Po raz czwarty raciborscy studenci stają do walki z białaczką!

- Będziemy ponownie rejestrować chętne osoby w dwóch miejscach: w budynku głównym PWSZ w Raciborzu przy ul. Słowackiego 55 w godz. 9:00-16:00 oraz w Galerii Młyńskiej od 13:00 do 20:00 – informuje Dawid Machecki, ambasador fundacji DKMS Polska.
Sama rejestracja trwa zaledwie kilka chwil - na samym początku wolontariusz przeprowadza krótki wywiad medyczny, potem odbywa się druga część, czyli wypełnienie formularza rejestracyjnego, a na samym końcu ta najważniejsza czynność, czyli wymaz z wewnętrznej strony policzka. - Rejestrując się należy pamiętać, że to bardzo poważna decyzja, od której może zależeć ludzkie życie. W przypadku, gdy to my jesteśmy genetycznym bliźniakiem pacjenta, dajemy mu szansę na powrót do zdrowia – zaznacza ambasador. - W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza - białaczka, czyli nowotwór krwi. Na świecie co 35 sekund odbiera komuś życie. Dlatego zachęcam wszystkie chętne osoby do rejestracji - mówi Dawid Machecki.
Od ponad dwóch lat na wielu polskich uczelniach wyższych realizowany jest projekt rejestracji potencjalnych Dawców szpiku wśród społeczności akademickich. Celem tej inicjatywy jest zjednoczenie wszystkich studentów na rzecz ratowania ludzkiego życia. W tym roku aż 130 uczelni z 54 miast wytypowało swoich reprezentantów do udziału w tym projekcie. Młodzi ludzie podjęli decyzję o organizacji akcji rejestracji na swoich uczelniach, wierząc że zrobią coś ważnego nie tylko dla nich samych, ale i dla drugiego, często obcego, człowieka. - W tym przedsięwzięciu nie mogło zabraknąć Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Przez wszystkie edycje zorganizowane przez studentów zarejestrowało się ponad 670 osób, ta liczba pokazuje, że zainteresowanie tym przedsięwzięciem w Raciborzu jest ogromne - podkreśla Dawid Machecki.
O Fundacji
Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała prawie 670 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce. Już ponad 1800 osób z bazy DKMS podarowało cząstkę siebie innym dając im tym samym szansę na wygranie walki z białaczką. Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany