Cztery żywioły – w gminie Krzyżanowice gotowi na zmianę klimatu

W piątek, 28 czerwca, w czeskim Piszczu zainaugurowano działania w ramach transgranicznego projektu „Cztery żywioły – gotowi na zmianę klimatu”. Projekt ten ma na celu zwiększenie zdolności systemowego działania służb zintegrowanego ratownictwa w reagowaniu na skutki zmian klimatycznych. W ramach projektu organizowane będą ćwiczenia, kursy, działania terenowe oraz wyposażenie jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) w nowoczesny sprzęt. W inauguracji uczestniczył wójt gminy Krzyżanowice, Grzegorz Utracki, który pełni także funkcję prezesa Euroregionu Silesia, oraz strażacy OSP z miejscowości gminy Krzyżanowice.
Gmina Krzyżanowice jest jednym z partnerów projektu, do którego dołączyło dziesięć gmin pogranicza: cztery polskie (Kornowac, Krzanowice, Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie) oraz sześć czeskich (Bělá, Šilheřovice, Hať, Píšť, Vřesina, Strahovice).
Zaplanowane w projekcie działania obejmują:
- Wzmacnianie współpracy transgranicznej OSP poprzez działania systemowe;
- Zakup specjalistycznego sprzętu, w tym samochodów ratowniczych;
- Przeprowadzenie szkoleń przygotowujących jednostki OSP do reagowania na żywioły po polskiej i czeskiej stronie, w tym na wodę, ogień, powietrze i ziemię.
W ramach projektu w gminie Krzyżanowice zostaną zrealizowane następujące działania:
- Zakup płaskodennej łodzi wraz z przyczepą;
- Zakup specjalistycznego sprzętu strażackiego dla OSP Tworków, Krzyżanowice i Zabełków, które jako jedyne mogły uczestniczyć w projekcie ze względu na przynależność do Krajowego Systemu Ratowniczego;
- Przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń, takich jak kursy na operatora łodzi motorowej oraz szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy;
- Organizacja specjalistycznych warsztatów w 2025 roku na terenie Polski i Czech.
Projekt „Cztery żywioły – gotowi na zmiany klimatu” jest w 80% dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG Czechy – Polska 2021-2027. Całkowite wydatki dla wszystkich partnerów wynoszą 1 155 456,19 Euro, co stanowi 5 315 098,47 PLN.









![Przygotowania do procesji Bożego Ciała w parafiach NSPJ i Matki Bożej [FOTO] Przygotowania do procesji Bożego Ciała w parafiach NSPJ i Matki Bożej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1780552787dsc-9319-.jpg)
![Raciborskie stare miasto gotowe na procesję Bożego Ciała [FOTO] Raciborskie stare miasto gotowe na procesję Bożego Ciała [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1780551456dsc-3866-.jpg)



![Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami parafii WNMP [FOTO i WIDEO] Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami parafii WNMP [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17805694231780567813gre06742-2-.jpg)






![Unia długo biła głową w mur. Po przerwie rozstrzygnęła mecz i wskoczyła na podium [FOTO] Unia długo biła głową w mur. Po przerwie rozstrzygnęła mecz i wskoczyła na podium [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1780614121gre06797-.jpg)



![Nędza zatrzymuje lidera. Mszana przegrywa po golu Grzesika [FOTO] Nędza zatrzymuje lidera. Mszana przegrywa po golu Grzesika [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1780654458photo-17-z-77-.jpg)
![Młodzi piłkarze rywalizowali w Nędzy. InPost Cup pełen goli i sportowych emocji [FOTO] Młodzi piłkarze rywalizowali w Nędzy. InPost Cup pełen goli i sportowych emocji [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1780608366photo-170-z-350-.jpg)























Komentarze (0)
Dodaj komentarz