Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 kwietnia 202521:39

Zaskakująca aranżacja Grobu Pańskiego w kościele NSPJ w Raciborzu [FOTO]

Zaskakująca aranżacja Grobu Pańskiego w kościele NSPJ w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Tradycja Grobu Pańskiego w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu co roku przybiera nową formę. Tegoroczne rozwiązanie mogło zaskoczyć wielu wiernych – figura Jezusa została umieszczona w wnęce pod posadzką świątyni.

Grób Pański to jedna z najbardziej charakterystycznych tradycji Wielkiego Piątku w Polsce. W kościele przy ulicy Warszawskiej w Raciborzu każdego roku wierni mogą zobaczyć inną aranżację. W tym roku twórcy zdecydowali się na nietypowe rozwiązanie – figura Jezusa złożona została do wnęki znajdującej się pod posadzką świątyni. Całość dopełnia skromna, ale wymowna dekoracja, która skłania do zadumy i refleksji.

Zgodnie z tradycją, po zakończeniu liturgii Wielkiego Piątku następuje procesja do Grobu Pańskiego. Najświętszy Sakrament wystawiany jest w monstrancji, którą okrywa biały, przejrzysty welon – symbol całunu, w który owinięto ciało Chrystusa. Cała kaplica grobu ma kierować myśli wiernych ku Tajemnicy Męki i Śmierci Zbawiciela. W wielu kościołach trwa całonocna adoracja, której towarzyszy śpiew Gorzkich Żali oraz pieśni wielkopostnych.

Tegoroczny Grób Pański w kościele NSPJ w Raciborzu pokazuje, że nawet w ramach dobrze znanej tradycji można znaleźć nowe, poruszające formy wyrazu.

W Wielki Piątek odprawiane są również nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Tradycyjnie rozpoczynają się one o godzinie 15.00 – według przekazu Ewangelii to właśnie o tej godzinie Jezus zmarł na Krzyżu. W ostatnich latach nabożeństwa te odbywają się także na ulicach wielu miast, dając wiernym okazję do publicznego przeżywania Misterium Męki Pańskiej.

W niektórych miejscach w Polsce, szczególnie w sanktuariach pasyjnych takich jak Kalwaria Zebrzydowska, obchodom Wielkiego Piątku towarzyszą inscenizacje przedstawiające ostatnie chwile życia Jezusa. Misteria te cieszą się dużym zainteresowaniem i są ważnym elementem duchowego przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Autor: Jan Ptak, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności2 lutego 202619:31

Szkoła to nie statystyka. Głos społeczności Trzynastki wobec uchwały intencyjnej [WIDEO]

Szkoła to nie statystyka. Głos społeczności Trzynastki wobec uchwały intencyjnej [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
34
Racibórz:

Uchwała intencyjna Rady Miasta Raciborza dotycząca zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 13 wywołała duże poruszenie wśród rodziców, nauczycieli, uczniów oraz mieszkańców miasta. Podczas spotkania z udziałem społeczności szkolnej głos zabrała dyrektor placówki, przedstawiając jednoznaczne stanowisko szkoły i podkreślając, że mimo decyzji władz, „Trzynastka” funkcjonuje, pracuje i planuje przyszłość.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 30.01.2026
29 stycznia 202621:33

Nasz Racibórz 30.01.2026

Nasz Racibórz 23.01.2026
22 stycznia 202619:18

Nasz Racibórz 23.01.2026

Nasz Racibórz 16.01.2026
15 stycznia 202616:52

Nasz Racibórz 16.01.2026

Nasz Racibórz 09.01.2026
8 stycznia 202619:26

Nasz Racibórz 09.01.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.