Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 listopada 202416:57

Wody Polskie realizują aktualnie 140 zadań na rzecz usuwania skutków powodzi o szacunkowej wartości prawie 76 mln zł

Wody Polskie realizują aktualnie 140 zadań na rzecz usuwania skutków powodzi o szacunkowej wartości prawie 76 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Wody Polskie aktywnie działają na terenach dotkniętych przez powódź –  aktualnie prace interwencyjne trwają w wielu lokalizacjach, przywracając sukcesywnie bezpieczeństwo mieszkańcom. W trakcie są 63 zadania w województwie dolnośląskim, 27 w województwie opolskim, 23 w województwie śląskim, 16 w województwie lubuskim i 1 w województwie małopolskim, z czego na szacunkową kwotę ok. 3 mln zł RZGW w Gliwicach realizuje 35 zadań.

Największe prace na obszarze RZGW w Gliwicach trwają m.in. w powiatach głubczyckim, wodzisławskim, bielskim, cieszyńskim. Wody Polskie pracują nad uprzątnięciem i udrożnieniem koryt rzek: Psina w Bieńkowicach, Lubomka (inaczej Leśnica) w Lubomii, gdzie oprócz udrażniania prowadzona jest likwidacja rozmyć i osuwisk w korycie, na rzece Troi w miejscowościach: Kietrz, Kozłówki, Nowa Cerekwia, Wojnowice, Włodzienin oraz Zubrzyce. Udrażniane jest koryto rzeki Bładniczka w Ustroniu, gdzie zarazem remont przechodzi zabudowa i brzegi tego potoku. Wody Polskie w Gliwicach likwidują zarazem zator i naprawiają skarpy oraz koronę wału rzeki Iłownicy w rejonie ul. Burzej w miejscowości Ligota (gmina Czechowice-Dziedzice).

Do ważnych lokalnie zadań należy także usuwanie wyrw brzegowych, które jest kontunuowane na rzekach takich jak m.in.: Psina w miejscowości Grobniki, Bodek w gminie Racibórz, Bierawka w Bierawie i Sośnicowicach, Dankówka w Dankowicach (gmina Wilamowice), Sucha w Grabowie czy Nacyna w Rybniku. Prace naprawcze są realizowane również w obrębie rzeki Białej w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie usunięcia wymagają szkody powstałe w okolicy stopnia wodnego. Rzeka Biała jest także objęta przedmiotowymi pracami w Bielsku-Białej. Naprawę przechodzi napęd hydrauliczny klapy środkowej Starego Jazu Koźle na rzece Odrze w Kędzierzynie-Koźlu.

Jak przebiegają prace interwencyjne?

Prace interwencyjne realizowane są w celu usunięcia skutków powodzi i powstałych szkód oraz przygotowania koryt rzek pod zaprojektowanie i wykonanie docelowych robót niezbędnych dla uniknięcia dalszych zniszczeń w przyszłości. Ich realizacja odbywa się na podstawie inwentaryzacji terenowej - na całych odcinkach zniszczonych rzek, uszkodzonych urządzeniach wodnych oraz w ramach udrożniania koryt rzek i potoków. To m.in.:

- odtwarzanie koryt rzek (np. przez zasypywanie wyrw czy uzupełnianie ubytków skarp i dna cieków w miejscach stanowiących zagrożenie dla mieszkańców lub infrastruktury)
- udrażnianie koryt rzek oraz porządkowanie terenu zbiorników (np. przez usuwanie zatorów i rumoszu, w miejscach gdzie spiętrzenie wód i podtopienia mogą stanowić uzasadnione zagrożenie dla mieszkańców lub infrastruktury)
- kontrole, zabezpieczenia i naprawy urządzeń wodnych w celu przywrócenia ich funkcji przeciwpowodziowej (np. ubezpieczeń brzegowych, murów oporowych, wałów przeciwpowodziowych, zbiorników przeciwpowodziowych).

Należy mieć na względzie czas i miejsce, w którym wystąpiła powódź. Pilność zabezpieczenia wynika z wysokiego ryzyka wystąpienia opadów (okres jesienny), a także potencjalnej powodzi roztopowej na wiosnę. Zalegający w korytach rumosz czy przerwane wały przeciwpowodziowe stwarzają realne ryzyko dla bezpieczeństwa cywilnego. 

Działania dla bezpieczeństwa mieszkańców, środowiska naturalnego i infrastruktury

Wody Polskie w związku z przeciwdziałaniem i usuwaniem bezpośredniego zagrożenia dla ludności są zobowiązane do podjęcia natychmiastowych działań zapobiegających wystąpieniu zagrożenia ponownie. Charakter i zakres prac są zgodne z unijnym i krajowym prawodawstwem:

- usuwane są i będą tylko drzewa i krzewy które zostały powalone lub uszkodzone oraz przyniesione z innego terenu w wyniku powodzi
- usuwanie odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych, z wód i terenów przyległych, które stwarzają realne zagrożenie chemiczne dla stanu wód i ekosystemów od wód zależnych
zabudowa wyrw brzegowych jest i będzie się odbywała w szczególności w miejscach styku z inną infrastrukturą tj. drogami, przyczółkami mostowymi, wodociągami, gazociągami, liniami energetycznymi itp.
- usuwanie odsypisk prowadzone jest w miejscach powodujących znaczne ograniczenie przekroju poprzecznego rzeki, szczególnie w rejonie mostów.

Autor: mat. prasowy, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności9 grudnia 202420:22

Co w grudniu na Stacji Młodych?

Co w grudniu na Stacji Młodych? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Sport9 grudnia 202400:21

Sportowe podsumowanie weeekendu

Sportowe podsumowanie weeekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wiele sportowych emocji towarzyszyło minionemu weekendowi. Grały ligi siatkówki, koszykówki piłki ręcznej oraz futsalu. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Nasz Racibórz 29.11.2024
28 listopada 202419:21

Nasz Racibórz 29.11.2024

Nasz Racibórz 22.11.2024
22 listopada 202410:23

Nasz Racibórz 22.11.2024

Nasz Racibórz 15.11.2024
14 listopada 202421:21

Nasz Racibórz 15.11.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.