Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 czerwca 202411:49

Bezpieczniej na DK45 pomiędzy Roszkowem a Tworkowem

Bezpieczniej na DK45 pomiędzy Roszkowem a Tworkowem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

- Zrealizowaliśmy kolejną inwestycję, która poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego w woj. śląskim. Nowe drogowe sygnalizacje świetlne i chodniki zwiększą ochronę wszystkich użytkowników DK45 między Roszkowem i Tworkowem - informuje katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Poprawę BRD w Krzyżanowicach osiągnęliśmy dzięki budowie wzbudzanej drogowej sygnalizacji świetlnej w rejonie przedszkola oraz doposażenie istniejącego przejścia dla pieszych przy ośrodku zdrowia o podświetlony i wyniesiony nad nie znak D6 (przejście dla pieszych). Będzie on wyposażony w pulsującą sygnalizację ostrzegawczą w kolorze żółtym.

Ponadto zostały wybudowane chodniki po lewej, jak i po prawej stronie drogi krajowej. Najdłuższy odcinek chodnika o długości 500 m został wybudowany w Tworkowie, gdzie powstała również kładka dla pieszych nad ciekiem melioracyjnym. W Krzyżanowicach powstał także chodnik w poziomie jezdni na przedłużeniu ciągu pieszo-rowerowego.

W ramach budowy chodników w miejscowościach Roszków i Krzyżanowice, przekrój DK45 zostanie zmieniony na półuliczny dzięki obramowaniu jezdni krawężnikami. Wzdłuż chodnika od strony rowu zamontowano wygrodzenie ochronne w postaci balustrady.

Cel

Nowa sygnalizacja znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w obrębie przedszkola w Krzyżanowicach. Chodniki i ciągi pieszo-rowerowe umożliwią bezpiecznie i komfortowe poruszanie się wzdłuż drogi krajowej. Budowa chodników, ciągów pieszo-rowerowych i sygnalizacji świetlnych to jedne z najskuteczniejszych i najbardziej efektywnych rozwiązań z zakresu inżynierii drogowej, znacznie podnoszące poziom bezpieczeństwa i komfort ruchu. Przeznaczone są dla grupy najbardziej narażonej na poważne skutki zdarzeń drogowych – niechronionych użytkowników dróg, czyli pieszych i rowerzystów. Realizacja inwestycji przyczyni się do ogólnego wzrostu bezpieczeństwa ruchu drogowego na istniejącym odcinku DK45.

Źródło finansowania

Umowę na wykonanie zadania o wartości blisko 2,8 mln zł podpisaliśmy w październiku 2022 r. Inwestycję sfinansowano ze środków budżetu państwa, będących w dyspozycji Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 

Realizacja tej i kolejnych inwestycji poprawiających bezpieczeństwo na drogach jest możliwa, dzięki rządowemu. Głównym celem Programu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Celami szczegółowymi są ochrona uczestników ruchu oraz zapewnienie infrastruktury drogowej, mającej wpływ na wzrost BRD poprzez redukcję liczby wypadków i ich ofiar. Realizacja zadań w ramach Programu umożliwi eliminację realnych i potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w połączeniu z zadaniami realizowanymi z Programu Budowy Dróg Krajowych (PBDK), pozwoli docelowo na zmniejszenie liczby odcinków niebezpiecznych. Program wskazuje źródła finansowania oraz określa zakres rzeczowy zadań przewidywanych do realizacji. Jest spójny ze Strategią na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, Strategią Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku oraz komplementarny z działaniami realizowanymi w ramach PBDK.

Autor: GDDKiA, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności20 lipca 202416:17

Na kąpielisku w Olzie utonął 18-latek

Na kąpielisku w Olzie utonął 18-latek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red./KPP Wodzisław Śl.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 lipca 202420:15

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice rozpoczął dwudniowy festyn zorganizowany przez LKS Tworków. Do walki o puchar stanęło osiem drużyn. Najlepsza okazała się ekipa GM-Instal.

Th
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.