Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 czerwca 202418:26

Już w lipcu szybki paszport tymczasowy dostępny na lotnisku w Katowicach

Już w lipcu szybki paszport tymczasowy dostępny na lotnisku w Katowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

- Zachęceni sukcesem punktu tymczasowego wydawania paszportów na Lotnisku Chopina w Warszawie zdecydowaliśmy się otworzyć kolejne punkty. W lipcu ruszą trzy punkty: w Krakowie, Gdańsku i Katowicach – powiedział w piątek, 28 czerwca minister Tomasz Siemoniak. Szef MSWiA oraz wiceminister Tomasz Szymański podczas konferencji pasowej przedstawili szczegóły dotyczące uruchomienia nowych punktów wydawania paszportów tymczasowych.

Minister Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę na duże zainteresowanie punktem działającym na Lotnisku Chopina w Warszawie. - Wyjeżdżający bardzo to sobie chwalą. W prosty i tani sposób można nie rezygnować z wyjazdu. Z punktu korzysta 60 osób dziennie - mówił.

Szef MSWiA podkreślił, że nowe punkty wydawania paszportów tymczasowych są także odpowiedzią na bardzo duży ruch wakacyjny na lotniskach. - Wymarzony wyjazd wakacyjny, konieczny wyjazd służbowy czy wyjazd do rodziny nie muszą być odkładane, gdy nasz paszport lub dowód osobisty jest nieważny albo go zapomnieliśmy – powiedział.

Minister spraw wewnętrznych i administracji mówił też o dalszym rozwoju punktów.

- Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom. Zgłaszają się też kolejne miasta, kolejne porty lotnicze. Mamy nadzieję, że na każdym lotnisku w Polsce, skąd Polki i Polacy latają, będzie możliwość właśnie takiego działania – podsumował.

Wiceminister Tomasz Szymański poinformował, że z punktu na Lotnisku Chopina skorzystało już blisko 18 tys. osób.

- Podjęliśmy szybkie działania, również legislacyjne, które umożliwiają nam otwarcie kolejnych trzech punktów wydawania paszportów tymczasowych. Dziękuję wojewodom: śląskiemu, pomorskiemu, a także małopolskiemu, że zrozumieli nasze intencje i podjęli się błyskawicznych działań, żeby takie punkty paszportowe mogły powstać – podkreślił.

Sekretarz stanu w MSWiA mówił również o procedurze uzyskania paszportu tymczasowego.

Punkt w Warszawie jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00 - Natomiast nowe punkty na trzech kolejnych lotniskach - w Katowicach, Krakowie i Gdańsku - będą otwarte w godzinach 7:30-15:30 – przypomniał wiceminister Tomasz Szymański.

Tysiące zadowolonych podróżnych

Liczby i historie osób, które uzyskały tymczasowy dokument paszportowy pokazują, że został dobrze przyjęty przez pasażerów. 20 kwietnia br. punkt paszportowy MSWiA na warszawskim lotnisku obchodził pierwszą rocznicę działalności. Do 25 czerwca br. w punkcie na lotnisku w Warszawie wydano łącznie 17 877 paszportów tymczasowych. Rekordowe miesiące pod względem wydanych paszportów to lipiec 2023 r. – wydano wówczas 1 894 paszportów tymczasowych, a w styczniu 2024 r. – wydano ich 1 594.

Rok funkcjonowania punktu paszportowego na lotnisku Chopina w Warszawie był pilotażem projektu. Liczby mówią same za siebie. Usługa szybkiego paszportu tymczasowego na lotnisku jest potrzebna i cieszy się niezwykle dużym zainteresowaniem wśród podróżnych.

Dlatego MSWiA podjęło decyzję o otwarciu kolejnych trzech punktów paszportowych na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach. Zostaną one uruchomione zgodnie z poniższym harmonogramem:

- Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice – 1 lipca 2024 r.;
- Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy – 8 lipca 2024 r.;
- Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach – 17 lipca 2024 r.

Wiele wyjątkowych historii

Podróżni są bardzo wdzięczni pracownikom punktu paszportowego MSWiA za szybką i sprawną pomoc. To często wzruszające historie pilnych wyjazdów za granicę np. do rodziny. Dzięki paszportowi tymczasowemu dostępnemu na lotnisku, jeden z podróżnych mógł odwiedzić swojego nowo narodzonego wnuczka. Tymczasowy paszport przydał się również osobie z reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Najczęściej jednak podróżni korzystają z możliwości wyrobienia paszportu tymczasowego, kiedy zapominają zabrać paszportu z domu. Jest też wiele sytuacji, w których osoby przyjeżdżające na lotnisko zabierają ze sobą dokument nieważny albo niewłaściwy np. prawo jazdy. W takich przypadkach punkt paszportowy służy pomocą każdemu polskiemu obywatelowi.

Paszport tymczasowy – ważne informacje

Uzyskanie paszportu tymczasowego w punkcie paszportowym na lotnisku w Warszawie, a już wkrótce na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach jest możliwe w następujących sytuacjach, jeśli:

- utracono / zapomniano paszportu / dowodu osobistego, albo został on ukradziony;
- posiadany paszport lub dowód utracił ważność;
- pasażer dysponuje ważnym biletem lotniczym.

Wszystkie nowe punkty będą funkcjonowały od poniedziałku do piątku w godzinach 07:30 – 15:30. Natomiast punkt w Warszawie jest czynny od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00.

Dotychczas paszport tymczasowy można wyrobić było tylko w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Teraz podróżni otrzymają większy wybór. Przy złożeniu wniosku należy okazać ważny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport. Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu.

Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 r. Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu. Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą.

 

Autor: MSWiA, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności12 lipca 202413:32

Nie zastosowała się do sygnalizacji i spowodowała kolizję

Nie zastosowała się do sygnalizacji i spowodowała kolizję - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Omiń wypadek - Racibórz i okolice
Aktualności13 lipca 202417:39

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

32-letni sztygar oddziału elektrycznego znalazł się w przestrzeni 1150 m pod ziemią, w której mógł oddychać. Ma urazy ręki i klatki piersiowej.

źródło PGG, fot. ŚlUW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202409:37

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Aktualności12 lipca 202411:01

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej?

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Kuźnia Raciborska:

Rok temu politycy Zjednoczonej Prawicy odwiedzili Kuźnię Raciborską, obiecując znaczące wsparcie finansowe dla powiatu raciborskiego w wysokości miliarda złotych oraz budowę mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) przy ulicy Bema. Program miał na celu budowę sześciu czterokondygnacyjnych bloków z 120 mieszkaniami, które miały być oddane do użytku w nowoczesnej, pasywnej technologii.

opr. waw
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202418:14

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO]

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę OSP Bolesław obchodziła swój 90. jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 Mszą świętą w miejscowym kościele, odprawioną w intencji zmarłych i żyjących druhów.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202420:55

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO]

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

LKS Bojanów zaprosił 13 i 14 lipca na dwudniowy festyn sportowy, w ramach którego w sobotę zorganizowano mecz „szóstek” oldbojów oraz turniej drużyn młodzieżowych. Na niedzielę zaplanowany jest międzynarodowy mecz pomiędzy LKS Bojanów a TJ Spartak Chuchelna.

TH, fot. TH, Nina Perek
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.