Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 lipca 202410:26

Seria interwencji z czadem w roli głównej

Seria interwencji z czadem w roli głównej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Wtorkowa służba przyniosła strażakom z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP serię interwencji, w których główną rolę odegrał tlenek węgla. Na szczęście we wszystkich przypadkach na straży bezpieczeństwa lokatorów stały odpowiednie urządzenia, które w porę powiadomiły o niebezpieczeństwie.

Pierwsze zdarzenie, w której główną rolę odegrał niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzi tlenek węgla, odnotowano o godzinie 15.02 w mieszkaniu przy ulicy Rostka w Raciborzu. Do komendy PSP Racibórz wpłynęło zgłoszenie o wejściu domowej czujki czadu w stan alarmu. Na miejsce skierowano jeden zastęp PSP. Po dojeździe na miejsce strażackie działania polegały na zabezpieczeniu terenu akcji i przeprowadzeniu pomiarów w mieszkaniu zgłaszającego oraz pozostałych lokalach w tym samym pionie kominowym. Lokale przewietrzono, po czym dokonano ponownych pomiarów, które nie wykryły obecności czadu w atmosferze.

O godzinie 15.34 jeden zastęp PSP pognał na ulicę Łąkową w Raciborzu, gdzie w jednym z mieszkań włączył się czujnik tlenku węgla. Strażacy zabezpieczyli teren działań, po czym dokonali pomiaru, w którego mieszkaniu dotyczyło zgłoszenie oraz w pozostałych lokalach w tym samym pionie. Detektor potwierdził obecność CO w atmosferze. Lokale przewietrzono, po czym dokonano ponownych pomiarów. Przyczyną zdarzenia okazał się uszkodzony piecyk gazowy. Na szczęście obyło się bez osób poszkodowanych.

Kolejne dwa zgłoszenia dotyczące obecności tlenku węgla w atmosferze wpłynęły jedno po drugim z ulicy Katowickiej. Pierwsze z nich o godzinie 21.02, drugie o 21.03. Do obu akcji zadysponowano łącznie dwa zastępy PSP i jeden zastęp OSP. Strażackie działania na miejscu zdarzenia polegały na zabezpieczeniu terenu działań, kontroli atmosfery, przewietrzeniu mieszkań, kontroli pozostałych lokali w tych samych pionach kominowych oraz próbie ponownego wzbudzenia czujki poprzez odkręcenie ciepłej wody.

Ostatnie zdarzenie dotyczące obecności tlenku węgla w atmosferze odnotowano o godzinie 22.48 w Krowiarkach przy ulicy Wyzwolenia. Na miejsce skierowano jeden zastęp PSP oraz dwa zastępy OSP. Po dojeździe na miejsce przystąpiono do działań, które polegały na zabezpieczeniu terenu akcji, wykonaniu pomiarów, które potwierdziły obecność czadu w ilości 20 ppm, przewietrzeniu obiektu mieszkalnego oraz ponownym sprawdzeniu atmosfery. Przy ponownych pomiarach strażackie urządzenia nie stwierdziły obecności CO.

Przyczyną zdarzeń z Rostka i Katowickiej w Raciborzu oraz Wyzwolenia w Krowiarkach mogła być tzw. cofka kominowa.

Czym jest cofka kominowa?

Cofka kominowa to zjawisko polegające na odwróceniu naturalnego ciągu kominowego, w wyniku czego produkty spalania, w tym tlenek węgla (czad), wracają do pomieszczenia, zamiast być odprowadzane na zewnątrz. Może to być bardzo niebezpieczne, ponieważ czad jest bezbarwnym, bezwonnym i silnie toksycznym gazem, który może prowadzić do zatrucia, a nawet śmierci.

Przyczyny cofki kominowej

1. Nieodpowiednia wentylacja: Brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia spalające paliwo, może prowadzić do cofki kominowej.
2. Złe warunki atmosferyczne: Silny wiatr, mgła czy nagłe zmiany temperatury mogą wpłynąć na działanie ciągu kominowego.
3. Nieszczelności w systemie kominowym: Pęknięcia, nieszczelności lub zablokowanie komina mogą powodować problemy z odprowadzaniem spalin.
4. Nieprawidłowa konstrukcja komina: Zła konstrukcja komina, w tym zbyt niska wysokość, może prowadzić do niewłaściwego działania systemu odprowadzania spalin.

Objawy obecności czadu w pomieszczeniu

• Bóle głowy
• Zawroty głowy
• Nudności i wymioty
• Osłabienie
• Utrata przytomności

Zapobieganie cofce kominowej

1. Regularne przeglądy i konserwacja systemu kominowego: Regularne sprawdzanie i czyszczenie kominów oraz urządzeń spalających paliwo.
2. Instalacja czujników tlenku węgla: Montaż detektorów czadu, które mogą wczesnym alarmem ostrzegać o obecności tego gazu.
3. Zapewnienie odpowiedniej wentylacji: Utrzymanie odpowiedniego systemu wentylacyjnego w pomieszczeniach, gdzie znajdują się urządzenia spalające paliwo.
4. Profesjonalna instalacja i konserwacja urządzeń grzewczych: Upewnienie się, że wszystkie urządzenia grzewcze są prawidłowo zainstalowane i regularnie serwisowane przez wykwalifikowanych specjalistów.

Dbanie o te aspekty może znacznie zredukować ryzyko wystąpienia cofki kominowej i związanych z nią zagrożeń dla zdrowia i życia.

Autor: red., fot. JP, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 lipca 202413:03

Wnioski o 300 plus cały czas wpływają. Wkrótce pierwsze wypłaty

Wnioski o 300 plus cały czas wpływają. Wkrótce pierwsze wypłaty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Aktualności18 lipca 202413:26

Coraz mniej czasu na decyzję: czy ZUS czy ZUS i OFE. Termin tylko do końca lipca

Coraz mniej czasu na decyzję: czy ZUS czy ZUS i OFE. Termin tylko do końca lipca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.