Ważny krok PKP PLK dla Raciborza. Teraz decyzja w rękach ministra

PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły procedurę likwidacji linii kolejowej Olza–Markowice – poinformował prezydent Jacek Wojciechowicz. Ten ruch daje nadzieję na przyspieszenie budowy drogi Racibórz–Pszczyna na odcinku prowadzącym od skrzyżowania Piaskowa/Rybnicka do Rybnika.
Decyzja w tej sprawie należy teraz do ministra infrastruktury. Jeśli będzie pozytywna, budowa nowej drogi – od węzła Piaskowa, z nowym mostem na Uldze oraz śladem w kierunku Kobyli, Rydułtów i Rybnika – nie będzie wymagała konstruowania kosztownego wiaduktu w rejonie ul. Brzeskiej. Brak konieczności budowy takiej infrastruktury pozwoli znacząco zmniejszyć koszty inwestycji.
– Musimy teraz intensywnie zabiegać o to, by minister wydał zgodę – mówił dziś, 14 stycznia, prezydent Wojciechowicz podczas IV Powiatowego Stołu Gospodarczego, który odbył się na zamku w Raciborzu. Spotkał się tam z przedsiębiorcami i władzami powiatu.
Miasto Racibórz pełni rolę lidera w zakresie prac projektowych, choć sama droga jest inwestycją wojewódzką. Rybnik aktualnie realizuje swój odcinek trasy, prowadzący do granicy miasta w stronę Rydułtów. Pozostałe fragmenty drogi, od Rydułtów w stronę Raciborza, do węzła Piaskowa–Rybnicka, wciąż wymagają budowy. Istniejąca obwodnica w kierunku Rudnika to element Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna.
– Rozpoczęto już aktualizację dokumentacji z czasów prezydentury Mirosława Lenka, która przewidywała likwidację linii z Markowic do Olzy – dodał Wojciechowicz. Prezydent zapewnił również lokalnych przedsiębiorców, że plan minimum zakłada rozpoczęcie prac budowlanych przy drodze Racibórz–Pszczyna jeszcze w tej kadencji.
Ostateczne finansowanie inwestycji musi jednak zapewnić samorząd województwa śląskiego.
Czytaj także: Kolejowy absurd w Raciborzu. Nieczynna linia blokuje inwestycje








![Chmiel, historia i czeski humor. Pierwsze Dożynki Chmielne na Zamku Piastowskim [ZAPOWIEDŹ] Chmiel, historia i czeski humor. Pierwsze Dożynki Chmielne na Zamku Piastowskim [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786440636plakat-dozynki-.jpg)




![Most nad Odrą pod Raciborzem na ostatniej prostej. Wielka przeprawa może być gotowa jeszcze w tym roku [FOTO] Most nad Odrą pod Raciborzem na ostatniej prostej. Wielka przeprawa może być gotowa jeszcze w tym roku [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17864772720x0-22-2-.jpg)




![Fanny Days na bis. Zdjęcia lotnicze wydarzenia w Krowiarkach [FOTO i WIDEO] Fanny Days na bis. Zdjęcia lotnicze wydarzenia w Krowiarkach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786363689dji-0442-.jpg)
![Tworków zremisował z Fortecą. Emocje dopiero po przerwie [FOTO] Tworków zremisował z Fortecą. Emocje dopiero po przerwie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786344163photo-19-z-63-.jpg)






























Komentarze (0)
Dodaj komentarz