We wtorek podpiszą umowę na zbiornik Racibórz

Zaczęto o nim mówić już w XIX wieku. We wtorek, 18 czerwca, dopełni się ostatnia formalność związana z rozpoczęciem jego budowy. W gmachu ministerstwa środowiska zostanie podpisana umową z wykonawcą zbiornika Racibórz, hiszpańską firmą Dragados. Inwestycja potrwa cztery lata. Zobacz na zdjęciu jak wysoko sięgnie woda w zbiorniku.
Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny to kluczowa inwestycja w bezpieczeństwo przeciwpowodziowe południowo–zachodniej Polski. Inwestycja ta wraz z modernizacją Wrocławskiego Węzła Wodnego to największe przedsięwzięcia budowlane rządowego „Programu dla Odry 2006”. Zdaniem ekspertów zbiornik Racibórz Dolny radykalnie poprawi bezpieczeństwo ponad 2 milionów ludzi, mieszkających w dorzeczu Odry. W tej części kraju straty podczas katastrofalnej powodzi 1997 roku oszacowano na około 3,5 mld złotych. Zbiornik w Raciborzu będzie suchym polderem, wykorzystywanym do magazynowania nadmiaru wód powodziowych. To pozwoli w ekstremalnych sytuacjach spowolnić i spłaszczyć napór niszczycielskiej fali i uchronić przed przelaniem Odry za wały.
Prace warte blisko 940 mln złotych mają ruszyć w tym roku i potrwają 48 miesięcy.
Zakres kontraktu obejmuje następujące zadania:
Budowa zapory czołowej wraz z obiektami towarzyszącymi
Budowa zapory lewobrzeżnej wraz z obiektami towarzyszącymi
Budowa zapory prawobrzeżnej wraz z obiektami towarzyszącymi
Roboty w obrębie czaszy zbiornika
Budowa zaplecza operacyjnego dla zbiornika
Roboty wyburzeniowe.
Kompensacje środowiskowe
Wykonanie dokumentacji projektowej zawierającej informacje szczegółowe oraz uzupełniającej projekty budowlane.
Na zdjęciu wysokość spiętrzenia wód zbiornika w razie jego napełnienia, pokazana na budynku w Ligocie Tworkowskiej (źródło: wikipedia.pl)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany