Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 września 202418:49

Europejskie Dni Dziedzictwa. W bibliotece o historii Śląska z humorem

Europejskie Dni Dziedzictwa. W bibliotece o historii Śląska z humorem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ostatni weekend nie należał do najweselszych. Tym bardziej cieszy spora frekwencja na sobotnim wydarzeniu organizowanym w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Przed publicznością wystąpili redaktor Krzyk i dr Zimnoch z oryginalnym stand-upem o historii Śląska oraz Natalia Klimaschka z filmem i prezentacją o książętach Lichnowskich.

Stary Fritz, stary Jorg i goła baba na kocie. Jeżeli coś należało zapamiętać z wystąpienia redaktora Józefa Krzyka i dr Łukasza Zimnocha, to właśnie te trzy hasła. Szczególnie dużo było o starym Fritzu, czyli o Fryderyku III, jak i o reszcie Fritzów Willusiów albo Willusiów, bo tak mówiono na Śląsku o wszystkich Hohenzollernach. Goła baba na kocie, czyli „Bachantka na panterze” to kontrowersyjna rzeźba Theodora Kalide, jednego ze znamienitszych artystów pochodzących ze Śląska. Natomiast Jorgowi Ziętkowi Katowice zawdzięczają budowę Spodka. W swoim wystąpieniu panowie próbowali udowodnić, że najniebezpieczniejszym zawodem na Śląsku jest budowniczy pomników - czasami źle użyte dłuto, mogło skończyć się przymusowymi wakacjami pracowniczymi wśród syberyjskich sosen. Pomniki lubią na Śląsku ulegać metamorfozom, np. rekordzistą w tym względzie był pomnik na katowickim placu Wolności, który już cztery razy zmieniał osobowość, by finalnie pozostać pustym cokołem.

O tym, że wciąż jest wiele do odkrycia w naszej lokalnej historii opowiedziała w bibliotece Natalia Klimaschka. Jej film o książętach Lichnowskich przybliżył niezwykłe dzieje tej rodziny i ich artystyczne powiązania z kompozytorami i muzykami (Beethoven, Mozart, Liszt, Paganini), artystami i literatami (Goethe, Picasso, Kokoschka, Rilke, Hauptmann, Scholtis). Po projekcji raciborzanka dopowiedziała kolejne wątki w tej transgranicznej historii o książęcym patronacie, m.in. pokazała, jak potoczyły się po wojnie losy książęcych potomków.

Przypomnijmy, Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego celem jest promocja dziedzictwa kulturowego Każdej edycji EDD towarzyszy temat przewodni – w tym roku impreza odbyła się pod hasłem Szlaki. Sieci. Połączenia.

Autor: MiPBP w Raciborzu, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności11 lipca 202507:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W nadchodzący weekend po raz kolejny będzie się wiele działo. Sprawdź, co wydarzy się w Raciborzu i okolicy w najbliższych dniach i zdecyduj, gdzie się wybrać.

red.
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.