Raciborski Festiwal Muzealny już w niedzielę, 1 września!

Trzecia edycja festiwalu odbędzie się tym razem na ul. Długiej w Raciborzu. Jedna z historycznych ulic miasta ożywi się za sprawą licznych atrakcji dla całych rodzin przygotowanych przez zaproszone do udziału w festiwalu zaprzyjaźnione muzea z Polski i Czech. Ponadto, jak na prawdziwy uliczny festiwal przystało, pojawią się szczudlarze i mim, a historyczną atmosferę podkręci koncert zespołu muzyki dawnej FLORI PARI w towarzystwie tancerzy prezentujących zapomniane już tańce dworskie. Festiwal odbędzie się 1. września 2024 w godz. 15:00-19:00.
Raciborski Festiwal Muzealny, którego tegoroczna edycja odbywa się jako wydarzenie niezależne od Dni Raciborza, jest doskonałą okazją do poznania muzeów od nieco innej strony. Każde z zaproszonych do udziału w festiwalu muzeów przygotowało niezwykle interesujące warsztaty, począwszy od możliwości łupania krzemieni, tworzenie tradycyjnych kwiatów z bibuły, kraszanek czy masek afrykańskich. Nie zabraknie oczywiście nowoczesnych technologii, takich jak google VR. Najmłodsi otrzymają specjalne karty pracy, na których po uzbieraniu pieczątek ze wszystkich stanowisk odbiorą pamiątkowy gadżet.
W tym roku nie zabraknie również rekonstrukcji historycznej, którą przygotuje dla odwiedzających Grupę Rekonstrukcji Historycznej Gwardia. Mało tego, na festiwalu pojawią zaprzyjaźnieni Drengowie znad Górnej Odry prezentujący średniowieczne uzbrojenie, a ci najbardziej odważni będą mogli nawet powalczyć z dzielnym wojem.
Jeśli festiwal muzealny, to nie może zabraknąć muzyki dawnej, dlatego o godz. 17:00 na scenie na ul. Długiej (przy samym rynku) odbędzie się koncert zespołu FLORI PARI, a towarzyszyć mu będą tancerze prezentujący tańce dworskie.
Na festiwalu pojawią się m.in. muzea z Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Opola, Żor, Tarnowskich Gór, Prudnika, Głubczyc a także czeskiej Ostrawy. Nie może zabraknąć oczywiście Hlučína, jako partnera projektu.
Organizatorem wydarzenia jest Muzeum w Raciborzu we współpracy z Muzeum Hlučínska.
Raciborski Festiwal Muzealny odbędzie się w ramach projektu nr S.005.04.0018 “Ziemia raciborska i ziemia hulczyńska - poznajcie nas!” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
cele projektu:
- zainteresowanie szerokiej grupy odbiorców działalnością Muzeum w Raciborzu oraz Muzeum Hlučínska,
- zachęcenie do odwiedzania placówek muzealnych, zaprezentowanie ich różnego rodzaju działań,
- wspólna integracja środowisk muzealnych z Polski i Czech,
- zainteresowanie mieszkańców historią zarówno ziemi raciborskiej jak i ziemi hulczyńskiej.





![Potrącenie kobiety na hulajnodze na Rybnickiej. Lądował śmigłowiec LPR [FOTO] Potrącenie kobiety na hulajnodze na Rybnickiej. Lądował śmigłowiec LPR [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1779735303img-1572-.jpg)













![Polska Smakuje na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Regionalne eliminacje konkursu kulinarnego, koncerty i występy artystyczne [13 CZERWCA] Polska Smakuje na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Regionalne eliminacje konkursu kulinarnego, koncerty i występy artystyczne [13 CZERWCA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1779694966697777718-1422977416514013-920043347092295542-n-2-.jpg)






![Dzień pierwszy VI edycji Turnieju Małych Bajtli za nami [FOTO] Dzień pierwszy VI edycji Turnieju Małych Bajtli za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1779578644photo-66-z-97-.jpg)



![Najmłodsi ponownie opanowali boisko w Markowicach [FOTO] Najmłodsi ponownie opanowali boisko w Markowicach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1779697561photo-31-z-100-.jpg)


















![Emocje do końca w Tworkowie. Błyskawica wypuszcza zwycięstwo [FOTO] Emocje do końca w Tworkowie. Błyskawica wypuszcza zwycięstwo [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1779739644photo-53-z-60-.jpg)




Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.