Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 listopada 201014:42

Będę pilnował, by badania były...

Będę pilnował, by badania były... - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

- W 2006 roku wystąpiłem o dofinansowanie dla mieszkanek powiatu raciborskiego badań na toksoplazmozę. Obecnie powiat finansuje także badania na cytomegalię, a w przypadku mężczyzn na PSA - opowiada Wiesław Szczygielski. - Będę pilnował, by w przyszłym roku programy były kontynuowane - dodaje.

Do starań o sfinansowanie badań przez starostwo zainspirowało radnego Wiesława Szczygielskiego życie. - Osobiście przekonałem się, jak ważne może być badanie na toksoplazmozę u kobiety będącej w ciąży - mówi. - Z wnioskiem o dofinansowanie badań w kierunku toksoplazmozy wystąpiłem do starosty w 2006 roku. Pierwszy raz ruszyły one w 2007, wówczas przebadano 827 kobiet, z czego 29 okazało się zakażone. W 2008 roku w programie wzięło udział 849 osób, a wyników dodatnich było 33, w 2009 roku na 706 badanych, było ich 30. Natomiast w tym roku, do końca października badań wykonano 527, wykrywając 25 zakażeń - relacjonuje Szczygielski. - Toksoplazmoza to pasożytnicza choroba ludzi i zwierząt, która u dorosłych ma najczęściej postać bezobjawową. Dlatego kobiety ciężarne nie zdaje sobie sprawy, że przechodzą ciężką, bardzo groźną dla swojego dziecka infekcję. Jeśli matka zaraziła się po raz pierwszy właśnie w trakcie ciąży, to zagrożenie dla dziecka jest bardzo duże. Pasożyt doprowadza do uszkodzenia rozwijających się tkanek i narządów: przede wszystkim mózgu i oka. W konsekwencji może dojść do wodogłowia, niedorozwoju psychoruchowego, umysłowego, czy ślepoty. Zdarza się, że dziecko rodzi się pozornie zdrowe, a toczące się, nierozpoznane zakażenie powoli uszkadza mózg lub gałkę oczną, prowadząc do niedowidzenia czy upośledzenia umysłowego. Toksoplazmoza w I trymestrze ciąży powoduje bardzo duże uszkodzenie płodu - zwykle śmiertelne. Dochodzi zatem do poronienia lub obumarcia płodu. Co gorsza, nawet jeśli po porodzie nie widzimy żadnych oznak toksoplazmozy, to mogą się one pojawić później, nawet po kilku latach. Utrata wzroku i słuchu, upośledzenie umysłowe są konsekwencjami wrodzonej toksoplazmozy, nabytej w ciele matki. Jednym z rozwiązań jest wczesne jej wykrycie w czasie ciąży - czytamy w materiałach powiatowych.

Od 2008 roku kobiety w ciąży, które wzięły udział w programie finansowanym przez starostwo, przebadane zostały nie tylko na toksoplazmozę, ale także na cytomegalię. W 2008 roku na 849 badań, 29 miało wynik pozytywny, w 2009 - na 706 było ich 34, a w 2010 (do końca października) - na 527 było ich 15. - Cytomegalia jest chorobą wirusową szeroko rozpowszechnioną wśród ludzi na całym świecie i w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Najczęściej do zakażenia dochodzi w okresie dzieciństwa (żłobek, przedszkole) oraz w okresie dorastania (szkoła). Stąd stosunkowo często spotykamy się z cytomegalią wrodzoną u młodocianych ciężarnych. Wirus cytomegalii jest najczęstszą wirusową przyczyną wewnątrzmacicznego zakażenia płodu. Uważa się, że około 1% noworodków ulega zakażeniu w okresie płodowym, następstwem czego są zaburzenia i opóźnienia w rozwoju umysłowym, trudności w nauce, zaburzenia słuchu oraz upośledzenie widzenia - informuje starostwo, zachęcając do udziału w programie.

W 2008 roku do zestawu badań finansowanych przez raciborskie starostwo doszło to w kierunku zapalenia gruczołu krokowego (prostaty), z którego skorzystać mogą mężczyźni po 50 roku życia. W pierwszym roku wykonano 2042 badania, z czego wyników dodatnich było 153. W 2009 badań było 1517, z czego u 199 osób wykryto zapalenie, a do końca października tego roku przebadano 729 osób, z czego 69 miało wynik dodatni. - Zapalenie gruczołu krokowego jest dość popularnym schorzeniem występującym u dojrzałych mężczyzn, najczęściej w przedziale wiekowym 40-50 lat. Mężczyzn ciężko zmobilizować, by chcieli się przepadać. Fakt, że badania są bezpłatne, może ich przyciągać, a szybko wykrytą chorobę łatwiej zwalczać - stwierdza Szczygielski.

JaGA

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności1 stycznia 202600:23

Tak raciborzanie witali nowy rok na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO]

Tak raciborzanie witali nowy rok na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Raciborski Rynek po raz kolejny stał się miejscem symbolicznego pożegnania starego roku i powitania nowego. Choć miasto od lat nie organizuje oficjalnej imprezy sylwestrowej z koncertami i pokazami, w centrum Raciborza nie zabrakło mieszkańców, którzy postanowili spędzić ostatnie chwile 2025 roku właśnie tutaj.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.12.2025
18 grudnia 202521:43

Nasz Racibórz 19.12.2025

Nasz Racibórz 12.12.2025
11 grudnia 202519:49

Nasz Racibórz 12.12.2025

Nasz Racibórz 05.12.2025
8 grudnia 202511:20

Nasz Racibórz 05.12.2025

Nasz Racibórz 28.11.2025
27 listopada 202522:31

Nasz Racibórz 28.11.2025

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.