Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 września 202418:36

Zespoły folklorystyczne z Raciborza i czeskiej Opawy na wspólnej wycieczce w Beskidzie Śląskim

Zespoły folklorystyczne z Raciborza i czeskiej Opawy na wspólnej wycieczce w Beskidzie Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W czwartek 29 sierpnia tancerze raciborskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” im. J. Rymszy oraz czeskiego Dětský folklorní soubor Úsměv z Opawy wzięli udział we wspólnej wycieczce do Bielska- Białej. Wyjazd zorganizowało Raciborskie Centrum Kultury w ramach projektu pt. Polsko-czeskie spotkania z folklorem w ramach obchodów 70-lecia ZPiT „Strzecha” im. J.Rymszy realizowanego z programu Interreg współfinansowanego przez Unię Europejską.

Wycieczka do Bielska-Białej połączona była z wyprawą w góry i dostarczyła nie tylko pięknych krajobrazowych widoków Beskidu Śląskiego, ale też wiele radości wszystkim jej uczestnikom. Zespoły spotkały się pod stacją kolejki w Bielsku-Białej, by wspólnie wyjechać na Szyndzielnię. Stamtąd powędrowali na Klimczok, a w przerwach wspólnie wypoczywali, opalali się i związywali nowe polsko-czeskie przyjaźnie. Ponieważ uczestnicy to tancerze zespołów folklorystycznych to nie zabrakło śpiewów i akcentów ludowych związanych z przygotowywanymi obchodami Jubileuszu 70-lecia ZPiT „Strzecha”. Natomiast po południu wycieczka dotarła do bielskiego muzeum „Dom Tkacza”, w którym tancerze dowiedzieli się jak dawniej wyrabiano tkaniny i skąd sukces bielskiego sukna na skalę europejską.

Raciborskie Centrum Kultury już teraz zaprasza 21 i 22 września na uroczyste obchody Jubileuszu 70- lecia ZPiT „Strzecha”. W sobotę od godz. 17:00, w ogrodzie Domu Kultury Strzecha odbywać się będzie Biesiada Folkloru, a o 19:00 koncert zespołu Trebunie-Tutki. W niedzielę o godz. 17:00 Koncert Jubileuszowy oraz podsumowanie ww. projektu na sali widowiskowej RCK RDK, ul. Chopina 21.

Działania odbywają się w ramach projektu realizowanego z programu Interreg współfinansowanego przez Unię Europejską pt. Polsko-czeskie spotkania z folklorem w ramach obchodów 70-lecia ZPiT „Strzecha” im. J.Rymszy / Polsko-česká setkání s folklorem v rámci oslav 70. výročí založení Souboru písní a tanců Joli Rymsze Strzecha.

Autor: mat.nadesłany, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 grudnia 202516:03

Świąteczna oferta wypieków w Fit Cake Racibórz – jedyna taka oferta w mieście

Świąteczna oferta wypieków w Fit Cake Racibórz – jedyna taka oferta w mieście - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W tym roku kawiarnia przygotowała wyjątkową świąteczną ofertę dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się pełnią smaku w wersji bez glutenu, bez cukru, keto lub wegańskiej. To wypieki stworzone z naturalnych składników najwyższej jakości, idealne dla osób z wykluczeniami dietetycznymi i wszystkich, którzy dbają o świadome odżywianie. Lokal posiada certyfikat Menu Bez Glutenu, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla osób z celiakią.

mat. reklamowy
Reklama
Aktualności6 grudnia 202501:51

Kiermasz świąteczny w SP 15. Rękodzieło, gastronomia i występy uczniów [FOTO i WIDEO]

Kiermasz świąteczny w SP 15. Rękodzieło, gastronomia i występy uczniów [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Szkole Podstawowej nr 15 w Raciborzu odbył się 5 grudnia kiermasz świąteczny, który połączył prezentację rękodzieła, ofertę gastronomiczną oraz występy artystyczne uczniów.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport6 grudnia 202503:03

Siatkarski dreszczowiec w Raciborzu. Pierwsza faza sezonu zakończona awansem do najlepszej ósemki [FOTO i WIDEO]

Siatkarski dreszczowiec w Raciborzu. Pierwsza faza sezonu zakończona awansem do najlepszej ósemki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Klub Siatkarski Racibórz zakończył pierwszą część sezonu 2025/2026 I ligi śląskiej mężczyzn zgodnie z założeniami. Zespół prowadzony przez Marcina Polowczyka przypieczętował awans do fazy gry o miejsca 1–8 po emocjonującym i nieprzewidywalnym meczu przeciwko Volley Concept Katowice. 

(greh)
Reklama
Aktualności6 grudnia 202510:53

Wieczór francuski na Zamku Piastowskim. Przed nami muzyczna podróż do Hiszpanii [FOTO i WIDEO]

Wieczór francuski na Zamku Piastowskim. Przed nami muzyczna podróż do Hiszpanii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

5 grudnia na Zamku Piastowskim odbył się wyjątkowy wieczór w klimacie francuskiej muzyki i opowieści, przygotowany we współpracy z Powiatem Raciborskim. 12 grudnia muzyczna, świąteczna podróż do Hiszpanii.

Zamek Piastowski, fot. D. Kruty
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Sport6 grudnia 202523:59

Mikołajkowe zmagania najmłodszych. Turniej pełen emocji i sportowej radości [FOTO]

Mikołajkowe zmagania najmłodszych. Turniej pełen emocji i sportowej radości [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Hala Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Łąkowej w Raciborzu w sobotę, 6 grudnia, wypełniła się gwarą, dziecięcą energią i sportową rywalizacją. Wszystko za sprawą mikołajkowego turnieju piłkarskiego, który zorganizował MKS Unia Racibórz w ramach cyklu Winter Futsal Cup. W wydarzeniu uczestniczyli młodzi adepci piłki nożnej, którzy tym razem nie tylko rywalizowali na parkiecie, ale przede wszystkim celebrowali radość ze wspólnej gry.

(greh), fot. Oskar Tomeczek, (greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 28.11.2025
27 listopada 202522:31

Nasz Racibórz 28.11.2025

Nasz Racibórz 21.11.2025
21 listopada 202508:24

Nasz Racibórz 21.11.2025

Nasz Racibórz 14.11.2025
13 listopada 202519:27

Nasz Racibórz 14.11.2025

Nasz Racibórz 07.11.2025
7 listopada 202510:08

Nasz Racibórz 07.11.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.