Śląskie wodzenie niedźwiedzia: Tradycja, która wciąż tętni życiem w gminie Rudnik

Choć słomiane kostiumy coraz częściej zastępuje syntetyczne futro, a ryk niedźwiedzia miesza się z dźwiękiem akordeonu lub muzyką z odtwarzacza, cel obrzędu pozostaje niezmienny od pokoleń. W miejscowościach takich jak Sławików i Lasaki barwny korowód przebierańców po raz kolejny odwiedzia lokalne zagrody, niosąc mieszkańcom wróżbę pomyślności i obfitych zbiorów.
Wodzenie niedźwiedzia, na Górnym Śląsku znane również jako kludzenie bera lub łażenie z berym, to jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych elementów ludowej obrzędowości kończącej okres karnawału. Tradycja ta ma głębokie korzenie rolnicze – wizyta niedźwiedzia w gospodarstwie jest traktowana jako dobra wróżba, mająca zapewnić domownikom szczęście, a w nadchodzącym sezonie letnim – dorodne plony.
Kluczowym momentem wizyty jest taniec gospodyni lub gospodarza z niedźwiedziem. To właśnie ta interakcja ma gwarantować dostatek. Dawniej nieodłącznym elementem było również wyskubywanie źdźbeł słomy z kostiumu "bera" i podkładanie ich do gniazd drobiu, co miało zapewniać zdrowy inwentarz i obfitość jaj. Choć dziś, ze względu na rzadsze występowanie słomianych strojów oraz zanik przydomowych hodowli, zwyczaj ten spotykany jest sporadycznie, ogólna struktura obchodu pozostaje wierna przekazom przodków.
W gminie Rudnik, a konkretnie w parafii Sławików, tradycja ta jest pielęgnowana z dużą starannością. W Sławikowie korowód tworzą tradycyjnie mężczyźni, choć w innych regionach do grup coraz częściej dołączają kobiety i dzieci. Przebierańcom towarzyszą muzycy.
Przejściu grupy od domu do domu towarzyszy hałas i radosne zamieszanie, co skutecznie angażuje całą lokalną społeczność. Wodzenie niedźwiedzia to więc nie tylko kultywowanie dawnych wierzeń, ale przede wszystkim silny czynnik integrujący mieszkańców. Uczestnicy obchodu są goszczeni przez gospodarzy, a w zamian za wizytę otrzymują podziękowania w postaci słodyczy, jedzenia, mocniejszych trunków czy datków pieniężnych.






























![Tragiczny wypadek na drodze pomiędzy Kuźnią Raciborską a Rudą Kozielską [FOTO] Tragiczny wypadek na drodze pomiędzy Kuźnią Raciborską a Rudą Kozielską [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775226830659502147-122128067037079676-5223686915882823458-n-2-.jpg)
![Święcenie pokarmów wielkanocnych na raciborskim rynku [FOTO i WIDEO] Święcenie pokarmów wielkanocnych na raciborskim rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775301966img-8259-.jpg)
![Liturgia Wielkiego Piątku w sercu Raciborza [FOTO i WIDEO] Liturgia Wielkiego Piątku w sercu Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775244910img-8159-.jpg)
















![Wielki Piątek – dzień ciszy, refleksji i zadumy [FOTO] Wielki Piątek – dzień ciszy, refleksji i zadumy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775192300p4021275-.jpg)
















![Piłkarska Wielka Sobota [WYNIKI i TABELE] Piłkarska Wielka Sobota [WYNIKI i TABELE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775338280fussball-.jpg)





Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany