#młodzieżczyta: wycieczka do Muzeum Drukarstwa w Cieszynie

W ramach projektu #młodzieżczyta, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zorganizowała wycieczkę do Cieszyna. Chętni wzięli udział w warsztatach graficznych, zwiedzili Muzeum Drukarstwa oraz odwiedzili Książnicę Cieszyńską.
Cieszyn po II Wojnie Światowej był jednym z pierwszych miast, w którym przywrócono do funkcjonowania drukarnie. W tak małym mieście było ich kiedyś aż siedem, dlatego zaczęto nazywać go miastem drukarskim. Wycieczkę rozpoczęto od ciekawych warsztatów graficznych w Muzeum Drukarstwa. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć metodą linorytu lub igłową ekslibrysy, czyli znaki graficzne lub graficzno- tekstowe określające do kogo należy książka. Powstały ciekawe projekty, które korespondowały z zainteresowaniami uczestników. Do wyboru był podkład miękki - łatwiejszy w obróbce oraz profesjonalny, w którym można było zaznaczyć więcej szczegółów. Narzędziem do tworzenia wzorów było małe dłuto, z którym młodzi raciborzanie obchodzili się bardzo ostrożnie, choć niestety nie obeszło się bez skaleczeń.
Po warsztatach młodzież zwiedziła Muzeum - od pomieszczenia z całym mnóstwem szuflad wypełnionych czcionkami, w którym składano teksty aż po salę z unikatowymi maszynami, które tłoczyły, drukowały, zszywały i tworzyły ilustracje. Następnie, jak przystało na bibliotekę, uczestnicy udali się do Książnicy Cieszyńskiej, która posiada w swoim księgozbiorze m.in. najstarsze, pochodzące z września 1522 r., wydanie Nowego Testamentu w przekładzie Marcina Lutra. Na koniec, korzystając z pięknej jesiennej aury, młodzież wybrała się na spacer po Cieszynie i zjadła wspólnie obiad w jednej z restauracji.
To nie koniec atrakcji przygotowanych w ramach projektu #młodzieżczyta! Przed nami m.in. konkurs na plakat promujący czytanie, warsztaty tworzenia podcastu, spotkanie z twórcą internetowym KońMovie czy warsztaty kulinarne z Magdą Kopel. Więcej informacji tutaj: https://www.biblrac.pl/pl/site/kalendarz.html
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.




























![Święta będą tragedią. Michał Woś o bezrobociu i rosnących cenach [WIDEO] Święta będą tragedią. Michał Woś o bezrobociu i rosnących cenach [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774878680img-20260330-140336-.jpg)







![Obudzili się w końcówce, ale zabrakło czasu. Markowice bez punktów w derbach [FOTO] Obudzili się w końcówce, ale zabrakło czasu. Markowice bez punktów w derbach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774786824photo-55-z-61-.jpg)

![Pieśni wielkopostne w kaplicy zamkowej. Owacje na stojąco dla scholi Od Serca [FOTO i WIDEO] Pieśni wielkopostne w kaplicy zamkowej. Owacje na stojąco dla scholi Od Serca [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774819408dsc-5717-.jpg)

![Dziewięć goli i wielkie emocje. Nędza przegrywa po thrillerze [FOTO] Dziewięć goli i wielkie emocje. Nędza przegrywa po thrillerze [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774784780photo-38-z-87-.jpg)







![Kolejne zielone pracownie w powiecie raciborskim, wsparcie dla policji i spółdzielni energetycznych - regionalne informacje ekologiczne [WIDEO] Kolejne zielone pracownie w powiecie raciborskim, wsparcie dla policji i spółdzielni energetycznych - regionalne informacje ekologiczne [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774896039wfosigwkatowice-0137-.jpg)



















Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany