Nadchodzą upiory, strzygi i duchy... Halloween już dziś

Halloween to celtycki zwyczaj wywodzący się z obrządku Samhai. Obecnie obchodzony w Polsce 31. października przed dniem Wszystkich Świętych. Jest to dzień kojarzony z magią, siłami zła oraz z życiem pozagrobowym.
By poznać jedną z alternatywnych genez Halloween należy cofnąć się w czasie o ponad dwa tysiące lat. Celtyccy kapłani, nazywani druidami, wierzyli, że Samhai to dzień, w którym zacierają się granice między światem żywych i umarłych, a duchom i istotom pozaziemskim łatwiej przedostać się do świata ludzi żyjących. Aby odstraszyć złe duchy rozpalano ogniska, wokół których odprawiano modły, śpiewano rytualne pieśni i wykonywano taniec śmierci. Kapłani przebierali się w czarne szaty, a ich atrybutami były rzepy powycinane tak, że przedstawiały wizerunek demona. Częstą praktyką w tym dniu było również rozpalanie ognia na ołtarzach, gdzie składano ofiarę w formie owoców, zbóż, zwierząt a nawet ludzi. Płonący i żarzący się czerwienią ogień miał dodać sił słońcu i rozproszyć mroki nocy, w których ukrywały się złe duchy.
Halloween zostało spopularyzowane w Polsce na początku lat 90. XX wieku. Największym uznaniem święto cieszy się jednak w Stanach Zjednoczonych. Dzieci przebierają się za czarownice, zombie, upiory, w zamian za co proszą o słodycze. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem Halloween jest wydrążona dynia, w której wnętrzu pali się świeczka. Jest to dzień kojarzony z magią i życiem pozagrobowym, więc nie brakuje także kości, czaszek, gęstych pajęczyn i nietoperzy.
Postanowiliśmy zapytać mieszkańców Raciborza i pobliskich miejscowości jak zapatrują się na Halloween oraz czy obchodzą to święto. W tym celu udaliśmy się na raciborski rynek, gdzie udało nam się porozmawiać z kilkoma mieszkańcami powiatu. - Pewnie, że wiemy, co to jest Halloween – odpowiadały raciborzanki – od dwóch lat organizujemy imprezę, na którą się przebieramy – dodały. - W tym roku organizujemy „domówkę”, na którą przyjdzie 40 osób - dodały. Na pytanie, czy warto organizować jakieś zabawy na Halloween, zgodnie odpowiadały, że jest to fajne święto i jest ono okazją do spędzenia czasu z przyjaciółmi i znajomymi. - Zawsze przebieramy się za czarownice, wycinamy pajęczyny i robimy papierowe nietoperze – komentowały dziewczyny.
Również Olek i Agnieszka w tym roku wybierają się na zabawę do znajomych. – Jeszcze nie wiemy za kogo się przebierzemy, ale na pewno coś wymyślimy – powiedzieli. Natomiast czwórka studentów pierwszego roku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu zgodnie stwierdziła, że w żaden sposób nie obchodzą Halloween ani w tym roku, ani nie obchodzili w latach ubiegłych. Uczennice raciborskiego gastronomika wybierają się na seans Halloween do kina Bałtyk w Raciborzu. – Wyświetlają trzy dobre horrory – dodały dziewczyny.
Czy Wy także obchodzicie Halloween? A może jest to dla Was kolejne zbędne święto zapożyczone z innej kultury? Zachęcamy do dyskusji!
mak
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany