Racibórz nie tętni życiem

- Wymiera nam centrum Raciborza, rozrywa się dusza miasta, martwi to nas, jako mieszkańców. Nasz projekt nie ma na celu szukania winnych, nie mamy też gotowej recepty na sukces, chcemy mówić i rozmawiać o tym, czego chcemy my, mieszkańcy tego miasta - powiedział Dawid Wacławczyk, prezes RSS NaM.
W Hotelu Polonia w Raciborzu odbyła się wczoraj konferencja otwierająca projekt pn. Obywatelski Plan Rewitalizacji Centrum Raciborza realizowany przez RSS NaM. Co dokucza mieszkańcom Raciborza? - Przede wszystkim przypadkowość działań, brak planu długofalowego. Mieszkańcy nie wierzą, że mają wpływ na to, jak Racibórz wygląda. Nasz projekt ma skłonić władze miejskie do konsultacji z mieszkańcami, a mieszkańców ma nakłonić do myślenia, że mają wpływ na tworzenie przestrzeni miejskiej - powiedział nam przed konferencją Leszek Szczasny z RSS NaM.
Na konferencji zjawiło się ok. 40 osób, wśród nich także wiceprezydent Raciborza, Wojciech Krzyżek. Czy samorząd otwiera się na nową inicjatywę? - Otwieramy się na wszystkie inicjatywy mieszkańców. Dziś, trochę z boku, chcę posłuchać tego, co ludzie mają do powiedzenia - powiedział wiceprezydent.
- Wymiera nam centrum Raciborza, rozrywa się dusza miasta - powiedział na wstępie Dawid Wacławczyk, prezes RRS NaM. - Miasto wieczorami nie tętni życiem, tylko zamiera. Chcemy by ta konferencja była początkiem dyskusji o tym, czego chcemy my, jako mieszkańcy - dodał. - Przede wszystkim pierwszym słowem w nazwie projektu jest słowo "obywatelski", dlatego naszym celem nie jest stworzenie planu, który sprawi, że Racibórz zacznie się dynamicznie rozwijać, głównym celem jest próba zaangażowania mieszkańców do wzięcia udziału w decydowaniu o tym, jak będzie wyglądać centrum Raciborza. Jeśli uda nam się zaangażować obywateli do wspólnego działania, to będzie to ogromny sukces - powiedział Piotr Dominiak, koordynator projektu.
W trakcie konferencji swoje prezentacje przedstawili: dr inż. arch. Adam Bednarski z Instytutu Architektury i Urbanistyki PWSZ w Raciborzu (dr Bednarski przedstawił zebranym architektoniczne walory zabudowy Raciborza), dr inż. arch. Agnieszka Bugno-Janik z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej (dr Janik opowiedziała o tożsamości społecznej, przywiązaniu do miasta i współodpowiedzialności mieszkańców za miasto) i Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Maciej Borsa, prezes katowickiego oddziału TUP.
Podsumowaniem wczorajszej konferencji była dyskusja z udziałem zaproszonych gości i publiczności, w trakcie której padło pytanie o to, czy miasto powinno sprzedawać swoje tereny czy też nie? - Można sprzedawać mądrze np. z odpowiednimi klauzulami - powiedziała Agnieszka Bugno-Janik. - W teorii można zawierać umowy z klauzulami, w praktyce trudno coś wymóc na inwestorze. Natomiast co do sprzedaży terenów należących do miasta: miasto może sprzedawać, ale od czasu do czasu powinno też coś kupować. Wszystkiego sprzedać nie można, bo wtedy nie ma pola do działania - powiedział Maciej Borsa.
Głos udzielono również Sylwestrowi Potockiemu, architektowi, który jest mieszkańcem Raciborza. - Mówi się tutaj o rewitalizacji centrum, a nie padło żadne zdanie o tym, co jest czynnikiem miastotwórczym dla Raciborza, a jest nim rzeka Odra. Władza nie chce nas słuchać. Dla wielu najlepsze byłoby chyba zasypanie Odry i budowa kolejnych skrzyżowań w kształcie nerek i podpasek - powiedział oburzony Sylwester Potocki. Organizatorzy zapewnili architekta, że będzie miał okazję wyjaśnić szerzej swoje zdanie podczas kolejnych konferencji.
Głos w dyskusji zabrał też Dawid Wacławczyk. - Centra miast się wyludniają, na rynku czy placu Długosza nie widać ludzi. Zyskują na tym centra handlowe. Mam zatem pytanie, na ile z tym handlem walczyć, a na ile współpracować? Czy centra handlowe należy wpuszczać do centrum miasta czy trzymać ten handel poza miastem? - dociekał prezes NaM. - Miasta z kryzysu mogą wyjść poprzez kulturę i działalność społeczną, poprzez organizację imprez dla ludzi i to właśnie powinno odbywać się w centrum miasta - powiedziała Agnieszka Bugno-Janik.
Sisi
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany