Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 czerwca 202413:29

Montaż wiatraków na farmie wiatrowej Racibórz zakończony [FOTO]

Montaż wiatraków na farmie wiatrowej Racibórz zakończony [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Na terenie gminy Pietrowice Wielkie zakończył się montaż 13 turbin, wchodzących w skład farmy wiatrowej Racibórz, budowanej przez VSB Energie Odnawialne Polska. Do końca roku inwestor zamierza oddać do użytku elektrownię wiatrową, która zapewni zielony prąd dla ok. 36 tysięcy gospodarstw domowych. Odbiorcą ekologicznej energii będzie Tauron Dystrybucja S.A. - czytamy w przesłanej informacji prasowej.

Farmę wiatrową Racibórz tworzy w sumie 13 nowoczesnych turbin wiatrowych N117 o mocy 3,2 MW każda. Operacja transportu elementów turbin z fabryk koncernu Nordex, a następnie montaż trwały od początku roku i wymagały ogromnego zaangażowania logistycznego.

Jak transportowano farmę wiatrową?

Inwestor przygotował kolejny film z budowy, który w skrócie pokazuje proces transportu. Zaglądając za kulisy projektu „Farma Wiatrowa Racibórz”, możemy w 4 minuty prześledzić, jak od stycznia do marca 2024 r. przebiegało przewożenie elementów turbin oraz ich rozładunek.

Każda z 13 turbin Nordex N117 3,2 MW wymagała aż 16 transportów. Najwięcej, bo aż 6 transportów potrzebowały sekcje wieży, odrębnie przewożono także łopaty, gondole,
wirniki, przekładnie, schody, tłumiki drgań i wyposażenie elektryczne. – O skali przedsięwzięcia może świadczyć fakt, że ciężar każdej turbiny wraz z fundamentem przekracza 2 tysiące ton, co można porównać do wagi stada 360 słoni – oblicza Marek Matkowski, kierownik projektu budowlanego w VSB Energie Odnawialne Polska. Inwestor podkreśla, że transport – mimo swoich rozmiarów i ilości przejazdów – przebiegł sprawnie oraz dziękuje mieszkańcom i władzom gminy za cierpliwość podczas tego procesu.

Gondole jak wycieczkowe autobusy

Kilka miesięcy trwał następnie skomplikowany montaż poszczególnych elementów turbin przy pomocy gigantycznych żurawi o wysokości ponad 160 m. Każdy wiatrak w skrócie składa się bowiem z wieży, na szczycie której znajduje się gondola. Z daleka ciężko jest oszacować jej wielkość, okazuje się jednak, że swobodnie zmieściłby się do niej duży autobus turystyczny; wymiary każdej gondoli to 13 x 4.3 x 4 m. Nie oznacza to oczywiście, że gondole są puste. Po pierwsze przymocowane są do nich łopaty (potocznie śmigła), a po drugie ich wnętrza wypełniają szczelnie urządzenia elektryczne, przede wszystkim serce wiatraka – generator.

Uzbrajanie wiatraków

Właśnie teraz trwa wyposażanie turbin w urządzenia sterujące oraz uzbrajanie wiatraków w instalacje elektryczne, umożliwiające podłączenie farmy do gotowej już sieci. – Można powiedzieć, że podpinamy wiatraki do gniazdka, ponieważ wykonujemy ostatnie podłączenia do sieci średniego napięcia, a głowice kablowe pełnią role wtyczek – mówi Marek Matkowski. Zielona energia z farmy Racibórz będzie przesyłana za pomocą podziemnych linii kablowych do stacji transformatorowej GPO w Raciborzu (dzielnica Studzienna) z transformatorem 115/33kV o mocy 45MVA. Kolejnym etapem będzie energetyzacja farmy, czyli podłączenie już bezpośrednio do sieci Tauron Dystrybucja S.A., odbierającej zielony prąd.

Podwójne testowanie

Zanim jednak to nastąpi, przedstawiciele producenta muszą przetestować wszystkie elementy elektryczno-mechaniczne zmontowanych turbin. Ekipa koncernu Nordex od kwietnia weryfikuje sprawność wiatraków, uruchamiając poszczególne części przy pomocy generatorów. – Standardem jest tutaj double-check, więc gdy tylko podłączymy farmę do sieci dystrybucyjnej, czyli będziemy zelektryzowani, powtórzymy całą procedurę kontrolną tzw. commissioning – tłumaczy kierownik projektu budowlanego w VSB Energie Odnawialne Polska.

Paradoksalnie bowiem farma wiatrowa produkująca energię elektryczną potrzebuje dostaw prądu, aby działać. Energia z sieci jest niezbędna do startu pracy wiatraków. Zanim zaczną one wytwarzać prąd, silniki elektryczne znajdujące się w gondolach muszą także dopasować ich pracę do siły i kierunku wiatru, ustawiając także kąt natarcia śmigieł. Dodatkowo energia elektryczna z sieci włącza światła przeszkodowe dla samolotów.

Po zakończeniu wszystkich procedur przygotowawczo-kontrolnych farma wiatrowa Racibórz rozpocznie testowe przesyłanie zielonej energii do sieci dystrybucyjnej. Inwestycja ma być oddana do użytku w tym roku i dostarczać zieloną energię elektryczną do 36 tysięcy gospodarstw domowych. Dzięki mocy zainstalowanej 41,6 MW, wykorzystując siłę wiatru, będzie wytwarzać czystą energię i ograniczy roczną emisję CO2 o 44 tysiące ton.

O Grupie VSB

Międzynarodowa grupa VSB, z siedzibą w Dreźnie, jest jednym z wiodących w Europie deweloperów w dziedzinie energii odnawialnych. Posiada 24 biura w 9 krajach: w Niemczech, Finlandii, Francji, Polsce, Włoszech, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii i Rumunii. Głównym obszarem działalności firmy jest rozwój projektów lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, ich zarządzanie operacyjne Jej projekty w przygotowaniu pozwolą uzyskać ponad 15 GW mocy. Od 1996 roku VSB oddała do użytku ponad 700 elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej około 1,3 GW. VSB świadczy również usługi dla istniejących instalacji o wartości około 3,2 GW. Wraz ze spółkami stowarzyszonymi Grupa zatrudnia ponad 500 osób. www.vsb.energy.

O VSB Energie Odnawialne Polska

W Polsce grupa VSB od 15 lat angażuje się w projekty związane z energią odnawialną. W 2013 r. firma zainstalowała farmę wiatrową w Taczalinie o mocy 45,1 MW. W 2018 r. grupa VSB podpisała pierwszą europejska umowę zakupu energii (PPA) dla branży motoryzacyjnej. Zgodnie z nią farma wiatrowa w Taczalinie dostarczała od 2019 do 2024 roku 100% zielonej energii elektrycznej do fabryki Mercedes-Benz w Jaworze (województwo dolnośląskie). W 2023 r. oddała do użytku farmę wiatrową Baranów-Rychtal o mocy 42,6 MW, gdzie 11 turbin wiatrowych, generuje przyjazną dla środowiska energię wystarczającą do zaspokojenia potrzeb około 36 tys. gospodarstw domowych rocznie (więcej o projekcie Baranów Rychtal: https://www.vsb.energy/pl/pl/projekty/park- wiatrowy-baranow-rychtal/ ). W grudniu 2024 roku VSB Energie Odnawialne Polska planuje oddać do użytku farmę wiatrową Racibórz o mocy 41,6 MW (więcej informacji o projekcie tutaj: https://www.vsb.energy/pl/pl/projekty/farma-wiatrowa-raciborz/)

Autor: mat.nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności12 lipca 202413:32

Nie zastosowała się do sygnalizacji i spowodowała kolizję

Nie zastosowała się do sygnalizacji i spowodowała kolizję - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Omiń wypadek - Racibórz i okolice
Aktualności13 lipca 202417:39

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

32-letni sztygar oddziału elektrycznego znalazł się w przestrzeni 1150 m pod ziemią, w której mógł oddychać. Ma urazy ręki i klatki piersiowej.

źródło PGG, fot. ŚlUW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202409:37

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Aktualności12 lipca 202411:01

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej?

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Kuźnia Raciborska:

Rok temu politycy Zjednoczonej Prawicy odwiedzili Kuźnię Raciborską, obiecując znaczące wsparcie finansowe dla powiatu raciborskiego w wysokości miliarda złotych oraz budowę mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) przy ulicy Bema. Program miał na celu budowę sześciu czterokondygnacyjnych bloków z 120 mieszkaniami, które miały być oddane do użytku w nowoczesnej, pasywnej technologii.

opr. waw
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202418:14

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO]

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę OSP Bolesław obchodziła swój 90. jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 Mszą świętą w miejscowym kościele, odprawioną w intencji zmarłych i żyjących druhów.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202420:55

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO]

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

LKS Bojanów zaprosił 13 i 14 lipca na dwudniowy festyn sportowy, w ramach którego w sobotę zorganizowano mecz „szóstek” oldbojów oraz turniej drużyn młodzieżowych. Na niedzielę zaplanowany jest międzynarodowy mecz pomiędzy LKS Bojanów a TJ Spartak Chuchelna.

TH, fot. TH, Nina Perek
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.