Tropem Wilczym na bis! Za nami XIII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Biegi ku czci Żołnierzom Niezłomnym są organizowane w Raciborzu od 2017 roku. W tym roku, 2 marca zawodnicy wyruszyli już po raz czwarty spod bramy więziennej Zakładu Karnego, miejsca, w którym ginęli POLSCY WYKLĘCI. Tuż obok znajduje się pomnik upamiętniający tych, którzy stracili życie w raciborskim miejscu stalinowskiej kaźni.
Z roku na rok projekt Fundacji Wolność i Demokracja gromadzi coraz więcej osób, obecnie jest to ponad 350 lokalizacji na całym świecie i około 70 tysięcy biegaczy.
Tegoroczna raciborska edycja XIII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym zgromadziła ponad 130 uczestników, którzy po raz pierwszy startowali po wystrzale hakownicy Bractwa Kurkowego. Po trzech okrążeniach Parku im. Miasta Roth pierwszy do mety przybiegł Jakub Apostel (najszybszy wśród mężczyzn i chłopców), zwyciężczynią wśród kobiet i dziewcząt była Nikola Mirecka.
Uczestnicy zostali udekorowani pamiątkowymi medalami, od tego roku po każdej edycji będzie je można łączyć, by utworzyć poczet Niezłomnych. Każdy następny medal będzie częścią większego obrazka w awersie - na pierwszej stronie stworzy się peleton biegaczy, który będzie się z każdym rokiem wydłużał. Rewers natomiast, będzie miejscem na wizerunek kolejnego Wyklętego. W roku 2025 zaczęliśmy od Danuty Heleny Siedzikówny ps. „Inka".
Organizatorami wydarzenia byli: Raciborskie Centrum Kultury, Zakład Karny w Raciborzu, Powiatowe Centrum Sportu, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miasto Racibórz; dodatkowymi nagrodami wsparł: Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach; o zabezpieczenie zadbali: Raciborskie Środowisko Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Osp Racibórz Brzezie, Wydział Ruchu Drogowego KPP w Raciborzu, Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie, Life-Ratownictwo Medyczne i Pielęgniarstwo.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom biegu za włączenie się w tę szczytną ideę upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych, która w sportowym i narodowym duchu łączy pokolenia Polaków.































































































![Zderzenie Audi i VW Passata na drodze Racibórz–Lubomia [FOTO] Zderzenie Audi i VW Passata na drodze Racibórz–Lubomia [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786713019img-6511-.jpg)





![Łańce rozpoczęły sezon dożynkowy w powiecie raciborskim [FOTO i WIDEO] Łańce rozpoczęły sezon dożynkowy w powiecie raciborskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786798787dsc-6420-.jpg)

![KS Pietraszyn świętuje 100-lecie. Klubowi życzono awansu do okręgówki [FOTO i WIDEO] KS Pietraszyn świętuje 100-lecie. Klubowi życzono awansu do okręgówki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786794540dsc-6378-.jpg)


![Pożegnanie lata w Krowiarkach. Wielkie przeboje Sopotu i The Greatest Fire Show na tle pałacu [ZAPROSZENIE] Pożegnanie lata w Krowiarkach. Wielkie przeboje Sopotu i The Greatest Fire Show na tle pałacu [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786774834plakat2slajder-1-.jpg)


![Kościół, który miał zniknąć. Ocalał dla polskich nabożeństw [KARTKA Z HISTORII] Kościół, który miał zniknąć. Ocalał dla polskich nabożeństw [KARTKA Z HISTORII] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786776305jakub-.jpg)


![Msza polowa i polskie piosenki w Arboretum Bramy Morawskiej [FOTO i WIDEO] Msza polowa i polskie piosenki w Arboretum Bramy Morawskiej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786809388dsc-6531-.jpg)















![Dwie minuty, które ustawiły mecz. Gamów z udanym początkiem sezonu [FOTO] Dwie minuty, które ustawiły mecz. Gamów z udanym początkiem sezonu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786824028gre07637-.jpg)






Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany