Nie mają narzędzi do kontroli

Najczęściej spotykanym problemem w eksploatacji basenów kąpielowych sezonowych jest zły stopień zachlorowania wody oraz niewłaściwe stężenie chlorków - twierdzi raciborski Sanepid. - Żaden z właścicieli basenów nie wprowadził systemu wewnętrznej kontroli parametrów jakościowych wody - uważa Stacja.
Stacja ujawniła swój raport na temat kontroli kąpielisk w 2010 r. Z jakością wody jest lepiej niż było. Niestety, jak czytamy w raporcie, "żaden z właścicieli basenów na terenie powiatu nie wprowadził systemu wewnętrznej kontroli parametrów jakościowych wody do kąpieli. Dotyczy to również basenu całorocznego przy ul. Słowackiego, który ma nadal największe problemy z dotrzymaniem standardów jakościowych wody". Zarządcy obiektów mają kłopot z prawidłowym chlorowaniem. - Zbyt mały stopień zachlorowania stwarza niebezpieczeństwo przenoszenia zakażeń pomiędzy osobami korzystającymi z kąpieli, natomiast zbyt duży stopień zachlorowania powoduje podrażnienia oczu i skóry - stwierdza Sanepid.
Jak wyglądała sytuacja w sezonie letnim 2010? Oto raport:
1) basen kąpielowy AQUA BRAX w Szymocicach: badania kontrolne przeprowadzono 3 razy, w jednym przypadku stwierdzano odchylenia od wartości prawidłowych.
2) basen kąpielowy w Raciborzu-OBORA: badania kontrolne przeprowadzono 4 razy (8 prób), w jednym przypadku stwierdzano odchylenia od wartości prawidłowych.
3) basen kąpielowy w Tworkowie: badania kontrolne przeprowadzono 2 razy, w jednym przypadku stwierdzano odchylenia od wartości prawidłowych.
4) Basen kąpielowy Leśna Polana w Szymocicach: badania kontrolne przeprowadzono 3 razy, tylko w jednym badaniu nie stwierdzono nieprawidłowości.
Co do pływalni przy ul. Słowackiego Sanepid informuje, że badania kontrolne przeprowadzono 9
razy i stwierdzono przekroczenia dopuszczalnego stężenia amoniaku – 2razy, dopuszczalnego
stężenia chlorków - 1 raz, dopuszczalnego stężenia chloru - 2 razy, odczyn pH - 2 razy.
Kiepsko wygląda sytuacja na kąpielisku w Kuźni Raciborskiej. - Woda w zbiorniku cechuje się naturalnie niskim odczynem pH, który nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody do kąpieli i dlatego wymagana jest alkalizacja zbiornika przed sezonem kąpielowym. Jakość wody w trakcie sezonu letniego ulega pogorszeniu. W sezonie 2010 obserwowano po raz kolejny brak dopływu wody zasilającej zbiornik co powoduje, że jakość wody w pasie dla kapiących się nie odpowiada normom. Po raz kolejny wystosowano pismo do Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej oraz do zarządcy kąpieliska wnioskujące o poprawę sytuacji w zakresie zabezpieczenia zasobów wodnych. Przekroczenie dopuszczalnych norm mikrobiologicznych pod koniec sezonu (badania z dnia 09.08.2010) spowodowało konieczność wprowadzenia zakazu kąpieli - czytamy w raporcie.
opr. w
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany