Radny chce utworzenia centrum edukacji dla samorządowców

Rzecz idzie o dostęp do fachowej literatury, którą, zdaniem radnego Piotra Klimy, on i jego koledzy samorządowcy z całego powiatu powinni na bieżąco zgłębiać. Potencjalne grono odbiorców to 200 osób.
Pomysł radnego Piotra Klimy (NaM) ujrzał światło dzienne wczoraj na komisji gospodarki miejskiej przy okazji omawiania projektu przekazania przez miasto 3000 zł wsparcia dla Bibilioteki Pedagogicznej na zakup nowości wydawniczych. Klima chciałby zwiększyć dotację, a dzięki temu wzbogacić zasoby fachowej literatury samorządowej. Biblioteka działa w gmachu PWSZ, a to centralne, świetne miejsce, by radni z całego powiatu zjeżdżali tu, by poszerzać swoją wiedzę.
Zapędy radnego studził nieco prezydent Mirosław Lenk, który radził, by najpierw zorientować się, jakim zasobem dysponuje Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna przy Kasprowicza (Klima skarżył się, że nie ma tam fachowych czasopism) oraz zarazić pomysłem organ prowadzący Biblioteki Pedagogicznej, czyli marszałka województwa. Radny Klima upiera się jednak przy Bibliotece Pedagogicznej.
(w)
Już po komisji radny Piotr Klima przysłał nam do wiadomości swój list, który skierował do Biblioteki Pedagogicznej.
Mam prośbę:
- na Sesji Rady Miasta w środę będziemy podejmować decyzję co do udzielenia pomocy finansowej na zakup książek dla Waszej Biblioteki. Dziś na Komisji Gospodarki wysunąłem projekt, aby tę sumę zwiększyć o uruchomienie działu "Samorząd terytorialny/ lokalny", w tym literatura obejmująca sprawy organizacji pozarządowych motywując :
- osoby zainteresowane - samorządowcy nie mają dostępu do takich wydawnictw obejmujących: książki, podręczniki, katalogi, przewodniki, itd. oraz periodyki poświęcone samorządowi lokalnemu. Jest tego na rynku wydawniczym sporo natomiast nikt z radnych nie prenumeruje żadnych czasopism. Nie ma ich i innej literatury w Biurze Rady Miasta ! - przypuszczam, że Powiatu i innych gmin w powiecie również.
Za umiejscowieniem ich u Was przemawiają następ. czynniki:
- b. wysoka fachowość
- wysoki poziom usług i kultura osobista, chęć pomocy w znajdowaniu źródeł i informacji
- warunki lokalowe (gmach PWSZ - dostępność, parking, czytelnia, możliwość skanowania i kserowania)
- możliwość zainteresowania problematyką pracowników naukowych i studentów (w przyszłości rozwój kierunku o specjalizacji samorządowej)
- współpraca z innymi Bibliotekami Pedagogicznymi
- pomoc przy organizacji seminariów i konferencji poświęconych samorządności
Potencjalni zainteresowani: radni Rada Powiatu, Rady Miast Raciborza, Krzyżanowic, Kuźni Raciborskiej, Rady Gmin:Rudnik, Kornowac, Krzyżanowice, Piotrowice Wlk. ( a może też z sąsiednich powiatów) - ok.200 radnych
- samorządowcy w sołectwach
- urzędnicy gminni
- pracownicy podmiotów gminnych
- pracownicy innych instytucji, urzędów, zakładów
- członkowie organizacji pozarządowych
- zainteresowani mieszkańcy w tym uczniowie i studenci
Jeśli zdołałem zainteresować Szanowne Panie Bibliotekarki tą sprawą to proszę o pomoc w określeniu tytułów czasopism (warunków ich prenumeraty), oraz wydawnictw zwartych: książek, albumów, podręczników itd.
Chciałbym te dane przedstawić na sesji celem umotywowania mojego wniosku. Dobrze byłoby też określić skalę potrzebnych środków finansowych na rok oraz zaproponować ich źródła, np. Urząd Miasta , Starostwo, Urzędy Gmin, Zarząd Województwa, Marszałek Województwa, organizacje , itd.
Prezydent Lenk zaproponował, jeśli już , to aby to robiła MiPBP - bo jest jednostką UM i pieniądze krążyłyby w tym obiegu. Jestem przeciw - bo to u Was jest najlepsze miejsce
Czy mogę liczyć na pomoc?
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany