Zabrakło pieniędzy na badanie noworodków

20 października 3-miesięczna córeczka pana Dariusza miała umówioną wizytę w raciborskim szpitalu. Dziewczynce mieli przeprowadzić badanie bioderek. Wizyta się nie odbyła, bo kontrakt z NFZ wygasł. Sprawę starała się załatwiać radna Klimaszewska. Udało się, ale na termin trzeba czekać w kolejce.
Dariusz Kidziak długo czekał na badanie bioderek dla swojej trzymiesięcznej córeczki. Wizytę miał wyznaczoną na 20 października, na godzinę 10.00 w raciborskim szpitalu. – 5 minut przed 10.00 zjawiliśmy się w rejestracji, aby potwierdzić wizytę – zapewnia Dariusz Kidziak. Tam jednak zamiast usłyszeć: „Proszę zaczekać na swoją kolejkę”, ojciec maleńkiej dziewczynki usłyszał: „Kontrakt na badanie bioderek u noworodków wygasł. Proszę o kontakt w listopadzie, by zdążyć zarezerwować sobie termin na rok 2011”. – Nie po to całe życie płacę składki ZUS-owskie, by jeździć i szukać prywatnie lekarza, aby zbadano moje dziecko. Dodam jeszcze, że w kolejce za mną stało kilku rodziców na to samo badanie, niektórzy po raz pierwszy i też pojechali „z kwitkiem” – relacjonuje pan Kidziak.
– Z tego, co mi wiadomo, badanie bioderek jest bardzo ważnym badaniem zwłaszcza u dziewczynek. Niewykryte w porę nieprawidłowości mogą doprowadzić do poważnych problemów z chodzeniem. Bolesne i nieprzyjemne jest również leczenie takich schorzeń. Dlatego tym bardziej zdenerwowała mnie informacja pielęgniarek z rejestracji – przyznaje pan Dariusz. Zdesperowany mężczyzna zaproponował, że zapłaci za badanie, byleby się ono odbyło. – Nie jestem w stanie jeździć po wszystkich lecznicach w regionie i szukać poradni, gdzie mają jeszcze „kasę” na takie podstawowe badania – tłumaczy Kidziak. Od pielęgniarek mężczyzna usłyszał jedynie, że może zapytać lekarza, czy badanie zostanie przeprowadzone prywatnie.
– Przepraszam, ale dla mnie to parodia! Skoro wiedzieli, że nie są w stanie wykonać takiego badania, to po co ustalali termin? Narażają tylko pacjentów na koszty związane z dojazdem oraz wzięciem dnia wolnego w pracy – burzy się pan Dariusz. – Czy nie lepiej wcześniej wykryć ewentualne schorzenia, niż potem leczyć i ponosić większe koszty? – pyta zawiedziony ojciec. – Mam przypuszczenia, że to po prostu biznes. Za leczenie, nieprzyjemne i bolesne dla wielu dzieci, szpital dostanie większe pieniążki niż za profilaktykę – podsumowuje mężczyzna.
Krystyna Klimaszewska z raciborskiego szpitala rejonowego przyznaje, że pan Dariusz nie jest jedynym rodzicem, którego przy rejestracji odesłano z kwitkiem. – Takich rodziców jest więcej. Niestety wygasł kontrakt szpitala z NFZ, dlatego nie można było przeprowadzać dalszych badań – tłumaczy Krystyna Klimaszewska ze szpitala, a zarazem radna miejska. – O fakcie poinformowałam zarówno pana prezydenta, jak i starostę. Przedłużenie kontraktu na te badanie było też tematem mojej interpelacji. W końcu się udało, od czwartku zeszłego tygodnia szpital otrzymał środki i mogliśmy kontynuować badania – zapewnia radna Klimaszewska. Dodaje również, że lekarz przyjmuje w każdą środę i czwartek. Najpierw jednak trzeba się umówić na wizytę. – Jeśli ten pan jeszcze w tym tygodniu zarezerwuje wizytę, zostanie przyjęty w listopadzie – uspokaja radna.
Justyna Korzeniak
![Radiowóz policji autostradowej na drogach powiatu raciborskiego. Wpadka kierowcy audi [WIDEO] Radiowóz policji autostradowej na drogach powiatu raciborskiego. Wpadka kierowcy audi [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775908130zrzut-ekranu-2026-04-11-o-13-42-17-.jpg)





![Z Tajlandii do Chałupek: Kultowe Fiaty i Polonez tłumnie powitane w ojczyźnie [FOTO i WIDEO] Z Tajlandii do Chałupek: Kultowe Fiaty i Polonez tłumnie powitane w ojczyźnie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775905535dsc-2016-.jpg)

![Wiosenny jarmark kwiatów, zdrowej żywności i rękodzieła na Zamku Piastowskim w Raciborzu [25 kwietnia sobota] Wiosenny jarmark kwiatów, zdrowej żywności i rękodzieła na Zamku Piastowskim w Raciborzu [25 kwietnia sobota] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775909074zrzut-ekranu-2026-04-11-o-14-04-15-.png)


![Dramat lidera przy Srebrnej. Unia straciła punkty w samej końcówce [FOTO] Dramat lidera przy Srebrnej. Unia straciła punkty w samej końcówce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775945402gre05742-.jpg)


![Most na Odrze coraz bliżej. Zakończono nasuwanie konstrukcji, finisz inwestycji w 2027 roku [FOTO 03.2026] Most na Odrze coraz bliżej. Zakończono nasuwanie konstrukcji, finisz inwestycji w 2027 roku [FOTO 03.2026] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_177598891308-20260401-zbrojenie-deskowanie-i-betonowanie-scian-niskich-obiekt-md1-podpora-p1-.jpg)




























![Mroczne historie i muzyka filmowa na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] Mroczne historie i muzyka filmowa na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775891477dsc-0134-.jpg)






Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany