Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 maja 202508:50

Jeździec z psami odzyskał dawny blask – uroczysta prezentacja odrestaurowanej rzeźby w Rudniku

Jeździec z psami odzyskał dawny blask – uroczysta prezentacja odrestaurowanej rzeźby w Rudniku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Rudnik:

W sali narad Urzędu Gminy Rudnik zaprezentowano odrestaurowaną rzeźbę autorstwa niemieckiego artysty Karla Heynen-Dumonta. Zabytkowe dzieło, przedstawiające jeźdźca z psami, odzyskało dawny blask dzięki wspólnemu wysiłkowi konserwatorów, pasjonatów i lokalnych władz.

W Urzędzie Gminy Rudnik odbyła się uroczysta prezentacja zabytkowej rzeźby autorstwa Karla Heynen-Dumonta, przedstawiającej jeźdźca z psami. To cenna część lokalnego dziedzictwa kulturowego, która – po gruntownej konserwacji – została przywrócona społeczności w nowej, odświeżonej formie.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. dyrektor Muzeum w Raciborzu Romuald Turakiewicz, przedstawiciel Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach Aleksander Polański, Miejski Konserwator Zabytków w Raciborzu Maria Olejarnik, członek Fundacji Gniazdo Artur Osak oraz Zygmunt Kandora, który z ramienia Gminy Rudnik opiekuje się lokalnymi zabytkami.

Proces renowacji rzeźby omówił dr Wojciech Zieliński z Zespołu Szkół Budowlano-Ceramicznych w Gliwicach, odpowiedzialny za przeprowadzenie prac konserwatorskich. W swojej prelekcji przedstawił nie tylko zastosowane metody techniczne, ale też podkreślił wagę ochrony dziedzictwa kulturowego jako elementu budowania tożsamości lokalnej.

Artur Osak i Zygmunt Kandora przybliżyli historię rzeźby oraz rolę, jaką Fundacja Gniazdo odegrała w jej ocaleniu. Dzięki ich zaangażowaniu, a także wsparciu władz samorządowych, możliwe było przeprowadzenie profesjonalnych prac, które zachowały oryginalny charakter dzieła. Rzeźbę znaleziono przy pałacu w Sławikowie pięć lat temu. Najprawdopodobniej pochodzi ze zbiorów rodziny von Eickstedt. 

Wójt Piotr Rybka, gospodarz wydarzenia, nie krył satysfakcji z zakończenia projektu. – To wielki dzień dla naszej społeczności. Odrestaurowana rzeźba jest symbolem naszej troski o dziedzictwo i inspiracją dla przyszłych pokoleń – podkreślił.

Uroczystość zakończyła się dyskusją na temat dalszych działań służących ochronie i promocji zabytków na terenie Gminy Rudnik. Od teraz rzeźba będzie dostępna dla mieszkańców i gości w sali narad urzędu, przypominając o bogatej historii tego regionu.

Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport21 listopada 202523:28

Lider z Mszany lepszy od Unii. Raciborzanie cieniem siebie [FOTO]

Lider z Mszany lepszy od Unii. Raciborzanie cieniem siebie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątkowy, mroźny wieczór 21 listopada na stadionie w Raciborzu MKS Unia podejmował aktualnego lidera klasy okręgowej – LKS Start Mszana. Przed pierwszym gwizdkiem oba zespoły dzieliło w tabeli siedem punktów na korzyść gości, jednak dla gospodarzy stawką meczu była możliwość awansu na drugie miejsce. Drużyna prowadzona przez Łukasza Zejdlera przystępowała do spotkania jako trzeci zespół w ligowej stawce.

(greh), fot. (greh), Oskar Tomeczek
Reklama
Sport21 listopada 202507:00

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Przed nami jedne z ostatnich meczów na trawie. Grać będą piłkarze II ligi, klasy okręgowej oraz A i B klasy Podokręgu Racibórz. O punkty powalczą także siatkarze i siatkarki, koszykarki i piłkarki ręczne. Sprawdź, z kim zagra drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 21.11.2025
21 listopada 202508:24

Nasz Racibórz 21.11.2025

Nasz Racibórz 14.11.2025
13 listopada 202519:27

Nasz Racibórz 14.11.2025

Nasz Racibórz 07.11.2025
7 listopada 202510:08

Nasz Racibórz 07.11.2025

Nasz Racibórz 31.10.2025
30 października 202519:05

Nasz Racibórz 31.10.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.