Los zbiornika zależny od dokumentacji

Z wywłaszczeniami problemu już nie ma. Nie oznacza to, że budowa Zbiornika Racibórz pójdzie teraz jak z płatka. Wszystko uzależnione jest obecnie od dokumentacji, która do lipca ma być gotowa. - Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pierwsza łopada będzie wbita za rok - mówi starosta Adam Hajduk.
Na dzisiejszym spotkaniu komisji rozwoju i rolnictwa zjawić miał się przedstawiciel Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, jednak nikt nie dojechał. - Osoby kompetentne pochorowały się - wyjaśnił starosta, który przedstawił wyniki wczorajszych rozmów prowadzonych w Gliwicach.
- Nie ma już tematu wywłaszczeń, nowa ustawa zmienia sytuację - inwestor przygotowuje wniosek do wojewody, co chce robić, na jakim terenie, jakie działki wchodzą w grę, a wojewoda ma 90 dni, by wydać decyzję, która zastępuje wywłaszczenie i pozwolenie na budowę. Następnie inwestor może wejść na grunt i budować, a właściciele otrzymują odszkodowanie. Jeśli nie mogą dojść do porozumienia, rozstrzyga o tym sąd - przedstawił pierwszą z kwestii starosta.
Kolejna kłoda pod nogi na drodze do rozpoczęcia budowy zbiornika to decyzja środowiskowa. - Oprotestowała ją organizacja ekologiczna. Sprawa powinna wyjaśnić się do końca marca i z tego, co wiem, protest ma być odrzucony - poinformował starosta.
Załatwienie powyższych problemów nie załatwia jednak wszystkiego. - Były problemy z projektem budowlanym - robiła go firma Hydroprojekt z Warszawy, i gdy teraz trzeba było dostosować go do obecnych wymogów, okazało się, że prawa autorskie ma Hydroprojekt. W końcu dogadano się i zlecono te prace dostosowania warszawskiej firmie. Ma na to czas do lipca - relacjonował Adam Hajduk.
- Gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem, w sierpniu pójdzie wniosek do marszałka, ten ma czas na decyzję, więc jesteśmy już w listopadzie - prognozował starosta.
- Kiedy wbiją pierwszą łopatę? - zapytał Leszek Wyka. - Jeśli wojewoda wyda w tym roku decyzję, budowa rozpocznie się pod koniec pierwszego kwartału 2012 roku, czyli za rok - odpowiedział starosta. - To jest wersja optymistyczna. Wtedy do połowy 2015 roku byłaby szansa wykonania najważniejszych robót, by dostać pieniądze z Funduszu Spójności - kontynuował.
- Wykonawca powinien zostać wybrany pod koniec tego roku lub na początku 2012. Obecnie zainteresowanych jest 18 korporacji. Do tej pory wydano na realizację tej inwestycji 97 tys. zł - zakończył opowieść o Zbiorniku Racibórz Adam Hajduk.
JaGA


![Tak raciborzanie witali nowy rok na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] Tak raciborzanie witali nowy rok na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1767226437gre03728-.jpg)
























![Weekend z HLPN [ZAPOWIEDZI] Weekend z HLPN [ZAPOWIEDZI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17673088041766873966gre03438-.jpg)





















Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany