Poznaj Niepełnosprawnychsprawnych

Kierunki naszego działania podyktowane są trudną sytuacją zmarginalizowanego środowiska niepełnosprawnych. Kompleksowa pomoc rodzinie i dziecku, interwencja kryzysowa, rehabilitacja - to zadań statutowych Stowarzyszenia Niepełnosprawnisprawni - mówi raciborzanin Józef Nakraszewicz.
Stowarzyszenie powstało na spotkaniu założycielskim w maju 2011 roku w Katowicach w siedzibie firmy Euro-Steel Sp. z o.o. przy ul. Środkowej 1. Członkowie reprezentują różne zawody i specjalizacje, które są cenione na rynku pracy jak i również w obszarze życia społecznego. Za pośrednictwem tychże członków, Stowarzyszenie określiło swoje działania jako misję, która skupia się wokół osób niepełnosprawnych i ich rodziny.
Kierunki działania podyktowane są trudną sytuacją życiową zmarginalizowanego środowiska osób niepełnosprawnych. Kompleksowa pomoc rodzinie i dziecku, interwencja kryzysowa, rehabilitacja osób niepełnosprawnych to część zadań statutowych Stowarzyszenia. Stowarzyszenie zrzesza prawników, nauczycieli, urzędników, terapeutów, biznezmenów i handlowców, którzy wykorzystują swoją wiedzę i doświadczenie, by rozwiązywać problemy życia codziennego, życia związanego z niepełnosprawnością.
Kolejnym realizowanym zadaniem Stowarzyszenia jest pomoc osobom niepełnosprawnym i ich bliskim w nagłych, nieprzewidzianych zdarzeniach drogowych, kiedy potrzebna jest szybka i sprawna Pomoc Drogowa. Pomysł zrodził się po zdarzeniu jakiego doświadzczył Prezes Stowarzyszenia Marek Mazik. Prezes mając awarię samochodu na trasie stał się poszkodowanym i ofiarą niepisanej reguły -„brać ile się da, klient musi zapłacić”. Sytuacja ta zrodziła pomysł i stała się częścią składową projektu „Autosprawni”.
Od 01.09.2011 roku „Autosprawni” zakłada między innymi działanie infolinii, która sprawnie udzieli nam informacji i porad, jak i również Pomocy Drogowej przez 24h/dobę na terenie całej Polski. Numer infolini: 804 401 101, również podany jest na stronie internetowej WWW.NIEPELNOSPRAWNISPRAWNI.COM. Warunkiem udziału w tym społecznościowym projekcie jest rejestracja w bazie za pomocą internetu.
Infolinia umożliwia również skorzystanie z:
- porady prawnej,
- informacji o funduszach PFRON,
- informacji o funduszach zewnętrznych,
- informacji o szkoleniach dla osób niepełnosprawnych,
- informacji o warsztatach terapii zajęciowej,
- informacji o wolontariacie na rzecz osób niepełnosprawnych.
Od 01.09.2011 r. Stowarzyszenie wspomaga się działaniami na terenie całej Polski za pomocą utworzonego społecznościowego portalu dla osób niepełnosprawnych. Portal integruje osoby niepełnosprawne i ich rodziny ze światem zewnętrznym i jest źródłem cennych informacji z dziedziny nauki, medycyny, ochrony środowiska, socjologii, prawa, psychologii jak i również instrumentów rynku pracy. Stowarzyszenie realizuje również projekty z wykorzystaniem instrumentów aktywizacyjnych, opiekuńczo-środowiskowych i integracyjnych.
- Obecnie realizujemy warsztaty teatralne w cyklu rocznym od sierpnia 2011 do sierpnia 2012 r., z możliwością przedłużenia. W planie jest organizacja warsztatów plastyczno – fotograficznych oraz zajęć dokształcających dla osób niepełnosprawnych - informuje Józef Nakraszewicz.
Do zadań na rok 2011/2013 należy aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych poprzez:
- kształcenie ustawiczne osób niepełnosprawnych za pomocą instytucji rynku pracy i organizacji pozarządowych,
- pomoc w budowie systemów opieki długoterminowej dla osób niepełnosprawnych,
- pomoc w budowie systemów pomocy rodzinom osób niepełnosprawnych,
- poprzez zatrudnienie wspierane, umożliwiające adaptację stałą osób niepełnosprawnych,
- przywrócenia zdolności zatrudnienia osób niepełnosprawnych stosując indywidualny i grupowy program aktywizacji zawodowej,
- tworzenie nowych miejsc pracy w połączeniu z celami społecznymi w postaci przedsiębiorstw społecznych,
- wspieranie inicjatyw społeczności lokalnej CAL (Centra Aktywności Lokalnej).
Stowarzyszenie Niepełnosprawnisprawni współdziała z innymi organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją Agnieszka z Płocka , Stowarzyszeniem Persona i Podaj Rękę z Raciborza. Realizuje zajęcia i wyjazdy dla osób niepełnosprawnych na imprezy integracyjne. Patronem jest znany kulturysta Mariusz Kupczak, który jest wspaniałym przykładem, że niepełnosprawność nie ogranicza naszych marzeń.
Więcej na www.NIEPELNOSPRAWNISPRAWNI.COM
W Stowarzyszeniu spotkasz raciborzan:
Marzena Pałasz - kilka lat pracowała za granicą, założyła rodzinę ma cudownego syna Jakuba i nie mogła znaleźć pracy na odpowiednim poziomie w Raciborzu głównie z powodu małego dziecka. W Stowarzyszeniu jest teraz koordynatorem Projektu " Autosprawni" , który obejmuje teren całej Polski. Jest zadowolona , że może robić to co kocha nawet gdy są to Katowice, ale z sercem zawsze jest w Raciborzu.
Agnieszka Cyranka-Pytlik, absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, jest koordynatorem artystycznym strony internetowej www.niepelnosprawnisprawni.com. Pochodzi z Kornowaca, obecnie mieszka w Ostrawie, dojeżdża do pracy do Katowic. Jest zaangażowana w działalność Stowarzyszenia, ma w planie współorganizację konkursów związanych z Raciborzem. Praca na rzecz Stowarzyszenia daje jej wiele satysfakcji i stanowi inspirację do dalszego rozwoju
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany