Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 czerwca 202617:01

Nauka ma głos w raciborskiej Strefie SOWA

Nauka ma głos w raciborskiej Strefie SOWA - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Zapraszamy na spotkanie „Mikrobiom - unikalny jak linie papilarne” w ramach projektu ministerialnego „Nauka ma głos”, które poprowadzi mgr Monika Szelest - doktorantka i nauczycielka akademicka związana z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie oraz Uniwersytetem w Siedlcach. 

Mikrobiologia zajmuje się badaniem mikroorganizmów, takich jak bakterie, które żyją wokół nas i w naszym organizmie. Genetyka i biologia molekularna pozwalają analizować DNA, dzięki czemu możliwe jest identyfikowanie mikroorganizmów oraz badanie ich wpływu na zdrowie człowieka. Dziedziny te mają znaczenie w codziennym życiu, ponieważ mikrobiom wpływa m.in. na odporność, trawienie i reakcję organizmu na leczenie.

Podczas spotkania będzie można zobaczyć izolację DNA oraz przenośny sekwenator nanoporowy wykorzystywany do odczytywania materiału genetycznego. Nowoczesne urządzenia do sekwencjonowania są na tyle małe, że mieszczą się w dłoni i pozwalają analizować DNA niemal w czasie rzeczywistym. Dzięki nim badania mogą być prowadzone nie tylko w laboratoriach, ale także w terenie, a nawet na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Spotkania odbędą się 18 czerwca 2026 r. w Strefie SOWA w Raciborzu przy ul.Żorskiej 2 o godz. 10:00, 11:00 i 12:00. Do udziału zapraszamy klasy szkół ponadpodstawowych. Udział jest bezpłatny, a zgłoszenia przyjmowane są mailowo pod adresem [email protected]

Spotkania z naukowcami i naukowczyniami

Spotkania są częścią projektu „Nauka ma głos”, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik we współpracy z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego celem jest tworzenie przestrzeni do rozmów między naukowcami a mieszkańcami mniejszych miejscowości oraz pokazywanie, w jaki sposób badania naukowe pomagają lepiej rozumieć zjawiska wpływające na nasze codzienne życie. W tegorocznej edycji projektu uczestniczy 27 Stref SOWA z całej Polski oraz 25 naukowców i naukowczyń reprezentujących różne dziedziny nauki. Dzięki temu mieszkańcy mogą spotkać ekspertów, poznać wyniki ich badań i porozmawiać o tematach ważnych dla lokalnych społeczności.

Projekt „Nauka ma głos” jest realizowany i finansowany w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie.

Inicjatywa „SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 50 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021-2028.

Autor: mat.prasowy, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport7 czerwca 202620:27

Piątka wokół ruin. W Sławikowie zainagurowano cykl ośmiu biegów w powiecie raciborskim

Piątka wokół ruin. W Sławikowie zainagurowano cykl ośmiu biegów w powiecie raciborskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Około 140 uczestników stanęło na starcie pierwszego biegu cyklu Grand Prix „Bieg na Piątkę po Powiecie Raciborskim”, który odbył się 7 czerwca w Sławikowie. Niedługa trasa i lekki deszczyk sprawiły, że z dystansem mógł się zmierzyć każdy. Wygrali doświadczeni biegacze. Dla wielu najważniejsze była satysfakcja. Zawody zorganizowało Powiatowe Centrum Sportu w Raciborzu.

red.
Sport7 czerwca 202623:06

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Długi czerwcowy weekend przyniósł kibicom wiele sportowych emocji. Grali piłkarze Podokręgów Racibórz i Rybnik od IV ligi do C klasy. Jedni mogli cieszyć się z wygranych i awansów, inny wciąż walczą o ligowy byt. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport7 czerwca 202601:41

Dziewczęta po raz pierwszy na InPost Cup. Drugi dzień turnieju za nami [FOTO]

Dziewczęta po raz pierwszy na InPost Cup. Drugi dzień turnieju za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Po czwartkowej inauguracji turnieju InPost Cup w Nędzy przyszedł czas na drugi dzień zmagań. W sobotę, 6 czerwca na boiskach pojawili się zawodnicy z rocznika 2016 oraz - po raz pierwszy w historii wydarzenia - osobna grupa dziewcząt.

Oskar Tomeczek
Sport7 czerwca 202610:45

Stal Kuźnia Raciborska bez przełamania. Naprzód wywozi cenny punkt w walce o podium [FOTO]

Stal Kuźnia Raciborska bez przełamania. Naprzód wywozi cenny punkt w walce o podium [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Spotkanie B klasy klasy pomiędzy Stalą Kuźnia Raciborska a LKS Naprzód 37 Krzyżkowice od pierwszych minut było prowadzone w wysokim tempie.

Oskar Tomeczek
Reklama
Sport8 czerwca 202600:56

Rywalizacja najmłodszych na finał InPost Cup w Nędzy [FOTO]

Rywalizacja najmłodszych na finał InPost Cup w Nędzy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

W niedzielę 7 czerwca boiska w Nędzy ponownie wypełniły się najmłodszymi adeptami futbolu. Finałowy dzień InPost Cup Nędza 2026 należał do skrzatów z roczników 2019 i 2020, dla których była to przede wszystkim okazja do gry, zabawy i pierwszych sportowych doświadczeń.

Oskar Tomeczek
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Nasz Racibórz 29.05.2026
28 maja 202620:39

Nasz Racibórz 29.05.2026

Nasz Racibórz 22.05.2026
21 maja 202617:30

Nasz Racibórz 22.05.2026

Nasz Racibórz 15.05.2026
14 maja 202617:48

Nasz Racibórz 15.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.