Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 marca 201513:19

Raport o stanie wody w powiecie raciborskim

Raport o stanie wody w powiecie raciborskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

W roku 2014 przeprowadzono 23 kontrole mające na celu ocenę stanu sanitarno-technicznego ujęć i urządzeń wodociągowych oraz 125 kontroli jakości wody do spożycia - raportuje raciborski Sanepid. Najgoszą jakość ma woda w gminie Krzanowice. Jakie są wyniki dla pozostałych gmin? Gdzie wodę można pić prosto z kranu? Jakie są efekty nadzoru nad kąpieliskami?

Stan techniczno-sanitarny urządzeń i ujęć oceniono jako zadowalający. Naruszenia stwierdzono w trzech przypadkach i dotyczyły stanu sanitarno-technicznego zbiorników wody czystej. Zostały wydane decyzje nakazujące poprawę stanu zbiorników w Rudzie Kozielskiej, Makowie i Samborowicach celem zabezpieczenia przed powstaniem możliwości przedostawania się zanieczyszczeń. Generalnemu remontowi poddano zbiornik wody czystej w Nędzy i w chwili obecnej wykonany jest w nowoczesnej technologii, od wewnątrz wykończony materiałem posiadającym atest higieniczny i pozytywną opinię Inspekcji Sanitarnej.

Trwają prace związane ze zmianą układu technologicznego systemu uzdatniania wody na Stacji w Borucinie. Wodociąg ten od dłuższego czasu zmaga się z problemem niedostatecznego uzdatniania wody. Woda produkowana jest mętna i zawiera związki żelaza i manganu w ilości przekraczającej wartości wymagane rozporządzeniem.

Monitoring jakości sanitarnej wody przeznaczonej do spożycia na terenie powiatu raciborskiego prowadzony był w 58 punktach. W pobranych próbkach wody wykonano oznaczenia parametrów fizykochemicznych i bakteriologicznych.  W roku 2014 nie stwierdzono przypadków zanieczyszczenia mikrobiologicznego wody, które mogłoby stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi z wyjątkiem wody w "Źródełku" przy Kościele Pątniczym w Pietrowicach Wielkich, które zostało zamknięte.    

W roku 2014 stwierdzano natomiast  przekroczenia parametrów fizycznych i chemicznych, takich jak mętność, żelazo i mangan, głównie w obszarze wodociągu Borucin, a także sporadycznie w wodociągach zakładowych FO "Rafamet" w Kuźni Raciborskiej, ZOTT Polska Sp. z o.o., ZPC "Mieszko" ul. Starowiejska oraz sieć w Pietrowicach.  

Cały obszar powiatu raciborskiego cechuje się  naturalnie niskim poziomem magnezu. Stężenie magnezu w wodzie wodociągowej jest na ogół niższe od zalecanego ze względów zdrowotnych. Fakt ten jednak nie pociąga za sobą konieczności uzupełniania tego pierwiastka w procesach technologicznych.

Jakość wody w poszczególnych gminach powiatu raciborskiego była następująca:  

Miasto Racibórz  

Wszystkie zbadane próbki wody spełniały wymagania rozporządzenia. Stwierdzono jedynie pojedyncze przypadki obecności bakterii grupy coli w sieci wodociągowej w miesiącu wrześniu, które jednak nie dyskwalifikują wody pod względem przydatności do spożycia. Wodę oceniono jako nadającą się do spożycia przez ludzi.

Gmina Krzanowice  

W 2014 roku pobrano 16 próbek wody, w 10 stwierdzono  przekroczenia wartości dopuszczalnych żelaza i/lub mętności i/lub manganu. Powodem takiej sytuacji jest niewydolność procesów uzdatniania stacji produkującej wodę w Borucinie. Zakład Gospodarki Komunalnej w Krzanowicach, który zajmuje się produkcją wody, przeprowadza prace mające na celu poprawę sytuacji. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Raciborzu biorąc pod uwagę sytuację finansową Zakładu, brak sprzeciwu radnych oraz opinię ekspertów wskazującą na brak ryzyka zdrowotnego  powodowanego spożywaniem wody zawierającej podwyższone ilości żelaza i manganu  udzielił zgody Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Krzanowicach  na podawanie do sieci wody o pogorszonym składzie do dnia 30.06.2016. Taką wodę określa się jako warunkowo dopuszczoną do spożycia przez ludzi.

Gmina Krzyżanowice  

Zaopatrywana jest przez wodociąg z ujęciami i Stacją Uzdatniania Wody w Borucinie (gmina Krzanowice). Stacja ta, w chwili obecnej, produkuje wodę o pogorszonej jakości w stosunku do wymagań, ze względu na zawarte w niej związki żelaza i manganu, dlatego też Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne "Górna Odra" rozprowadzające wodę w gminie Krzyżanowice w okresie od 15 lipca do 17 grudnia 2014 postanowiło włączyć również do eksploatacji własne ujęcia i stację uzdatniania w Rudyszwałdzie, która wspomagała zaopatrzenie wsi Chałupki, Zabełków, Rudyszwałd. W gminie Krzyżanowice w 2014 roku pobrano 8 próbek wody. W dwóch otrzymano wynik wskazujący na nieznaczne przekroczenie dopuszczalnych wartości manganu lub mętności wody. Taką wodę określa się jako warunkowo dopuszczoną do spożycia przez ludzi. 

Gmina Nędza

W roku 2014  pobrano 5  prób wody w 3 punktach sieci. Wszystkie zbadane próbki wody spełniały wymagania rozporządzenia, za wyjątkiem jednego przypadku nieznacznie podwyższonej ogólnej liczby bakterii. W przeprowadzonym niezwłocznie badaniu powtórzonym jakość wody nie budziła zastrzeżeń. Wodę w wodociągu Nędza w roku 2014 oceniono jako nadającą się do spożycia przez ludzi.  

Gmina Rudnik

W 2014 r. pobrano do badań 5 próbek wody w trzech miejscach sieci wodociągowej. Wszystkie zbadane próbki wody spełniały wymagania rozporządzenia. Wodę oceniono jako nadającą się do spożycia przez ludzi.  

Gmina Kuźnia Raciborska

W roku 2014 pobrano 13 próbek wody w obszarze gminy, w zakresie monitoringu kontrolnego i przeglądowego, w 7 punktach rozrzuconych po obszarze gminy. Wszystkie zbadane próbki wody spełniały wymagania rozporządzenia. Wodę oceniono jako nadającą się do spożycia przez ludzi.

Gmina Pietrowice Wielkie

W roku 2014 pobrano 13 próbek wody w zakresie monitoringu kontrolnego i przeglądowego w 10 punktach poboru rozrzuconych po obszarze gminy. Wszystkie zbadane próbki wody spełniały wymagania rozporządzenia z wyjątkiem jednej próby, w której stwierdzono nieznacznie podwyższoną zawartość związków żelaza. Wodę oceniono jako nadającą się do spożycia przez ludzi.

Gmina Kornowac 

W roku 2014  pobrano 9 próbek wody w pięciu punktach sieci w obszarze gminy. Wszystkie zbadane próbki wody spełniały wymagania rozporządzenia i wodę oceniono jako nadającą się do spożycia przez ludzi.  

PSSE w Raciborzu w 2014 roku skontrolowała jakość wody w dwóch studniach publicznych występujących w powiecie raciborskim tj. przy Kościółku Pątniczym św. Krzyża w Gródczankach oraz w parku w Tworkowie. W przypadku Tworkowa jakość wody nieznacznie odbiega od norm przyjętych dla wody wodociągowej, lecz  spożywanie jej nie stanowi ryzyka zdrowotnego. W przypadku Gródczanek woda przebadana w roku 2014 była skażona mikrobiologiczne, w związku z czym PPIS w Raciborzu wydał decyzję zakazującą czerpania wody z tego miejsca. Należało przeprowadzić czyszczenie i dezynfekcję studni, lecz do tej pory zabiegów tych nie przeprowadzono i studnia pozostaje wyłączona z użytkowania. W sieci wodociągów publicznych jedynym punktem publicznego czerpania wody jest kran zainstalowany w Raciborzu przy Skwerze Kresowian. PSSE przebadała wodę w tym punkcie i woda nadawała się do spożycia. 

Jakość zdrowotna wody do kąpieli i rekreacji W powiecie raciborskim jest siedem tego typu obiektów. Cztery czynne jedynie w okresie letnim oraz 3 baseny całoroczne. Nowym obiektem, posiadającym nowoczesną technologię uzdatniania wody jest park wodny H2Ostróg w Raciborzu, który oprócz basenów pływackich wyposażony jest w wiele innych urządzeń rekreacji wodnej. Badania jakości wody basenowej przeprowadzane są przez PSSE z częstotliwością raz w miesiącu. W ośmiu przypadkach w roku 2014 (tj.basen kąpielowy w Raciborzu przy ul. Śląskiej - 4 razy, park wodny H2Ostróg - 2 razy, basen w Raciborzu przy ul. Markowickiej-1 raz, basen w Szymocicach w Ośrodku "Leśna Polana"-1 raz) po otrzymaniu wyników z laboratorium zaistniała potrzeba interwencji w sprawie poprawy eksploatacji tych obiektów z powodu jakości wody. Jakość wody basenowej sprawdzana jest tylko przez PSSE, żaden z właścicieli basenów na terenie powiatu nie wprowadził własnego systemu kontroli jakości wody pomimo wielokrotnych sugestii stacji.

W powiecie raciborskim nie ma zorganizowanego kąpieliska. Istnieje jedno miejsce wykorzystywane do kąpieli. Jest nim Ośrodek Wodno-Rekreacyjny "WODNIK" w Kuźni Raciborskiej.  Zarządca obiektu przebadał dwukrotnie wodę w ramach nakazanej prawem kontroli wewnętrznej.  Wodę oceniono jako przydatną do kąpieli.  

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 kwietnia 202410:00

Od 1 maja można zwiedzać nowe muzeum w Raciborzu

Od 1 maja można zwiedzać nowe muzeum w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgodnie z zapowiedzią, od 1 maja multimedialne muzeum w słodowni raciborskiego zamku dostępne będzie dla zwiedzających. Muzeum powstało w ramach wartego ponad 20 mln zł projektu zrealizowanego przez Powiat Raciborski. Nowoczesne ekspozycje prezentują europejski poziom. To jedna z najnowocześniejszych tego typu ekspozycji w Polsce.

Zamek Piastowski
Reklama
Sport26 kwietnia 202417:12

Raciborski Zespół Szkół Specjalnych po sezonie zimowym

Raciborski Zespół Szkół Specjalnych po sezonie zimowym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Sport26 kwietnia 202411:06

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. arch. portalu
Sport27 kwietnia 202423:36

Unia Racibórz z kolejnym zwycięstwem [FOTO]

Unia Racibórz z kolejnym zwycięstwem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po rozgromieniu zameczku Czernica zespół Unii Racibórz podejmował w sobotę, 27.04., ekipę Czarnych Gorzyce. Spotkanie przyniosło wiele emocji.

opr. (greh), fot. Jan Ptak
Reklama
Aktualności27 kwietnia 202412:44

Modelarze rywalizują dziś na Płoni [FOTO]

Modelarze rywalizują dziś na Płoni [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Mirosław Kościelniak
Aktualności27 kwietnia 202411:43

Gwiezdne Starcie z eRCKiem!

Gwiezdne Starcie z eRCKiem! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
RCK,fot. arch. MiPBP
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności28 kwietnia 202407:28

Mażoretki zawładnęły areną przy Łąkowej. Drugi dzień mistrzostw [FOTO]

Mażoretki zawładnęły areną przy Łąkowej. Drugi dzień mistrzostw [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do niedzieli, 28.04., wieczór w arenie przy Łąkowej można się jeszcze przyglądać rywalizacji zespołów mażoretkowych.

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.