Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 lipca 202410:50

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej jesienią w Raciborzu

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej jesienią w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Raciborskie Centrum Kultury informuje o rozpoczęciu zapisów na rok szkolny 2024/2025 do 19. edycji projektu edukacyjnego Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, od tego roku funkcjonującym pod nową nazwą – Edukacja Młode Horyzonty. Jest to cykl, który już od kilku dobrych lat realizujemy w Kino Przemko w Raciborzu dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Co to jest?

Edukacja Młode Horyzonty to cykle tematyczne dedykowane dla dzieci i młodzieży na wszystkich etapach edukacji od przedszkola po szkoły ponadpodstawowe. Starannie wyselekcjonowanym pod kątem danej grupy wiekowej filmom towarzyszą prelekcje oraz zestaw materiałów dydaktycznych do pobrania https://edukacja.mlodehoryzonty.pl/dla-przedszkoli-i-szkol/#section1

Staramy się dopasowywać do otaczającego nas świata oraz zmieniających się okoliczności, dlatego też program w tym roku jeszcze mocniej koncentruje się na rozwoju kompetencji społecznych u dzieci i młodzieży.

Jak to działa?

Nauczyciele zapisują (tutaj: https://edukacja.mlodehoryzonty.pl/zapisy-dla-przedszkoli-i-szkol/) swoich uczniów na wybrany cykl i od października do kwietnia raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina. Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona opisanemu w folderze zagadnieniu. Nauczyciele dostają dostęp do interdyscyplinarnych materiałów dydaktycznych (informacje o filmie i reżyserze, scenariusze lekcji, karty pracy, opinie psychologów etc.) do wykorzystania zarówno podczas zajęć szkolnych jak i przy rodzinnych dyskusjach filmowych w domu.

Korzyści z udziału w Edukacji Młode Horyzonty:

- uatrakcyjnienie szkolnych zajęć poprzez pracę z materiałami audiowizualnymi i tekstami kultury,
- zgłębienie filmów wartościowych pod względem artystycznym i poznawczym, nowości oraz tytułów z kanonu,
- interdyscyplinarność i międzyprzedmiotowość,
- dopasowanie poszczególnych cykli do etapów edukacyjnych oraz tematów omawianych podczas zajęć lekcyjnych (powiązanie z podstawą programową MEN),
- wsparcie merytoryczne dla nauczycieli – materiały dydaktyczne (scenariusze lekcji, karty pracy, analizy psychologiczne),
- możliwość wyboru formy uczestnictwa w programie w czasie całego roku szkolnego (w kinie lub online),
- pobudzanie ciekawości świata i zainteresowań ucznia, doskonalenie kompetencji społecznych,
- rozwijanie kompetencji miękkich (komunikowanie się z innymi, definiowanie potrzeb, współpraca w grupie, rozwiązywanie problemów, twórcze myślenie).

Cykl CHODZĘ DO KINA – przedszkole

- przenosi przedszkolaka do świata wyobraźni, skłania do przemyśleń i wyciągania wniosków,
- bawi i uczy, dzięki starannie wyselekcjonowanym filmom z różnych zakątków świata, zarówno długo-, jak i krótkometrażowych,
- za sprawą pięknych, mądrych, wartościowych obrazów z przekazem w pogodny sposób przybliża świat,
- pozwala przedszkolakom utożsamić się z bohaterem i aktywnie współprzeżywać jego radości i smutki,
- stanowi idealny punkt wyjścia do tworzenia sytuacji wychowawczych, rozwoju kompetencji społecznych oraz rozmów dotyczących uczuć i emocji (wachlarz uczuć kilkulatka jest bardzo szeroki, naprzemiennie - pojawiają się chwile szczęścia, smutku, sympatii, niechęci, strachu, zazdrości, a nawet gniewu; dziecku nie jest łatwo poradzić sobie z tymi uczuciami i emocjami, a jeszcze trudniej o nich rozmawiać),
- uczy przedszkolaka takich wartości jak: przyjaźń i rodzina, tworzenie relacji, pomaganie kolegom, umiejętność współpracy oraz identyfikowania się z cudzymi uczuciami.

Dziecko:

- kształtuje czynności intelektualne potrzebne w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji,
- buduje system wartości, rozpoznaje, co jest dobre, a co − złe,
- rozwija niezbędne umiejętności społeczne,
- wypowiada się za pomocą różnych technik artystycznych,
- jest ciekawe świata, rozbudzone poznawczo i kulturowo,
- potrafi zachować się w kinie i teatrze,
- refleksyjnie podchodzi do przekazywanych treści, wyciąga wnioski,
- kształtuje wrażliwość, w tym wrażliwość estetyczną w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka,
- wzmacnia poczucie własnej wartości, indywidualności i oryginalności oraz potrzebę tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie,
- rozumie emocje własne i innych ludzi,
- uczy się dbania o zdrowie psychiczne.

PROGRAM:

8 października (wtorek) godz. 9.30

KACPER I EMMA − NAJLEPSI PRZYJACIELE reż. A. L. Næss | Norwegia | 2013 | aktorski | 74'

Kacper i Emma oraz ich pluszowi towarzysze – Leo i Pani Królik – spędzają ze sobą każdą wolną chwilę, a dzięki wspólnym przygodom dowiadują się, czym jest przyjaźń. Kacper i Emma to przeplatana piosenkami i animowanymi fragmentami opowieść o przyjaźni i o trudnościach związanych z życiem pięciolatków.

5 listopada (wtorek) godz. 9.30

NAJLEPSZE URODZINY KRÓLIKA KAROLA reż. Michael Ekblad | Niemcy, Holandia, Szwecja | 2021 | animowany | 75'

Nadszedł wyczekiwany dzień dla Królika Karola – wreszcie kończy 5 lat. Huczne świętowanie urodzin stoi jednak pod znakiem zapytania. Czy przyjęcie odbędzie się zgodnie z planem?

3 grudnia (wtorek) godz. 9.30

KICIA KOCIA POD CHOINKĘ – zestaw odcinki: Kicia Kocia zima, Kicia Kocia gotuje, Kicia Kocia w pociągu, Kicia Kocia sprząta, Kicia Kocia w bibliotece, Kicia Kocia nie może zasnąć reż. M. Stróżycka, D. Litwiniak, A. Błaszczyk | Polska | 2023 | animowany | 40'

Pora na kolejne spotkanie z kicią kocią na dużym ekranie! Wraz z nią odwiedzimy bibliotekę, ugotujemy pyszny obiad z jej babcią i wsiądziemy do pociągowego przedziału. Co jeszcze czeka na sympatyczną bohaterkę?

W życiu Kici Koci ciągle coś się dzieje. Kiedy nie lepi bałwana i nie rzuca się śnieżkami z Packiem, Adelką i Juliankiem, rusza z tatą w wielką podróż i przekonuje się, że kolej to świetna sprawa! Innego dnia w poszukiwaniu lektur do poduszki zajrzy do biblioteki, gdzie dowie się, jak powstają książki. Także w domu czeka na nią sporo nowości. Wraz z babcią przyrządzi smaczną zupę i upiecze ciasteczka, żeby chwilę później ganiać z odkurzaczem po całym pokoju. Z nadmiaru wrażeń trochę się rozchoruje i nie będzie mogła zasnąć, ale dzięki pomocy czujnej mamy szybko stanie na nogi!

7 stycznia (wtorek) godz. 9.30

GORDON I PADDY reż. L. Hambäck | Szwecja | 2017 | animowany | 62' prelekcja: Ja i inni

Czy sprytna, mała mysz paddy będzie dobrym asystentem szefa policji? Czy odnajdzie się w tej roli?

Szef policji w lesie Gordon wkrótce przejdzie na emeryturę i będzie mu potrzebny nowy asystent. Kto nim zostanie, kto najlepiej sprawdzi się w tej roli? Paddy wydaje się być idealnym kandydatem. Rozwiązanie zagadki - tajemnicy znikających orzechów wiewiórki da odpowiedź, czy tak jest naprawdę. Czy sprawcą może być lis? Czy nie okaże się, że oceniamy innych stereotypowo, z założenia nie dając im szansy?

4 lutego (wtorek) godz. 9.30

MAMA MU WRACA DO DOMU reż. Christian Ryltenius| Szwecja | 2021 | animowany| 63

Mama Mu to krowa nietypowa! Ciekawska, zabawna i zawsze wyluzowana. Jednak wizyta światowego bociana zmusi ją do odpowiedzi na ważne pytanie: Czy mała farma jest w stanie pomieścić wszystkie jej przygody?

Mama Mu to odlotowa krowa, która nigdy się nie nudzi. Zamiast siedzieć na łące, woli próbować nowych rzeczy! Kiedy pewnego dnia na farmę przybywa bocian-obieżyświat, uporządkowane życie wywraca się do góry nogami. Mama Mu, zainspirowana historiami o odległych zakątkach świata, postanawia opuścić zagrodę i wyruszyć w daleką podróż. Wokół jest przecież tyle do zobaczenia! Jej optymizmu nie podziela jednak Pan Wrona, który najchętniej nigdzie by się nie ruszał. Przyjaźń bohaterów zostanie wystawiona na próbę, a Mamę Mu czeka odpowiedź na ważne pytanie: Czym tak naprawdę jest dom i skąd mamy wiedzieć, gdzie jest?

Kochana przez pokolenia krowa na wielkim ekranie! Mama Mu wraca do domu to ekranizacja niezwykle popularnej, szwedzkiej serii książek dla dzieci. Pełna optymizmu i uroku historia o przyjaźni i wielkiej wędrówce dla całej rodziny.

4 marca (wtorek) godz. 9.30

PETTSON I FINDUS − WIELKA WYPROWADZKA reż. A.S. Ahadi | Niemcy | 2018 | animowany / aktorski | 82'

Kolejne przygody Pettsona i jego kota Findusa. Czy tym razem uda się wyjść obronną ręką z trudnej sytuacji?

Żywiołowy Findus nie może nacieszyć się swoim nowym materacem, skacze po nim i skacze, co irytuje starszego, zmęczonego Pettsona. Idealnym rozwiązaniem wydaje się przeprowadzka do wybudowanego specjalnie przez Pettsona domku zabaw, znajdującego się w pobliżu ich aktualnego miejsca zamieszkania. Ale chodzący swoimi ścieżkami Findus wyobraża sobie swoją przeprowadzkę inaczej niż jego przyjaciel. Czy uda im się znaleźć kompromisowe rozwiązanie? Jak potoczą się losy tej dwójki lubianych przez dzieci bohaterów?

1 kwietnia (wtorek) godz. 9.30

BASIA. RADZĘ SOBIE! – zestaw 5 nowość! odcinki: Wyprawa do lasu, Opiekunka, Remont, Telefon, Narty reż. M. Wasilewski, Ł. Kacprowicz | Polska | 2024

Wszystkie seanse odbywać się będą w Kino Przemko przy ul. Londzina 38 w Raciborzu.

Cena biletu: 10 zł

Szczegółowych informacji udziela kierownik kina - Andrzej Śliwicki - pod nr tel. 32 415 32 14.

Autor: RCK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202417:39

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

32-letni sztygar oddziału elektrycznego znalazł się w przestrzeni 1150 m pod ziemią, w której mógł oddychać. Ma urazy ręki i klatki piersiowej.

źródło PGG, fot. ŚlUW
Reklama
Aktualności12 lipca 202411:16

Wyniki naborów do szkół ponadpodstawowych. Reforma ograniczyła narybek

Wyniki naborów do szkół ponadpodstawowych. Reforma ograniczyła narybek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
red., fot. poglądowe, arch. portalu/Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202409:37

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Aktualności12 lipca 202411:01

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej?

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Kuźnia Raciborska:

Rok temu politycy Zjednoczonej Prawicy odwiedzili Kuźnię Raciborską, obiecując znaczące wsparcie finansowe dla powiatu raciborskiego w wysokości miliarda złotych oraz budowę mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) przy ulicy Bema. Program miał na celu budowę sześciu czterokondygnacyjnych bloków z 120 mieszkaniami, które miały być oddane do użytku w nowoczesnej, pasywnej technologii.

opr. waw
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202418:14

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO]

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę OSP Bolesław obchodziła swój 90. jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 Mszą świętą w miejscowym kościele, odprawioną w intencji zmarłych i żyjących druhów.

red.
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.