Wyrok w sprawie nielegalnego składowania odpadów

Sąd Okręgowy w Radomiu skazał 11 osób, oskarżonych przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach za udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu i środowisku oraz nielegalnego składowania odpadów w łącznej ilości około 803 211 kg w tym około 697 516 kg odpadów niebezpiecznych. Ta sprawa dotyczy naszego regionu. Nielegalne składowiska ujawniano także w powiecie raciborskim.
Jak ustalono w toku śledztwa w ujawnionych miejscach nielegalnego składowania odpadów gromadzono znaczne ilości materiałów niebezpiecznych o różnych charakterystykach fizyko - chemicznych, których zmieszanie w wyniku rozszczelnienia zbiorników mogło doprowadzić do zainicjowania gwałtownych reakcji chemicznych skutkujących powstaniem pożaru lub jego gwałtowne rozprzestrzeniania. Pojemniki zawierające odpady były w tych miejscach poukładane obok siebie piętrowo, a w ich składzie znajdowały się substancje o właściwościach niebezpiecznych. Zawierały mi.n. szereg związków organicznych o właściwościach wywołujących nowotwory lub zwiększających zachorowalność na nie, działających szkodliwie na funkcje rozrodcze i płodność u dorosłych osobników płci męskiej i żeńskiej oraz powodujących toksyczność rozwojową u potomstwa, działających toksycznie na narządy docelowe oraz środowisko naturalne, mogących zaburzać czynności układu endokrynnego, posiadających właściwości drażniące lub żrące ze względu na wartość pH, a także posiadających właściwości łatwopalne ze względu na niskie temperatury wrzenia lotnych związków organicznych. Takie działanie zagrażało życiu lub zdrowiu ludzi oraz mogło spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach.
Sąd nie miał wątpliwości co do winy i sprawstwa oskarżonych i w zapadłym wyroku orzekł wobec nich kary pozbawienia wolności w wymiarze od 4 miesięcy do 6 miesięcy pozbawienia wolności wobec pomocników do przestępstwa, natomiast członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zostali skazani na kary od 1 roku do 3 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd zasądził także nawiązki w kwotach od 10.000 do 50.000 pln na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz nawiązki na rzecz pokrzywdzonych gmin, w których składowano nielegalnie odpady w kwotach od 30.000 do 100.000 pln. Z uwagi na charakter popełnionych przestępstw Sąd zdecydował także o podaniu treści wyroku do publicznej wiadomości poprzez jego wywieszenie na tablicy ogłoszeń Sądu Okręgowego w Radomiu oraz Urzędów Gmin, właściwych dla miejsca zamieszkania oskarżonych.
W tym samym Sądzie wobec 4 innych osób, które dobrowolnie poddały się karze zapadł wyrok w dniu 20 grudnia 2023 r.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany