Książka o pierwszych powojennych latach szkolnictwa na ziemi raciborskiej

Mały nakład, duża dawka wspomnień o cenionych ludziach. Na księgarskich półkach można znaleźć pracę śp. dr Janiny Konopnickiej z Raciborza pt. "Szkoła i nauczyciel w środowisku raciborskim w latach 1945-1950". Publikacja wyszła pod auspicjami raciborskiej PWSZ. - Pracując nad książką, przekonałam się, iż trudno uformować materiał z ludzkich przeżyć, bowiem każdy los człowieka to odrębna opowieść - napisała autorka. Książkę można znaleźć w raciborskich księgarniach oraz zamówić w każdej księgarni w Polsce.
- Słyszałam wiele gawęd z ust różnych osób, różnych grup społecznych i narodowościowych. Słyszałam o zbrodniach dokonywanych przez Armię Czerwoną w 1945 r. na Polakach jak i na Niemcach. Wtedy zrozumiałam, że druga wojna światowa, a przynajmniej jej końcówka była dla Ślązaków tak samo okrutna, jak dla pozostałych mieszkańców Polski. Celem moim było wypracowanie źródłowych, obiektywnych ocen na temat roli szkoły i nauczycielstwa w życiu społecznym powojennej Raciborszczyzny. Problemy oświatowe stanowią ilustrację tego zasadniczego wątku. Monografia przedstawia szkołę na tle różnych problemów życiowych śląskiego środowiska w okresie dokonywania się procesów integracyjnych po 1945 r. i wskazuje na sposób włączenia tejże w ogólnopolski organizm społeczny - pisze we wstępie dr Janina Konopnicka. I wydanie, w niskim nakładzie, ukazało się w oficynie PWSZ. Drugie, tym razem w twardej oprawie, wydane przez wyd. WAW, dostępne będzie od poniedziałku w raciborskich księgarniach oraz na zamówienie w księgarniach w całej Polsce. - To opracowanie wolne jest od wpływu ideologii polsko-ludowej i budowy "zrębów socjalizmu" - przekonuje w recenzji dr hab. Bogdan Cimała z Uniwersytetu Opolskiego.
![Rosjanie pokazali archiwalny film z zajęcia Raciborza [WIDEO] Rosjanie pokazali archiwalny film z zajęcia Raciborza [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769499412zrzut-ekranu-2026-01-27-o-08-36-24-.png)




![Dariusz Polowy: Podejmiemy działania by uchronić oświatę przed błędami prezydenta Wojciechowicza [WIDEO] Dariusz Polowy: Podejmiemy działania by uchronić oświatę przed błędami prezydenta Wojciechowicza [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17695160751769510248img-20260127-102302-2-.jpg)





![Powiatowa Gala Operetkowa na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] Powiatowa Gala Operetkowa na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769424937koncert-noworoczny-129-25-01-2026-r-.jpg)









![Czyste Powietrze – z myślą o mieszkańcach województwa śląskiego [WIDEO] Czyste Powietrze – z myślą o mieszkańcach województwa śląskiego [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769439647wfosigwkatowice-6418-duz-y-.jpeg)




















![Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Pływaniu 2026 w Raciborzu [ZAPOWIEDŹ] Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Pływaniu 2026 w Raciborzu [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_16340358861426883343mistrzostwa_h2o_040--.jpg)








Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.