Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 stycznia 201222:50

Chorwaci na Jasełkach w Krzyżanowicach

Chorwaci na Jasełkach w Krzyżanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzyżanowice:

Jasełka w wykonaniu podopiecznych DPS Różany Pałac oraz występ chorwackiego zespołu Pasika z miejscowości Kostanje można było obejrzeć w krzyżanowickim Urzędzie Gminy. Jasełka Serce kruszeje... to historia Anioła, który w drodze do Betlejem spotyka smutnego chłopca, grzesznika i chciwego bogacza.

Anioł spotyka smutneg z powodu kłótni rodziców chłopca, człowieka grzesznego oraz chciwego bogacza. Zaprasza ich do Betlejem. Po drodze pielgrzymujący do stajenki odmieniają się i zaczynają czynić dobro. To Betlejem skruszyło ich serca. Wszyscy dostrzegają radość z powodu czynienia dobra i dziękują za to Bożemu Dzieciątku.

Do Betlejem może pielgrzymować każdy z nas – Boże Dziecię przyjmuje wszystkich. W Betlejem każdy jest mile widziany, mały czy duży, biedny czy bogaty, dobry czy zły. Tam dla Jezusa wszyscy są ważni. Droga do Betlejem to droga prosta, pełna dobroci i miłości, bo Serce kruszeje w drodze do Betlejem, które jest w naszych sercach, gdy niesiemy wiarę, nadzieję, miłość, radość i dobro. To przesłanie aktorki z Różanego Pałacu przekazały widzom.

Po przedstawieniu wystąpił zespół PASIKA z chorwackiej miejscowości Kostanje. Zespół został założony w roku 1998 – śpiewacy nawiązują do folkloru i tradycji chorwackich. Ich pieśni najczęściej śpiewane są a capella, czasami z akompaniamentem gitary lub mandoliny. Piosenki Klapy PASIKI opowiadają o miłości, rodzinie, Dalmacji i pracy rybaków na morza. Klapa PASIKA dała się już poznać w Czechach, Słowacji, Czarnogórze, Włoszech i Polsce. Podczas Festiwalu Dalmackich Klap w Omišu Klapa PASIKA dwukrotnie zdobyła nagrodę publiczności, natomiast w roku 2011 w Czarnogórze podczas Festiwalu zdobyli pierwsze miejsce.

Do Krzyżanowic zespół przyjechał w 7-osobowym składzie i dał prawdziwy popis swoich umiejętności wokalnych, a słuchaczy naprawdę zachwycił. Każda piosenka wykonywana przez klapę (klapa po chorwacku, a właściwie w dialekcie dalmatyńskim oznacza "zespół") to wielogłosowa, tradycyjna melodia, którą zwykle rozpoczyna tenor, a następnie włączają się kolejne głosy. Po każdej pieśni PASIKI rozlegały się burzliwe brawa, a kiedy na zakończenie zaczęli śpiewać "Barkę" cała sala przyłączyła się do śpiewu. Długie i gorące brawa "zmusiły" chorwackich śpiewaków do wielu bisów.
Dziękując artystom wójt Grzegorz Utracki wyraził i życzenie, i nadzieję, że zespół wystąpił w Krzyżanowicach po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni.

tb

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności29 marca 202610:01

Noc pełna akcji strażaków. Płonący dom i ranny 38-latek

Noc pełna akcji strażaków. Płonący dom i ranny 38-latek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. OSP Racibórz-Brzezie
Aktualności30 marca 202615:55

Święta będą tragedią. Michał Woś o bezrobociu i rosnących cenach [WIDEO]

Święta będą tragedią. Michał Woś o bezrobociu i rosnących cenach [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
59
Racibórz:

W poniedziałek, 30 marca, przed siedzibą Powiatowego Urzędu Pracy odbyła się konferencja prasowa posła Prawa i Sprawiedliwości Michała Wosia. W spotkaniu uczestniczyli także radni powiatowi PiS: Magdalena Lenort, Tomasz Kusy oraz Krzysztof Bajerski. Głównym tematem konferencji była sytuacja na rynku pracy w regionie oraz jej konsekwencje dla mieszkańców.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 marca 202610:15

Rozstrzygnięto XX Powiatowy Konkurs Wielkanocny w Raciborzu

Rozstrzygnięto XX Powiatowy Konkurs Wielkanocny w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. M. Kościelniak/Muzeum Racibórz
Sport29 marca 202622:58

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Sportowych emocji w trakcie weekendu nie brakowało. Postarali się o nie piłkarze od IV ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Swój mecz rozegrali także siatkarze KS PCS Racibórz. Dwa pojedynki mają za sobą również szczypiornistki Startu Pietrowice Wielkie. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, które kibicujesz.

(greh)
Reklama
Sport29 marca 202614:44

Obudzili się w końcówce, ale zabrakło czasu. Markowice bez punktów w derbach [FOTO]

Obudzili się w końcówce, ale zabrakło czasu. Markowice bez punktów w derbach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 28 marca rozegrano mecz XVIII kolejki raciborskiej klasy A pomiędzy LKS 07 Markowice a LKS BraxTon Raszczyce. Spotkanie derbowe, zakończone 1:2, wywołało wiele emocji zarówno wśród kibiców, jak i piłkarzy.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Sport29 marca 202613:53

Dziewięć goli i wielkie emocje. Nędza przegrywa po thrillerze [FOTO]

Dziewięć goli i wielkie emocje. Nędza przegrywa po thrillerze [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

W sobotnim (28.03.) meczu ligi okręgowej pomiędzy LKS 1908 Nędza a KS Przyszłość Rogów zgromadzeni kibice oglądali na żywo prawdziwy rollercoaster emocji - podczas całego spotkania padło aż 9 goli.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.03.2026
26 marca 202608:40

Nasz Racibórz 27.03.2026

Nasz Racibórz 20.03.2026
19 marca 202623:37

Nasz Racibórz 20.03.2026

Nasz Racibórz 13.03.2026
12 marca 202617:46

Nasz Racibórz 13.03.2026

Nasz Racibórz 06.03.2026
5 marca 202618:12

Nasz Racibórz 06.03.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.