanej przez nią prezentacji można było nie tylko cofnąć się w czasie, przeglądając zdjęcia archiwalne z początków działalności grupy, ale również zobaczyć wiele ciekawych projektów, liczne wystawy i plenery, które grupa pasjonatów fotografii ma już w swoim dorobku. Następnie dr Gabriela Habrom-Rokosz oddała głos swoim wychowankom. Iwona Karwot, Daniel Chyrchel, Marta Chojnacka i Łukasz Lorenc opowiadali swoim młodszym kolegom – uczniom Zespołu Szkół Ekonomicznych - o swoich inspiracjach. Przede wszystkim prezentowali swoje dokonania, prace i zdjęcia. Były to zdjęcia inspirowane „Odyseją kosmiczną” i fotografią uliczną czy problemem euro sieroctwa. Znalazł się tu również temat poświęcony pracy w ciemni i technicznym aspektom trudnej sztuki wywoływania zdjęć. Na koniec słuchacze seminarium mieli możliwość wysłuchania specjalnie przygotowanego nagrania wykładu pt. „Czas i miejsce”, który wygłosił Adam Rokosz, jeden z założycieli grupy FOTON, przebywający na stałe w Wiedniu.

Podsumowaniem całego projektu była wystawa, na której członkowie grupy zaprezentowali nową ekspozycję prac pt. „Zatrzymane w kadrze 3”. Zaznaczyć przy tym trzeba, że prace członków FOTON-u prezentowane są w bibliotece niemal od początku, a kolejne wystawy cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników i gości odwiedzających bibliotekę.  

To jeszcze nie koniec obchodów Tygodnia Bibliotek – uczelniana książnica przygotowała jeszcze wiele atrakcyjnych spotkań z gośćmi: wykład z dr Joanną Kapicą – Curzytek pt. „Kto czyta książki – żyje podwójnie”, prelekcję Pawła Newerli pt. „Obraz Raciborza po II wojnie światowej”, a także tradycyjną akcję dla studentów i czytelników „Wymień karę na karmę dla zwierząt.”

Fot. Sabina Wyskiel, Iwona Karwot

Autor: Biblioteka PWSZ w Raciborzu, a.harz@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 sierpnia 202213:08

Polska 2050 krytykuje premiera, wojewodę i władze Raciborza

Polska 2050 krytykuje premiera, wojewodę i władze Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
23
Racibórz:

Polska 2050 zorganizowała serię konferencji poświęconych katastrofie ekologicznej na Odrze. Dziś jej działacze mówili o tym na bulwarach nadodrzańskich w Raciborzu.

red.
Reklama
Aktualności11 sierpnia 202219:29

Złoci medaliści z Rotterdamu wrócili już do Raciborza [WIDEO]

Złoci medaliści z Rotterdamu wrócili już do Raciborza [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
RTK, fot. Reprezentacja Polskich Strażaków WPFG Rotterdam 2022
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności12 sierpnia 202212:48

Długi weekend w okolicy

Długi weekend w okolicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Sezon letniego długiego weekendu to czas, kiedy wraz z rodziną i przyjaciółmi możecie podarować sobie kilka dni odpoczynku. Dla wszystkich, którzy nie zdążyli zorganizować wyjazdów - okazuje się, że nic straconego ponieważ, można odpocząć także na miejscu. Ośrodek wypoczynkowy AquaBrax w Szymocicach jest na to najlepszym miejscem i kusi nas wieloma atrakcjami.

materiał partnerski
Reklama
Reklama
Sport13 sierpnia 202215:10

Unia Racibórz pokonała MKS Lędziny w swoim debiucie w IV lidze

Unia Racibórz pokonała MKS Lędziny w swoim debiucie w IV lidze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Ruszyły rozgrywki sezonu 2022/2023 w IV lidze. W jednym z sobotnich meczów naprzeciw siebie stanęli dwaj beniaminkowie: Unia Racibórz i MKS Lędziny.

red.
Reklama
Sport12 sierpnia 202205:58

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Aktualności12 sierpnia 202209:14

Raport 998. Dym z transformatora przy Ogrodowej [FOTO]

Raport 998. Dym z transformatora przy Ogrodowej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali strażacy z PSP Racibórz w trakcie minionej służby. Połowę z nich stanowiło usuwanie skutków nawałnicy, jaka przeszła czwartkowym popołudniem nad powiatem. Odnotowano także zadymienie przy Ogrodowej oraz zdarzenie drogowe przy Opawskiej. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Filip Sulski
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności11 sierpnia 202219:12

Druhowie z Kobyli przesiedli się do nowego wozu [FOTO]

Druhowie z Kobyli przesiedli się do nowego wozu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

W remizie parkuje już dobrze wyposażony ciężki Jelcz 415 rocznik 1992. Jednostka musiała przebudować wjazd do garażu. Wóz dziś, 11 sierpnia, tuż po północy wyjechał do akcji gaszenia pożaru garażu przy ul. Głównej.

red.
Reklama
Aktualności13 sierpnia 202209:48

Pieska plaża w Raciborzu. Co się za tym kryje?

Pieska plaża w Raciborzu. Co się za tym kryje? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/Jan Ptak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.