Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 grudnia 200813:50

Pół miliona na estetykę

Pół miliona na estetykę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Pierwsze pół miliona złotych ma wesprzeć działalnia wspólnot mieszkaniowych na rzecz odnowy elewacji budynków. Rada Miasta planuje przyjąć projekt odpowiedniej uchwały zatwierdzającej sposób przyznawania miejskich dotacji - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie.

Jak dotąd, dzięki specjalnej uchwale, kasa miejska może wspierać finansowo renowacje zabytków. Korzysta z tego m.in. Kościół katolicki. Teraz taką możliwość mają mieć również wspólnoty mieszkaniowe. Jak się dowiedzieliśmy, w latach 2009-2010 magistrat chce na to wydać 500 tys. zł. Kwota niewielka, ale jak na początek wystarczająca, by wesprzeć kilka inwestycji. W kosztach partycypowałoby więc miasto oraz członkowie wspólnot, czyli właściciele prywatnych mieszkań proporcjonalnie do udziału we wspólnocie. Sposób dystrybucji pieniędzy ma uregulować specjalna uchwała. Z treści jej projektu, do którego udało nam się dotrzeć, wynika, że najwięcej, bo aż 70 proc. kosztów ratusz chce dopłacić do renowacji elewacji budynków wpisanych do rejestru zabytków. Tych jest w Raciborzu najmniej. Znacznie więcej wpisanych jest do ewidencji zabytków, ale tu dotacja może wynieść do 55 proc. Pozostałe wspólnoty z nieruchomości powstałych po 1945 r. mogą liczyć na 35 proc. dopłatę.

Z dołączonego do projektu regulaminu wynika, że z dobrodziejstw uchwały skorzystają wspólnoty, w których gmina jest członkiem, czyli posiada w nich swoje mieszkania. Właściciele nie mogą mieć zadłużeń wobec miasta i muszą przygotować odpowiedni wniosek z uchwałą wspólnoty, kosztorysem inwestorskim oraz zaświadczeniem o dobrym stanie technicznym pokrycia dachowego, opierzeń, rynien i rur spustowych. Wnioski będzie można składać do 31 lipca. Oceniać będzie je specjalna komisja powołana przez prezydenta.

(waw)

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport28 kwietnia 202500:15

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Miniony weekend w regionie nie poskąpił piłkarskich emocji. Grali piłkarze od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Sprawdź, jak poradziła sobie ekipa, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.