Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 kwietnia 202520:51

Niedzielna Msza Święta na zamku i królewski korowód – wspomnienie papieża Franciszka i koronacji Bolesława Chrobrego

Niedzielna Msza Święta na zamku i królewski korowód – wspomnienie papieża Franciszka i koronacji Bolesława Chrobrego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W niedzielę, 27 kwietnia, w kaplicy pod wezwaniem świętego Tomasza Becketa na Zamku Piastowskim w Raciborzu odprawiona zostanie comiesięczna Msza Święta, tym razem w szczególnych intencjach.

Przed liturgią odczytane zostaną karty z dziejów powiatu raciborskiego, skoncentrowane tym razem na rodowodzie Piastów raciborskich – potomków Bolesława Chrobrego. W tym roku przypada bowiem 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski.

Msza Święta sprawowana będzie w intencji zmarłego papieża Franciszka, a także rychłej beatyfikacji Sługi Bożej Eufemii Piastówny, która w kwietniu 1313 roku przywdziała habit zakonny dominikanek.

Oprawę muzyczną liturgii zapewni maestro Arkadiusz Popławski, organista kaplicy zamkowej oraz parafii WNMP w Raciborzu.

Posługę duszpasterską na zamku sprawują księża z parafii pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela na Ostrogu.

Początek Mszy Świętej zaplanowano na godzinę 8.00. Przed i po jej zakończeniu odbędzie się krótki koncert organowy, a następnie zwiedzanie wystaw w budynku bramnym zamku.

Do 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego nawiąże także uroczystość organizowana przez Szkołę Podstawową nr 1 w Raciborzu, która, we współpracy z Zamkiem Piastowskim, przygotowała wyjątkowy program historyczno-edukacyjny. Odbędzie się on 25 kwietnia w godzinach 10:00–11:30 na dziedzińcu zamkowym. W programie przewidziano uroczysty korowód z udziałem króla, rycerzy i dam dworu, turniej łuczniczy, inscenizację koronacji oraz wystawę prac plastycznych. Wydarzenie realizowane jest w ramach ogólnopolskiego konkursu „1000-lecie Królestwa Polskiego” i ma na celu przybliżenie uczniom oraz społeczności lokalnej znaczenia tego przełomowego momentu w dziejach Polski. 

Autor: Zamek Piastowski, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport18 grudnia 202520:53

Pierwsza gala sportowa Unii Racibórz w RCK. Nagrody, podziękowania i wzruszające pożegnania [FOTO i WIDEO]

Pierwsza gala sportowa Unii Racibórz w RCK. Nagrody, podziękowania i wzruszające pożegnania [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartek, 18 grudnia, scena Raciborskiego Centrum Kultury wypełniła się emocjami. Tym razem nie za sprawą spektaklu teatralnego czy występu kabaretowego, lecz pierwszej w historii gali sportowej MKS Unii Racibórz. Wydarzenie stało się okazją do podsumowania mijającego roku, uhonorowania zawodników oraz wyrażenia wdzięczności wszystkim, którzy na co dzień wspierają funkcjonowanie i rozwój klubu.

(greh), fot. (greh), Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.12.2025
18 grudnia 202521:43

Nasz Racibórz 19.12.2025

Nasz Racibórz 12.12.2025
11 grudnia 202519:49

Nasz Racibórz 12.12.2025

Nasz Racibórz 05.12.2025
8 grudnia 202511:20

Nasz Racibórz 05.12.2025

Nasz Racibórz 28.11.2025
27 listopada 202522:31

Nasz Racibórz 28.11.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.