Komendant odchodzi, krytyka zostaje

Po sprawie VIP-owskiego mieszkania komunalnego przydzielonego odchodzącemu komendantowi policji, przyszedł czas na rozrachunek z przeprowadzoną przez niego reformą struktur terenowych komendy w Raciborzu. W Kuźni i Krzyżanowicach nie mają wątpliwości, że to była pomyłka.
Komendant Edward Mazur żegna się z raciborską komendą, a mieszkańcy gmin Krzyżanowice i Kuźnia Raciborska chcą się pożegnać z jego reformą struktur terenowych KPP Racibórz. Przypomnijmy, że polegała na likwidacji komisariatów w Krzyżanowicach i Kuźni oraz utworzeniu posterunków, m.in. w Krzanowicach. Ideą było rozłożenie sił policji w terenie, choć kosztem czasu dostępności funkcjonariuszy. Popołudniami posterunki są puste, a służby dysponuje do akcji dyżurny w Raciborzu.
Idea się nie sprawdziła - nie ma co do tego wątpliwości radny powiatowy Władysław Gumieniak, na co dzień mieszkaniec Kuźni. Chce przywrócenia w jego - jak stwierdził - miasteczku komisariatu policji. Po co bowiem, jak twierdzi, miastu posterunek, skoro policji nie ma tam przez 24 godziny na dobę. - Jak był komisariat, społeczeństwo czuło się bardziej bezpieczne, policjant był całą dogę, a teraz ludzie twierdzą, że policja jest mało osiągalna i niedostępna kiedy potrzeba. Popołudniem w ogóle jej nie ma - przekonywał na sesji Gumieniak. Ma nadzieję, że nowy komendant będzie miał nowe spojrzenie, ale nie chce czekać. Namawiał radnych, by podpisali się już teraz pod interpelacją o przywrócenie komisariatu. Ostatecznie zgodził się na słowo reaktywacja, bo przywrócenie nie spodobało się staroście Adamowi Hajdukowi. Jego zdaniem, przywrócenie będzie oznaczało, że komuś trzeba zabrać. Komuś, czyli tym samorządom, które mają posterunki.
Radny Gumieniak nie jest odosobiony w swoim poglądzie. - U nas występuje sytuacja lustrzana - stwierdził na sesji radny Leonard Fulneczek, w poprzedniej kadencji wójt Krzyżanowic. - Nie ma poczucia bezpieczeństwa - relacjonował to, co ludzie w jego gminie myślą o reorganizacji sprzed kilku lat.
Komenda Wojewódzka Policji nie zdecydowała jeszcze, kto zasiądzie w fotelu komendanta w Raciborzu. Poprzedni spakował już walizki. 2 lipca odchodzi na emeryturę.
(waw)

![Radiowóz policji autostradowej na drogach powiatu raciborskiego. Wpadka kierowcy audi [WIDEO] Radiowóz policji autostradowej na drogach powiatu raciborskiego. Wpadka kierowcy audi [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775908130zrzut-ekranu-2026-04-11-o-13-42-17-.jpg)


![Z Tajlandii do Chałupek: Kultowe Fiaty i Polonez tłumnie powitane w ojczyźnie [FOTO i WIDEO] Z Tajlandii do Chałupek: Kultowe Fiaty i Polonez tłumnie powitane w ojczyźnie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775905535dsc-2016-.jpg)
![Most na Odrze coraz bliżej. Zakończono nasuwanie konstrukcji, finisz inwestycji w 2027 roku [FOTO 03.2026] Most na Odrze coraz bliżej. Zakończono nasuwanie konstrukcji, finisz inwestycji w 2027 roku [FOTO 03.2026] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_177598891308-20260401-zbrojenie-deskowanie-i-betonowanie-scian-niskich-obiekt-md1-podpora-p1-.jpg)


![Wiosenny jarmark kwiatów, zdrowej żywności i rękodzieła na Zamku Piastowskim w Raciborzu [25 kwietnia sobota] Wiosenny jarmark kwiatów, zdrowej żywności i rękodzieła na Zamku Piastowskim w Raciborzu [25 kwietnia sobota] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775909074zrzut-ekranu-2026-04-11-o-14-04-15-.png)


![Dramat lidera przy Srebrnej. Unia straciła punkty w samej końcówce [FOTO] Dramat lidera przy Srebrnej. Unia straciła punkty w samej końcówce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775945402gre05742-.jpg)

![Prezydent z zastępcami wybiera się na dzielnice [HARMONOGRAM SPOTKAŃ] Prezydent z zastępcami wybiera się na dzielnice [HARMONOGRAM SPOTKAŃ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1740694991-dsc0307-.jpg)





![Wesele Śląskie przyciągnęło tłumy do RCK [FOTO] Wesele Śląskie przyciągnęło tłumy do RCK [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1776030090dsc-7778-.jpg)


![Puchar Ligi Kobiet. Mecze pełne emocji w hali przy ul. Łąkowej [FOTO] Puchar Ligi Kobiet. Mecze pełne emocji w hali przy ul. Łąkowej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1776004016photo-115-z-117-.jpg)


![Mroczne historie i muzyka filmowa na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] Mroczne historie i muzyka filmowa na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775891477dsc-0134-.jpg)



![Od nadziei do rozczarowania. Nędza przegrywa z Górnikiem Radlin [FOTO] Od nadziei do rozczarowania. Nędza przegrywa z Górnikiem Radlin [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17760763921776075915photo-50-z-102-.jpg)




















Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany